rozwiń zwiń

Kryminał nieśmiertelności

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
13.03.2018
Okładka książki Modyfikowany węgiel Richard Morgan

Okropny ten świat, nawet jak już myślisz, że umrzesz i masz święty spokój, to i tak cię wskrzeszą, na przesłuchania w sądzie. Świat oszalał, zmienił zasady funkcjonowania, przesunął granicę moralności, nadął się i nie pękł.

Każdy z ludzi posiada tzw. stos korowy, w którym zapisana jest świadomość człowieka z całym jego zapleczem. Kiedy człowiek umiera, tak czy inaczej, stos ląduje w nowym ciele, sztucznym-syntetycznym bądź w nowej ludzkiej powłoce, zależy ile kto ma pieniędzy...

Świat, a właściwie bardziej miasto Bay City, w którym toczą się główne wątki powieści, to ciekawa, a i zarazem ponura kreacja miasta przyszłości, jaką przedstawia Richard Morgan. Świat manipulacji, tabloidów, hologramów, neonów i wyuzdanej maski, która zakrywa prawdę na każdym kroku.

Bohaterem powieści jest zmęczony życiem, w czterdziestoletnim ciele, Takeshi Kovacs, który przybywa na ziemię, ze Świata Harlana, czyli planety, na której mieszkał wcześniej, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa pewnego szanowanego i bogatego biznesmena.

Jak się okazuje, nie będzie tak łatwo i przyjemnie, bo zamordowany człowiek, nadal żyje i ma się dobrze, choć niewiele pamięta. Czy było to morderstwo? A może samobójstwo? Zmarł i powrócił do życia, bo stać go na klona i transfer świadomości. Od przybycia głównego bohatera, pisarz zaczyna z nami zabawę w szukanie winnego.

Pojawią się policjanci i złodzieje, czarne interesy i brudne biznesy. Morgan wszystko ładnie posplatał łańcuchami powiązań, tak że zaskakuje czytelnika co kilka stron. Nie wiemy kto jest zły, a kto bardziej zły. Komu można mniej ufać, a komu w ogóle nie ufać. Powiązania i matactwa ze strony głównego bohatera, jak i samego poszkodowanego, sięgają głęboko.

Zastanawiam się, czy w ogóle ktoś w tej powieści mówi prawdę, bo nie jest to wpisane w obowiązki moralne tego świata. To nowa era nieśmiertelności, era maszyn, technologii, którą śmiało możemy powiązać z gatunkiem cyberpunku, w którym technologia niszczy człowieka, modyfikuje go i przeobraża i z pewnością nie ma na niego dobrego wpływu.

To kryminalne sci-fi z domieszką wulgarności, brudu, krwi i rdzy. Z bohaterem, który jest trudny. Trudny w relacjach, śmiercionośny w działaniu i bezwzględny. Wysyła swoich wrogów na drugą stronę, ale tak, aby już stamtąd nie wrócili. Powieść jest zawiła, splątana i dobra, dla wszystkich tych, którzy uwielbiają takie ponure klimaty.

Nie ma tu prostych odpowiedzi i prostych rozwiązań, wszystko zawsze ma drugie dno i o tym trzeba pamiętać. Richard Morgan, pomija też motyw duszy i zaświatów, nie komentuje i nie analizuje. Można by stwierdzić, że w wizji przyszłości Morgana, Bóg istnieje tylko w katolickiej mniejszości, która nie zgadza się na wskrzeszanie. To smutna opowieść, w której zwykły człowiek przegrywa i często nie ma nic, bogaci natomiast mają wszystko i wszystkich za nic. Czyli pewne wartości pozostają niezmienne...

Wiele tu spraw, nad którymi warto się pochylić, zatrzymać, pomyśleć, czy faktycznie chcemy takiej nieśmiertelności? Życia, w którym człowiek właściwie jest nieistotny... Zapraszam do lektury.