Nie tylko „Wiedźmin”! „SibirPunk” – powstanie gra komputerowa na bazie książek Michała Gołkowskiego

LubimyCzytać
18.03.2021

„Wiedźmin” to światowa ikona popkultury. Seria gier CD Projekt RED, stworzona na bazie książek Andrzeja Sapkowskiego, pozwoliła uwierzyć polskim twórcom, że warto zastanowić się nad popkulturową adaptacją swoich dzieł. Czy sukces Geralta z Rivii powtórzy Sasza z serii „SibirPunk” Michała Gołkowskiego?

Nie tylko „Wiedźmin”! „SibirPunk” – powstanie gra komputerowa na bazie książek Michała Gołkowskiego

„SibirPunk” – nowa ikona w świecie gier?

Kilka dni temu Tadeusz Zieliński, ceniony dziennikarz specjalizujący się w kulturze gier wideo, wraz z Nova-Tek S.A., ogłosili powstanie studia Red Square Games. Firma zajmie się stworzeniem gry wideo w uniwersum „SibirPunk”, opartym o książki popularnego pisarza science-fiction i fantasy, Michała Gołkowskiego. A przecież nie jest to jedyna produkcja z branży rozrywkowej, która bazuje na literackim dziedzictwie polskich autorów.

Red Square Games będzie częścią większego organizmu, jakim jest Nova-Tek. Firma, do której dołączyłem, założona przez Michała Gołkowskiego i Marcina Zahorowicza, ma za zadanie wspierać Uniwersum SibirPunka. Gra, nad którą będę pracował, wpisze się w większą całość, obejmującą także fabularną, papierową grę RPG czy bitewny system figurkowy SibirPunk Ustawka. To co mnie przekonało do projektu, to nośność świata wymyślonego przez Michała. Jestem głęboko przekonany, że będzie równie atrakcyjny dla odbiorców jak choćby Metro – zaznacza w oficjalnym oświadczeniu Tadeusz Zieliński.

Świat wymyślony przez Gołkowskiego to niejednoznaczna wizja związana z konwencją cyberpunku, odłamu fantastyki naukowej. Jak dowiadujemy się z książki: „przyszłość to NeoSybirsk: rozpadająca się, sklecona na sznurek i szmatę cywilizacja pokryta węglowym pyłem. Cuchnące zaułki, w których można stracić życie za butelkę wody. Syntetyczne jedzenie, trujące powietrze i ludzie tak napakowani cybernetyką, że właściwie nie wiadomo czy jeszcze są ludźmi. W takim świecie żyje Sasza Hudovec_74 zwany Chudym - facet od załatwiania spraw trudnych”.

Reklama

Gołkowski, twórca znany ze „S.T.A.L.K.E.R.A.”, pomysłodawcą nowych światów fantastyki

Michał Gołkowski to jeden z najbardziej popularnych twórców literatury rozrykowej spod znaku fantasy i science-fiction. Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości, z zawodu na co dzień tłumacz kabinowy języków ang.-pol.-ros. Jest autorem serii Stalowe Szczury, Siedmioksięgu Grzechu, S.T.A.L.K.E.R.A, a także wspomnianego „Sibirpunk” .

Reklama

Polska literatura podstawą gier

„Wiedźmin” to oczywisty przykład sukcesu polskich twórców, którzy bazując na serii książek zrealizowali bestsellerowe uniwersum gier. Jednak nie jest to jedyny przykład. Trzeba przecież podkreślić, że w 2019 roku Jacek Piekara podpisał umowę z firmą The Dust, która zapowiada, że gra na podstawie „Cyklu Inkwizytorskiego” będzie przeznaczona dla dorosłych graczy.

Co ciekawe, w ubiegłym roku producent gier wideo Sylen Studio podpisał umowę z Michałem Gołkowskim dotyczącą produkcji na podstawie jego serii książek fantasy „Komornik” wysokobudżetowej gry RPG. Premierę gry zaplanowano na 2023 rok.

Od samego początku słyszałem, że „Komornik” aż się prosi albo o film, albo grę. Zawsze odpowiadałem: czuwajcie i bądźcie czujni, bo nie znacie dnia ani godziny. Nie ma na świecie przypadków, wyłącznie znaki… Trzeba być głupcem, żeby przeoczyć moment, kiedy Apokalipsa puka do Twoich drzwi i proponuje coś takiego – deklarował przed rokiem Michał Gołkowski.

Jaki będzie ostateczny efekt? Czy kolejne książki staną się growymi sukcesami na miarę przygód Geralta z Rivii? Czas pokaże.

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
583
9
20.03.2021 11:49

Bardzo dobry news, potencjał w SybirPunku jest niesamowity. :)


267
10
19.03.2021 00:02

Nie wiem tylko czy to wytrzyma próbę. Vol. 1 połknąłem i się ubawiłem. Vol.2 już nieco nużył od połowy, a przy Vol.3 autor już ewidentnie dostał zadyszki i nawet jeszcze nie skończyłem czytać, mimo, że kręci się w czytniku od ponad m-ca, długie przerwy robię, posiłkując się innymi treściami po drodze. Życzę jak najlepiej, oby wyszło porządnie.


3956
265
18.03.2021 23:11

Jejku jejku, no nie tak szybko. Już dwie części stoją na półce i czekają na swoją kolej a oni robią już grę. Miejcie litość. Jak na razie urzekła mnie okładka i tytuł. Мора да је добро :)


Reklama
376
19
18.03.2021 17:37

Zdecydowanie TAK! Po przejściu C77 poproszę o SybiPunka!


1582
114
18.03.2021 15:52

Bardzo kurła dobrze niech Misza zarobi :)


3041
4
18.03.2021 10:50

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd