Noc Księgarń 2020. Jedno z największych wydarzeń literackich tej jesieni

LubimyCzytać
02.10.2020

Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku - przed nami Noc Księgarń 2020. Tegoroczna edycja potrwa od 15 do 17 października. Ze względu na pandemię festiwalowe wydarzenia odbędą się zarówno w księgarniach, jak i w internecie.

Noc Księgarń 2020. Jedno z największych wydarzeń literackich tej jesieni

Księgarnie z ponad 40 miast otwarte w nocy

Reklama

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal literacki organizowany jest po raz drugi przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Pierwsza edycja wydarzenia przyciągnęła tłumy czytelników, którzy po zmroku odwiedzili ponad 100 księgarń w całej Polsce. W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 15-17 października 2020, znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty edukacyjne, koncerty, wystawy, wykłady, spacery literackie, specjalny cykl wydarzeń wirtualnych, a przede wszystkim: możliwość odwiedzenia księgarń po zmroku.

Podobnie jak w ubiegłym roku w Nocy Księgarń wezmą udział cenieni autorzy, artyści czy twórcy książki dziecięcej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia gośćmi księgarzy będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour, Agata Passent, Marcin Świetlicki, Wojciech Drewniak czy Kamil Janicki.

Festiwal pod patronatem Tyrmanda

Literackim patronem tegorocznej edycji wydarzenia będzie Leopold Tyrmand. Z tej okazji program festiwalu otworzy spotkanie z Marcelem Woźniakiem - biografem autora ”Złego”. Uczestnicy warszawskiej edycji Nocy Księgarń wezmą także udział w specjalnym spacerze szlakiem kultowych księgarń, które można odnaleźć w biografii i twórczości Tyrmanda.

noc księgarń

Program Nocy Księgarń 2020 uzupełni specjalny blok wydarzeń o tematyce ekologicznej organizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Specjalna część wydarzeń poświęconych inicjatywie Europejskiego Zielonego Ładu to m.in. spotkania z naukowcami, warsztaty ekologiczne, wystawa instrumentów z recyklingu czy koncert zespołu Czereśnie.

Reklama

 

W tym roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także druga odsłona kampanii Książka na telefon, która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach. Ze względu na ograniczoną możliwość udziału w wydarzeniach stacjonarnych na uczestników festiwalu czekają także specjalne wydarzenia internetowe: transmisje spotkań autorskich, podcasty literackie, wirtualne wykłady i warsztaty, konkursy, quizy, specjalne produkcje filmowe czy wystawy internetowe.

Księgarnie biorące udział w drugiej edycji Nocy Księgarń są zobowiązane do przestrzegania reżimu sanitarnego. Ze względu na pandemię podczas wydarzeń stacjonarnych obowiązują limity miejsc - zapisy odbywają się za pośrednictwem księgarń. Uczestnicy festiwalu są zobowiązani do zakrywania nosa i ust. Aktualne informacje o wydarzeniach odbywających się w reżimie sanitarnym można znaleźć na stronach księgarń biorących udział w festiwalu.

Szczegółowy program wydarzeń Nocy Księgarń jest dostępny na stronie nocksiegarn.pl.

Serwis lubimyczytać.pl objął nad Nocą Księgarń patronat medialny. 

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
3589
212
03.10.2020 15:22

No nie wiem czy to się uda. Przy tak szybkim wzroście zachorowań na COVID-19 czerwone strefy szybko rozleją się po kraju. Nie żebym zapeszał ale warto obserwować rozwój sytuacji.


965
32
03.10.2020 16:49

Sporo wydarzeń (spotkań z autorami czy dyskusji okołoliterackich) odbywa się częściowo on-line (liczba uczestników, którzy mogą znaleźć się w danej księgarni i tak jest mocno ograniczona), więc chyba nie będzie wielkiego problemu, jeśli okaże się, że Noc Księgarń trzeba będzie niemal w całości przenieść do sieci :)


439
7
02.10.2020 19:55

I w Bieszczadach!


2838
4
02.10.2020 13:10

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd