rozwiń zwiń

Najprostsze rozwiązania są najlepsze!

kryptonite kryptonite
10.04.2018
Okładka książki Prostota. Siła codziennych rytuałów Brooke McAlary

Ciągły pośpiech, brak organizacji, chęć bycia perfekcyjnym w każdej dziedzinie życia, ignorowanie zmęczenia, stres 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, dążenie do ideału i marzeń o nabyciu drogich rzeczy oraz wielkich osiągnięć, którymi będziemy mogli pochwalić się na portalach społecznościowych – tak w dużym skrócie opisałabym współczesny świat, do którego musimy wszyscy się dostosować, inaczej wypadniemy z obiegu. Ale czy na pewno musimy biegać tam i z powrotem, jak wszyscy wokół nas? A co z naszym zdrowiem? Fizycznym i psychicznym? Czy będziemy szczęśliwi, jeśli dojdziemy „do czegoś”, kosztem innych wartości? Czy jedyne, co nam pozostanie, to ucieczka na totalne odludzie? Niekoniecznie. Sposobem na odnalezienie własnego miejsca może okazać się „slow life”, czyli sposób życia, w którym najważniejsze są: prostota, codzienność, spokój oraz radość z tego, co najzwyklejsze. W teorii brzmi zachęcająco, ale jak to wygląda w praktyce? Jedną z przedstawicielek „slow life” jest Brooke McAlary, australijska blogerka, której strona „Slow Your Home” dała ogromną popularność, a porady dotyczące upraszczania życia doczekał się publikacji książkowej.

„Prostota. Siłą codziennych rytuałów”, bo o tej pozycji mowa, to niewielka książeczka (raptem sto stron), która ma zachęcać do zmian w organizacji dnia oraz szukania radości w drobnych, codziennych czynnościach, które najczęściej robimy bez większego zastanowienia się. Brooke uważa, że w nich tkwi sekret spokojnego, szczęśliwego życia – wcale nie musimy zdobywać Mount Everestu, kupować ubrania od markowego projektanta czy wygrać milion złotych w loterii, aby poczuć się najlepszą wersją siebie. Być może wystarczy zaparzyć herbatę i docenić fakt, że jest ciepła, ma piękny zapach, a jej powolne picie rozluźnia, redukuje napięcie w mięśniach szczęki i rozgrzewa cały organizm? Albo kiedy czytamy książkę, zwłaszcza nową, możemy poczuć zapach farby drukarskiej i cieszyć się z faktu, że jesteśmy jej pierwszymi właścicielami? Książeczka australijskiej blogerki zawiera przykładowe ćwiczenia, które pomagają w osiągnięciu celu, jakim jest docenianie teraźniejszości, tego, co mamy i ustaleniu priorytetów. Jak sam tytuł sugeruje, są one tak proste, że aż genialne.

Ogromny plus za oprawę graficzną książeczki – minimalistyczny układ strony, idealnie dopasowane kolory, piękne zdjęcia (zwłaszcza okładka, która od razu przyciąga wzrok – osobiście bardzo podoba mi się ten kubek) oraz rozmiar całości dopełniają się w temacie „slow life”. Brooke McAlary pisze bardzo jasno i konkretnie, bez zbędnej dłużyzny lub niepotrzebnych wtrąceń, co daje mocniejszy przekaz całości. W końcu chodzi o prostotę, prawda? Powiedziałabym, że „Prostota. Siła codziennych rytuałów” to esencja wszystkiego, co dotyczy idei „slow”: tego, aby żyć wolniej, świadomie odczuwać własne emocje, doznania estetyczne i możliwości, jakie niesie ze sobą każdy dzień oraz doceniać to, co mamy obecnie, a nie to, czego nie możemy zdobyć. Czyli wszystkiego, co pozwala na moment zatrzymać się w tym ciągłym pędzie, jakie narzuca współczesny świat i zastanowić się nad tym, co tak naprawdę jest ważne. U Brooke McAlary widać radość w tym, co robi i że chce przekazać innym swoją wiedzę i pasję – takich autorów chce się czytać, zwłaszcza w duchu „slow life”.

Co więcej mogę napisać na koniec recenzji? Myślę, że już wszystko zostało powiedziane. Ta niepozorna książeczka ze śliczną okładką kryje w sobie ciekawą treść, skarb, który każdy z nas musi odkryć we własnym zakresie. A będzie to bardzo proste.

Anna Wolak