Nie żyje pisarz Winston Groom, autor „Forresta Gumpa”

LubimyCzytać
18.09.2020

Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co ci się trafi. To cytat z książki, dzięki której miliony czytelników na cały świecie poznały i pokochały postać Forresta Gumpa, którego w słynnym filmie zagrał Tom Hanks. Autor „Forresta Gumpa”, Winston Groom, zmarł w wieku 77 lat.

Nie żyje pisarz Winston Groom, autor „Forresta Gumpa”

Wiadomość o śmierci Winstona Grooma na Twitterze skomentowała Kay Ivey, gubernator Alabamy, rodzinnego stanu pisarza.

Ze smutkiem przyjęłam wiadomość, że Alabama straciła jednego z naszych najbardziej utalentowanych pisarzy. Choć zostanie zapamiętany za stworzenie Forresta Gumpa, Winston Groom był utalentowanym dziennikarzem i autorem piszącym o amerykańskiej historii. Nasze serca i modlitwy są z rodziną zmarłego – powiedziała gubernator.

Nie żyje autor „Forresta Gumpa”

Winston Groom swą karierę pisarską rozpoczął w latach 80. Jedną z jego pierwszych publikacji była „W lepszych czasach”, w której opisał wojnę w Wietnamie (w której sam uczestniczył jako żołnierz). Był także współautorem książki „Conversations with the Enemy", dzięki której był nominowany do Nagrody Pulitzera w 1984 roku. Dwa lata później napisał „Forresta Gumpa” – książkę, która przyniosła mu sławę na całym świecie. Powieść została zekranizowana w 1994 roku przez Roberta Zemeckisa. Film został nagrodzony sześcioma Oscarami w najważniejszych kategoriach (między innymi za najlepszy film, reżyserię i scenariusz adaptowany). Statuetkę odebrał również grający pierwszoplanową rolę Tom Hanks. Rok po premierze filmu do księgarń trafiła książkowa kontynuacja opowieści o Forreście, zatytułowana „Gump i spółka”. Jego ostatną książką było i „El Paso”, wydane w 2016 roku.

Mieszkał wraz z żoną Susan w Alabamie. Zmarł w wieku 77 lat.

It is with great sadness that I share the passing of our dear friend Winston Groom. The City of Fairhope has lost an...

Opublikowany przez Mayor Karin Wilson of Fairhope, Alabamą Czwartek, 17 września 2020

Fenomen „Forresta Gumpa”

Reklama

Film z Tomem Hanksem w tytułowej roli zapewnił nieśmiertelność postaci Forresta Gumpa. Pochodzący z Alabamy chłopak przeprowadza czytelnika przez trzy dekady historii Stanów Zjednoczonych. Walczy w Wietnamie, robi karierę sportową i zarabia miliony łowiąc krewetki, jednak najważniejsza pozostaje dla niego Jenny, pierwsza i jedyna miłość. Forrest zachwyca dziecięcą mądrością i otwartością na innych. Winston Groom stworzył bohatera, którego pokochały miliony. W serwisie lubimyczytać.pl powieści „Forrest Gump” wystawiono blisko 9 tys. ocen i średnią 7,5.

Po przeczytaniu książki nie wiem czy to Forrest był taki pokręcony, czy to świat dookoła nie umiał go zrozumieć. Książkę podsumowują bardzo ważne słowa głównego bohatera, które brzmią: „Ale jedno wam powiem [...] i bez względu na to co się stało przynajmniej mogę spojrzeć na swoje życie i powiedzieć »Nie było nudne jak flaki z olejem«, a to też coś, nie?" – pisze użytkowniczka Julia.

Powieść Grooma jest idealnym rozweselaczem. Mnóstwo tu cytatów, które zapadają w pamięć i pozostawią uśmiech na twarzy przez długi czas. Optymizm bijący z lektury jest wręcz zaraźliwy. (…) Świat widziany z perspektywy naszego bohatera wydaje się bardziej kolorowy. Może i tak właśnie trzeba patrzeć na rzeczywistość: z dystansem i beztroską szaleństwa. – stwierdza Łukaszo.

„Forrest Gump” – cytaty

Oto jedne z najpopularniejszych w lubimyczytać.pl cytatów z powieści Winstona Grooma.

Kiedy myślisz, że gorzej już być nie może, zacznij się walić deską po nodze. Zobaczysz jaką poczujesz ulgę, gdy przestaniesz.

Może jestem głupi, ale wiem, co to miłość.

Płyń z prądem, przyjacielu, i gdy Cię będzie unosił, leciutko mu pomagaj, omijaj rafy, walcz z mrokiem i nigdy, nigdy się nie poddawaj.

– Co się stało, mamo?

– Umieram, Forrest...

– Dlaczego umierasz, mamo?

– Nadszedł po prostu mój czas. Niczego się nie bój, kochanie. Śmierć jest częścią życia. Taka jest kolej rzeczy. Mnie było w życiu pisane zostać twoją mamą. Zrobiłam, co mogłam.

Mama mawiała, że człowiekowi nie potrzeba aż tak dużo, reszta jest tylko na pokaz.

Fot. otwierająca: Facebook, Mayor Karin Wilson

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
303
5
19.09.2020 20:51

Książka to historia życia głównego bohatera, czyli sawanta (geniusz idiota) a nie przemyślenia Einsteina czy Tesli, ona taka ma być, nie ma być genialna pod każdym względem, myślę że o to autorowi Forresta Gumpa chodziło.


37
6
18.09.2020 17:17

Moim skromnym zdaniem książka to kicz, dopiero genialny film Zemeckisa ją spopularyzował (chyba niepotrzebnie, bo straciłem trochę czasu na jej przeczytanie).


607
270
18.09.2020 13:26

Nie znoszę siebie za to że jeśli obejrzę film nie mogę się zmusić do przeczytania książki.😉


4046
3806
18.09.2020 13:23

Film super.


284
73
18.09.2020 13:19

Książka była beznadziejna. Aż dziwne, że powstał z niej taki dobry film.


2791
4
18.09.2020 11:35

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd