New Adult w najlepszym wydaniu

Recenzje_Gaby Recenzje_Gaby
25.09.2018
Okładka książki Trust Again Mona Kasten

Mona Kasten potrafi pisać zabawnie, wzruszająco i ciekawie – jej głównym tematem jest miłość, a bohaterami młodzi ludzie, którzy wiele przeszli w swoim życiu. „Trust Again” to druga części serii „Begin Again”. Książki autorki idealnie wpisują się w nurt New Adult, lekkich, zabawnych i wzruszających powieści, które pochłania się w jeden wieczór. Po skończeniu pierwszego tomu domyślałam się, jakich bohaterów Kasten weźmie na tapetę w „Trust Again”. I okazało się, że od razu polubiłam Dawn i Spencera!

Dawn po złych doświadczeniach z byłym chłopakiem nie chce się z nikim wiązać. Miłość i związki nie są dla niej. Spencer jednak nie odpuszcza, mimo trudnej przeszłości pozytywnie patrzy na świat, a teraz całym jego światem jest Dawn. Czy w końcu uda się mu zaprosić dziewczynę na randkę?

Teraz małe przypomnienie – Dawn i Spencer to najlepsi przyjaciele bohaterów z „Begin Again”. Od razu między nimi zaiskrzyło i ta chemia dalej jest odczuwalna w tej części. Zabawne przekomarzania, ironiczne żarty, które szybko mogą przerodzić się w coś więcej – autorka potrafi budować napięcie i nie serwuje nam nudnego romansu. Nie będę koloryzować, że fabuła nie jest schematyczna, bo to typ książek ze szczęśliwym zakończeniem, ale i tak relacja Dawn i Spencera ma pewną siłę przyciągania.

Kasten opisuje życie paczki przyjaciół, więc oczywiste było, że w drugim tomie będą przewijać się bohaterowie z pierwszego. I przyznam, że świetnie to wyszło – mieli zabawne momenty i byli dodatkowym „smaczkiem” tej książki. Autorka opisuje środowisko studentów – tłem dla fabuły są więc zajęcia na uczelni, imprezy i akademik. „Begin Again” przypomina mi trochę serię „Off-Campus” Elle Kennedy, napisaną w podobnym klimacie i stylu.

Podoba mi się, że Kasten buduje różnorodnych bohaterów męskich. Każdy z nich jest w pewien sposób inny – oczywiście są przystojni, ale mają odmienne osobowości, dzięki czemu następny tom nie jest kalką wcześniejszego. Bardzo łatwo w takich seriach znużyć czytelnika powtarzającą się akcją – tutaj możecie być spokojni, „Begin Again” to całkiem inna historia, która może Was zaskoczyć.

Przyznam, że w pewnym momencie autorka delikatnie przeciągała to, co działo się pomiędzy postaciami. Włączyła pauzę, która zaczęła mnie irytować, bo czekałam na bardziej zdecydowany rozwój akcji. Jestem jedną z tych osób, które wolą moment, gdy postaci przechodzą fazę „nienawidzę cię, ale chcę być z tobą”. Lubię, gdy bohaterowie bronią się przed uczuciem, na ich rozmowy składają się głównie żarty i przekomarzania, a w tle cały czas wyczuwa się chemię. Każdy wie, że pasują do siebie, tylko nie sami zainteresowani. Dlatego te początkowe rozdziały „Trust Again” są najlepsze! Później, gdy romans nabiera rumieńców, fabuła nieco się zatrzymuje, co było niepotrzebne.

Problemy – i tutaj ich pełno. New Adult ma to do siebie, że nie mogłoby być zbyt prosto, gdyby bohaterowie nie mieli trudnej i skomplikowanej przeszłości. Dawn zmaga się z nieudanym związkiem, a Spencer zaskakuje swoimi przeżyciami. To, co jest jednak pozytywne w „Trust Again”, to wyważenie emocji. Pojawiają się wzruszające momenty i dosyć dramatyczne sceny, jednak nie ma w tym przesady, za co daję duży plus Kasten.

Lubię książki, przy których mogę się zrelaksować i poczytać o innym świecie, a „Trust Again” to typ historii, która idealnie wpisuje się w ten klimat. To udana kontynuacja, idealna na półkę każdej dziewczyny lubiącej literaturę New Adult i romanse. W tej serii znajdziecie happy end, jest też ona dość słodka i trochę nierealistyczna, ale czasem warto oderwać się od codzienności i poczuć bohaterką powieści romantycznej. Już nie mogę doczekać się trzeciej części – „Feel Again”, której bohaterką będzie niesforna współlokatorka Dawn oraz jej przyjaciel z uczelni. Coś czuję, że będzie się działo!

Gabriela Rutana