rozwiń zwiń

Niezwykła biografia słynnej pisarki i rewolucjonistki – „Colette”

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.04.2022

Emancypantka, rewolucjonistka, chodząca własnymi ścieżkami trendsetterka i ulubienica paryskiej śmietanki towarzyskiej. Nazywana Wielką Damą francuskiej literatury. Niepoprawnej skandalistce literatura fin de siècle’u zawdzięcza bohaterki, które piją, palą, przeklinają i nie boją się mówić, co myślą.

Niezwykła biografia słynnej pisarki i rewolucjonistki – „Colette”

Truman Capote napisał o niej opowiadanie. Zachwycony jej osobowością Jean Cocteau narysował jej podobiznę. Na cześć stworzonej przez nią bohaterki literackiej we Francji sprzedawano lody „Klaudyna”, balsam, perfumy, a nawet papierosy. Gdy obsadziła nieznaną jeszcze nikomu młodziutką Audrey Hepburn w swojej głośnej sztuce „Gigi” na Broadwayu, aktorka została zauważona przez krytyków i już w kilka tygodni później jechała na plan „Rzymskich wakacji”, które otworzyły jej drogę do wielkiej kariery.

Urodzona w 1873 roku Sidonie-Gabrielle Colette – bo o niej mowa – przez wielu była uwielbiana i podziwiana, innych oburzało jej zachowanie i przeciwstawiająca się patriarchatowi twórczość literacka. Dziś nieco zapomniana, wówczas jedna z najbardziej znanych i elektryzujących francuskich pisarek, trendsetterek i rewolucjonistek, która wywoływała skandal za skandalem, otwarcie odrzucając normy społeczne i przecierając tym samym szlaki dzisiejszym feministkom. Jaka naprawdę była Colette?

Claude Francis i Fernande Gontier w biografii „Colette” podjęły próbę wskazania tego, co w życiu słynnej francuskiej pisarki i rewolucjonistki należy do legendy i tego, co tak naprawdę się wydarzyło. Z ich książki wyłania się postać dużo bardziej dwuznaczna, skomplikowana i z pewnością bardziej utalentowana niż ta, która stała się bohaterką legendarnych opowieści.

Życie Colette. Skandal za skandalem. Potem wszystko się zmienia i pisarka zyskuje rangę bóstwa. 

Jean Cocteau

Postrzegają mnie w sposób iście szablonowy.

Sidonie-Gabrielle Colette

Sidonie-Gabrielle Colette należy do grona autorek, które wykreowały XX-wieczną prozę kobiecą. Ze szczerością i autentycznością opowiadała o zmysłowości i emocjach kobiet, zarówno heteroseksualnych, jak i nieheteronormatywnych, stając się wyrazicielką nowej wrażliwości i erotyki. Jej powieści afirmowały seksualność płci żeńskiej, co w XX-wiecznej Francji oznaczało jedno: oburzenie i niesmak. Przyjemność płynąca ze zmysłowych doznań dotychczas była bowiem przypisywana jedynie mężczyznom – jak twierdzili psychoanalitycy ze szkoły Freuda i Lacana, kobiety potrafiły jedynie odzwierciedlać popęd męski i spełniać się w byciu pożądaną. Sidonie, której twórczość splata się nierozerwalnie z życiem osobistym, zerwała z tym myśleniem. Wyprzedzając swoje czasy, pozostała niezrozumianą i dla wielu zbyt kontrowersyjną. „Colette-pisarka pozostaje wciąż nieodkryta” – pisał pod koniec jej życia jej mąż, Maurice Goudeket.

 W 2018 roku na podstawie życia słynnej pisarki powstał film z Keirą Knightley i Dominikiem Westem w rolach głównych – „Colette”:

Claude Francis i Fernande Gontier – wykładały literaturę francuską na amerykańskich uniwersytetach. Za pierwszą wspólnie napisaną książkę – studium biograficzne Simone de Beauvoir (1985) – otrzymały Grand Prix czytelniczek miesięcznika „Elle”. „Colette” to ich drugie wspólne dzieło, po raz pierwszy opublikowane w 1986 r.

Biografia „Colette” ukaże się w księgarniach już 13 kwietnia nakładem Wydawnictwa W.A.B. 

Książka jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 13.04.2022 10:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post