Niewinność i zło – „Biały ptak”, czyli przypowieść z czasów Holokaustu

Marcin Waincetel
14.09.2020
Okładka książki Biały ptak. Cudowny chłopak R. J. Palacio Patronat LC
Średnia ocen:
8,6 / 10
24 ocen
Czytelnicy: 101 Opinie: 11

Przyjaźń w czasach wojennego terroru. Uczucie, które rodzi się nie tylko za coś, ale równocześnie przeciwko czemuś. „Biały ptak” to opowieść niezwykle wartościowa, uniwersalna, choć osadzona w konkretnych czasach historycznych. R.J. Palacio, twórczyni bestsellerowego „Cudownego chłopca”, na kartach swojej powieści graficznej tłumaczy nam, że dzięki sile dobroci można odmieniać serca ludzi.

Auggie to szkolny urwis, który prześladował Juliana – bohatera „Cudownego chłopca”. Lekcja pokory, jaką wyniósł dorastający chłopak, odmieniła świat jego wartości. Prawdziwym dopełnieniem w moralnej transformacji będzie jednak dla niego historia babci, która nauczyła go nie, że tak naprawdę nie wystarczy czynić zła, lecz trzeba jeszcze z nim walczyć. I to nawet wtedy, gdy wydaje się, że gra jest z góry skazana na porażkę. A może zwłaszcza wtedy?
„Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na jej powtarzanie” – tym cytatem z George’a Santayana R.J. Palacio rozpoczyna swoją opowieść, z której dowiadujemy się o tym, że męstwo może przybierać naprawdę różne oblicze. Wykazał się nim z pewnością Julien, niepełnosprawny chłopiec, który przez lata chronił Sarę, żydowską dziewczynkę cudem ocaloną przed wywózką do obozu koncentracyjnego. Cudom trzeba jednak pomóc. Chyba nic, tak naprawdę, nie jest wyłącznie dziełem przypadku.

R.J. Palacio potrafi kreślić obrazy przy pomocy zmetaforyzowanego języka, w którym zapisano melancholię, pragnienie tęsknoty, ale też rodzące się uczucie pomiędzy dwójką młodych ludzi. Innych, początkowo obcych, a jednak stopniowo coraz bardziej podobnych, bliskich. Niesamowite, że całość – dosyć minimalistyczna – wzbudza tak potężne uczucia. Autorka w doskonały sposób zniuansowała zresztą motywacje bohaterów, jak i historyczny obraz epoki.

Francja z czasów II wojny światowej dotknięta jest nie tylko przez demony hitleryzmu. Najbardziej dotkliwy jest chyba brak społecznego zaufania – świadomość, że każdy może zdradzić, gdy okaże się kolaborantem. Moralne szarości odmalowane przez Palacio uwrażliwiają nas na to, aby szukać odpowiedzi. Refleksyjny, nastrajający do przemyśleń album, w którym wielką wagę mają słowa, jak i obrazy.

„Biały ptak” to ujmująca opowieść o przyjaźni w czasach wojennego terroru. Uczuciu, które dojrzewa stopniowo, aby przerodzić się w prawdziwą siłę. Dobro, które połączyło dwójkę zagubionych dusz, przetrwało II wojnę światową i kiełkuje w nowych pokoleniach. Lektura dzieła R.J. Palacio stanowi wartościowe źródło wzruszeń, jak i wiedzy. Cudownie rozrysowana przypowieść z czasów Holokaustu.

Marcin Waincetel

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd