rozwiń zwiń

Narodowe Czytanie już 4 września. Ruszyła rejestracja

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.08.2021

Akcja Narodowe Czytanie w tym roku będzie miała swoją jubileuszową, dziesiątą edycję. W ramach wydarzenia odbywającego się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej, wszyscy jego uczestnicy za każdym razem czytają wspólnie inną lekturę. Tym razem będzie nią „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Ruszyły zapisy na wspólne czytanie na żywo z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą w Warszawie.

Narodowe Czytanie już 4 września. Ruszyła rejestracja Narodowe Czytanie/Facebook

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku – podczas pierwszej edycji wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w kolejnych latach również dzieła Aleksandra Fredry (2013), „Trylogię” Henryka Sienkiewicza (2014), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015), „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza (2016), „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017), „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (w 2018 roku Para Prezydencka polecała również całoroczne czytanie „44 tekstów Antologii Niepodległości”), rok 2019 poświęcony był z kolei polskim nowelom, a kolejny – „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Od lat Kancelarię Prezydenta wspiera w organizacji przedsięwzięcia Narodowe Centrum Kultury.

Dlaczego „Moralność pani Dulskiej”?

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Prezydenta RP, w tym roku do wspólnego czytania wybrano „Moralność pani Dulskiej”, ponieważ to książka, która „piętnuje obłudę i zakłamanie”. W specjalnym liście Andrzej Duda napisał również o dziele Zapolskiej, iż:

Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Warto dodać, że utwór Zapolskiej, który został opublikowany jesienią 1906 roku, od razu stał się literackim hitem – krytycy i czytelnicy doceniali go za komizm oraz bogactwo obserwacji społecznych, silną wymowę społeczną. Sztukę na scenach teatru wystawiono po raz pierwszy 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie, potem również w Warszawie i we Lwowie – w tym ostatnim mieście autorka sama czuwała nad pracami nad wystawieniem swojego dzieła. Co ciekawe, na podstawie „Moralności pani Dulskiej” powstał w 1930 roku film, uznawany za pierwszy polski obraz dźwiękowy.

Dzieło Zapolskiej ma w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 6,5 / 10 oraz 6987 ocen. Opinię napisał między innymi użytkowniczka Julia:

Genialna książka obnażająca smutną prawdę pozornie idealnych rodzin.

Swoim zdaniem podzielił się również użytkownik TytkaNaKsiążki:

Do ponownej lektury wróciłem po 17 latach i byłem zaskoczony faktem, jak łatwo i przyjemnie czyta się tę sztukę, która jest często określana tragifarsą. Postacie żyją, każda z nich jest inna, każde zdanie ma swój cel i wręcz przedstawia nam charaktery każdej z postaci.
Chciałbym zapamiętać postacie drugoplanowe, a mimo to bardziej złożone - Pana Felicjana i jego syna Zbyszka i ciotkę Juliasiewiczową. Czy możemy się uwolnić od swojego dziedzictwa? Od dziedzictwa naszych przodków? Czy mamy wystarczająco siły, by postawić się całemu społeczeństwu? By porzucić konwenanse. Autorka chyba chciała nam powiedzieć, że nie.

Jak zapisać się na wspólne czytanie z Parą Prezydencką?

Ideą przyświecającą Narodowemu Czytaniu jest zgromadzenie na wspólnej lekturze jak największej liczby osób. W 2020 roku „Balladynę”, jak możemy przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta, czytano w 3200 miejscach w Polsce i za granicą. Każdego roku można się również zapisać na wspólne czytanie na żywo z Parą Prezydencką – odbędzie się ono 4 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W trakcie wydarzenia wystąpią także trzy aktorki, które wcielą się w Anielę Dulską w trzech jej różnych odsłonach. Ze względu na obostrzenia pandemiczne we wspólnym czytaniu będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba osób – zadecyduje kolejność zgłoszeń. A zgłaszać można się poprzez specjalny formularz, który znajduje się na stronie pod tym linkiem.

Osoby, którym nie uda się zapisać, będą mogły obejrzeć transmisję ze wspólnego czytania na oficjalnej stronie Prezydenta RP, na kanałach Narodowego Centrum Kultury oraz na stronie Polskiego Radia SA.

Wystawa towarzysząca Narodowemu Czytaniu

Warto dodać, że wydarzeniem towarzyszącym tegorocznego Narodowego Czytania jest wystawa „Dulska na scenie”, którą będzie można oglądać od 26 sierpnia do 19 września 2021 roku w warszawskiej Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu. Na wystawie będzie można prześledzić sceniczne dzieje sztuki – od premiery w 1906 roku w krakowskim teatrze, aż po ostatnią inscenizację w Warszawie w roku 2011. Odwiedzający Kordegardę będą mogli zobaczyć programy, afisze, fotografie, ale i karykatury z niemal 20 najważniejszych wystawień „Moralności pani Dulskiej”. Zgromadzone eksponaty pochodzą ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Teatralnego Wielkiej Opery Narodowej, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatru Ateneum.

[as]


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna 26.08.2021 18:37
Czytelniczka

Chciałam się zapisać, ale link nie działa :-(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 25.08.2021 14:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post