Odyseja i Szuflandia. Biblioteka miejska w Łodzi na przekór pandemii

LubimyCzytać
24.11.2020

Kolejne wprowadzane przez rząd obostrzenia nie pomagają w tych trudnych czasach bibliotekom. Jednak nie zważając na przeciwności losu, łódzcy bibliotekarze otworzyli odnowioną filię. I planują założenie kolejnej nowoczesnej placówki! Opowiadają nam też o sposobach na dotarcie do czytelników pomimo pandemii.

Odyseja i Szuflandia. Biblioteka miejska w Łodzi na przekór pandemii materiały promocyjne

Nowoczesna biblioteka zaprasza do książkowej podróży

Reklama

W odnowionych wnętrzach kamienicy przy ulicy Wschodniej 42 otworzyła swoje podwoje Odyseja – filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Nie jest to kolejny punkt z ogólnym księgozbiorem. Tym razem, łodzianie postanowili utworzyć filię profilowaną, która specjalizuje się w podróżach. Wśród książek można znaleźć poszerzoną ofertę przewodników i książek poradnikowych, a także magazynów podróżniczych. Jak zaznacza Karolina Warchoł z Działu Promocji i Marketingu Biblioteki Miejskiej w Łodzi, temat podróży został potraktowany bardzo szeroko, a czytelnicy znajdą na półkach również książki dotyczące kultury, kulinariów, obyczajów, czyli wszystkiego, co łączy się z podróżowaniem. W Odysei planowane są również cykliczne spotkania, warsztaty i panele dyskusyjne dotyczące podróży i życia podróżników; bibliotekarze już nie mogą się doczekać, gdy będzie to na powrót możliwe.

Do podróży odnosi się również wystrój samej biblioteki, z ogromną mapą świata na ścianie i zegarami pokazującymi czas w różnych miejscach świata. Brakuje tylko… czytelników.

Biblioteka Odyseja

Nie jest to pierwsza tego typu łódzka próba profilowania biblioteki. Uruchomiona również w tym roku filia TUVIM tematycznie i poprzez swój program edukacyjny nastawiona jest na ekologię. Tak jak w przypadku Odysei, również i aranżacja wnętrz odnosi się do prezentowanego tematu. Do natury i przyrody nawiązują: specjalna huśtawka, emitowane dźwięki przyrody, a nawet jednoosobowa elektrownia rowerowa! Za pomocą Energoroweru czytelnicy filii TUVIM mogą w ekologiczny sposób naładować telefon czy tablet.

Nowa biblioteka w centralnym miejscu Łodzi

Filia Odyseja została otwarta 17 listopada, a już parę dni później łódzcy bibliotekarze przedstawili plany założenia kolejnej placówki – Biblioteki Wolność. Nowa inwestycja będzie miała miejsce w zabytkowej kamienicy na Placu Wolności 4. Na potrzeby biblioteczne zaadaptowane zostaną aż trzy poziomy: w piwnicy znajdzie się miejsce na pokaźny księgozbiór, na parterze mieścić się będzie wypożyczalnia wraz z czytelnią i kącikiem dla dzieci, na piętrze zaś zostanie wydzielona przestrzeń na spotkania, konferencje i warsztaty.

Biblioteka Wolność będzie przyjaznym miejscem dla mieszkańców Łodzi, turystów oraz wszystkich przebywających w samym centrum naszego miasta – mów Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. - W swojej stylistyce będzie nawiązywać do historycznych kawiarnianych klimatów, które w tej kamienicy były zawsze obecne.

Otwarcie Biblioteki Wolności jest zaplanowane na jesień 2021.

wizualizacja Biblioteki Wolność

Wizualizacja Biblioteki Wolność

Książkowy bibliotekomat, czyli biblioteka w dobie pandemii

Przypomnijmy, że to właśnie w Łodzi stanął w lipcu tego roku pierwszy w Polsce bibliotekomat. Automat o nazwie Szuflandia znajduje się pod zadaszeniem, na rynku łódzkiej Manufaktury. Posiadacze karty bibliotecznej – Fiszki – mogą z niego korzystać 24 godziny w tygodniu, zarówno wypożyczając za jego pośrednictwem książki, jak i je zwracając. W ofercie Szuflandii dostępne są 93 tytuły, w tym kryminały, biografie, poradniki i tytuły dla dzieci. Jak poinformowała nas Karolina Warchoł, z automatu bibliotecznego skorzystało już ponad 2500 posiadaczy karty bibliotecznej.

Widać, że w dobie pandemii koronawirusa jest to pożądany i bezpieczny sposób na wypożyczanie książek. Tak jak oferta dostarczania książek dla grup o podwyższonym ryzyku zachorowania, obsługiwana przez wspomnianą już filię TUVIM wraz z łódzkim urzędem miasta. Osoby starsze i niepełnosprawne, bez wychodzenia z domu, mogą telefonicznie zamówić pożądane książki. Darmowy dowóz realizowany jest dwa razy w tygodniu.

Staramy się działać we wszystkich filiach, nawet przy tych ograniczonych możliwościach. Pracujemy w reżimie sanitarnym, zamówione książki przygotowujemy i wydajemy czytelnikom przez uchylone drzwi. Nie chcemy zostawiać czytelników w tej trudnej dla wszystkich sytuacji bez możliwości kontaktu z literaturą.

„Chwilę przed ogłoszeniem zamknięcia bibliotek i instytucji kulturalnych mieliśmy prawdziwe oblężenie naszych oddziałów. Czytelnicy robili zapasy; w ciągu dwóch ostatnich dni wypożyczyliśmy prawie 50 tysięcy książek. Widać, że w tych trudnych czasach, książka jest ostatnią deską ratunku” – kończy Karolina Warchoł.

Kiedy ostatnio byliście w bibliotece? Czy w waszych miastach również znajdują się wyjątkowe punkty biblioteczne i nowoczesne filie? Czekacie na ich otwarcie po okresie obostrzeń?

[aj]

Reklama

komentarze [7]

Sortuj:
82
29
28.11.2020 22:19

Przede wszystkim brawa dla instytucji, że znajdują kolejne pomysły by przyciągać uwagę obywateli.
A w moim mieście biblioteka cechuje się zdecydowanie stylowym klimatem:
https://www.picfair.com/pics/07564820-the-lit-phil-library-newcastle-upon-tyne
I odwiedzałem ją przed pandemią tylko by czytać.


1452
59
25.11.2020 10:50

W moim miescie na szczescie biblioteka dziala, choc nie mozna wchodzic do srodka. Ale mozna ksiazki zamowic do wypozyczenia oraz zwrocic.


574
78
24.11.2020 23:29

W moim mieście Giżycku też biblioteki przeżywały zaraz po ogłoszeniu zamknięcia prawdziwe oblężenie. Sama stałam w półgodzinnej kolejce. Chociaż już wcześniej robiłam zapasy i mam co czytać na co najmniej dwa miesiące. Co prawda działanie bibliotek w czasie pandemii zapewniało bardzo duże poczucie bezpieczeństwa, gdyż wdrożono naprawdę szczególne procedury. Więc mocno żal,...

więcej

82
29
28.11.2020 22:07

Pani wypowiedź i mnie podbudowała :)


4128
3888
24.11.2020 15:54

Chciałbym by coś takiego było w moim mieście.Chętnie jakieś fajne horrory ,czy kryminały bym porzyczył.


66
55
24.11.2020 21:02

I słownik ortograficzny :)


2868
4
24.11.2020 13:37

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd