rozwiń zwiń

Najstarszy magazyn dla dzieci w Europie świętuje swoje urodziny. Świerszczyk ma już 78 lat!

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.05.2023

„Świerszczyk” to najdłużej ukazujące się pismo dla dzieci w Europie. Od 78 lat zachęca polskie dzieci do czytania, myślenia, pomagania innym, szanowania przyrody, poznawania historii, rozwijania wyobraźni. Wychowały się na nim już 3 pokolenia Polaków - chyba dlatego, że Świerszczyk jako jedyny magazyn dla dzieci odkrył sekret, jak skutecznie bawić i uczyć i nigdy się nie znudzić!

Najstarszy magazyn dla dzieci w Europie świętuje swoje urodziny. Świerszczyk ma już 78 lat!

A wszystko zaczęło się tak…

Był maj 1945 roku. W wyzwolonej Łodzi, w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, ukazał się pierwszy numer „Świerszczyka”. Tytuł wymyśliła znana pisarka, Ewa Szelburg-Zarembina , późniejsza inicjatorka budowy Szpitala-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka. Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w wojennej zawierusze – ciepła rodzinnego domu. Okładkę pierwszego numeru namalował znakomity ilustrator, Jan Marcin Szancer, natomiast pierwszą winietę „Świerszczyka” zaprojektował inny wybitny grafik, Eryk Lipiński, satyryk i długoletni redaktor naczelny „Szpilek”. Pierwszą redaktor naczelną „Świerszczyka” została pisarka, krytyk literacki i tłumaczka, Wanda Grodzieńska.

W pierwszych latach działalności czasopismo zastępowało zniszczone podczas wojny podręczniki. W 1951 roku połączyło się z warszawskimi „Iskierkami” i zaczęło się ukazywać w „Naszej Księgarni”. „Świerszczyk”-Iskierki” wychodził do 1956 roku, kiedy czytelnicy zdecydowali o powrocie do nazwy „Świerszczyk”.

Z dzisiejszej perspektywy wyraźnie widać, że historia zatoczyła koło – kiedyś „Świerszczyk” zastępował podręczniki, dzisiaj ukazuje się w wydawnictwie edukacyjnym. I w dalszym ciągu pomaga w nauce czytania i rozwija wyobraźnię.

„Świerszczyk” a propaganda

Przed 1956 rokiem, „Świerszczyk” , podobnie jak reszta prasy, podlegał cenzurze. Otrzymywał wytyczne, o czym należy pisać, a co pominąć milczeniem. Dzięki mądrości redaktorów „Świerszczykowi” udało się nie angażować w politykę. „Jedynie słuszną linię programową” prezentowały… tłumaczenia baśni narodów ZSRR. Śmierć Stalina pismo musiało jednak uczcić portretem wodza na okładce.

„Świerszczyk” rekordzista

W latach 50. i 60. do „Świerszczyka” przychodziło nawet 7 tysięcy listów miesięcznie! Dzisiaj listy w kopercie to rzadkość – czytelnicy wolą wysyłać e-maile lub odwiedzać profil Świerszczyka, Bajetana Hopsa, na Facebooku. Na początku lat 70. „Świerszczyk” bił wszelkie rekordy popularności. Czasopismo systematycznie zwiększało nakład i ukazywało się wtedy w 900 tysiącach egzemplarzy!

„Świerszczyk” na Politechnice

W marcu 1968 r. zgromadzona w gmachu Politechniki Warszawskiej młodzież grała podobno w zamieszczoną w „Świerszczyku” grę. Na budynku Politechniki Warszawskiej pojawił się natomiast transparent: „Prasa kłamie. Tylko <Świerszczyk> pisze prawdę”.

Kiedy ustały protesty, „Świerszczyk” otrzymał od studentów pamiątkowy list i znaczek studenta Politechniki.

„Świerszczyk” w magazynie

Na początku lat 90. „Świerszczyk” przeżył prawdziwą rewolucję! Z literackiego tygodnika zmienił się w magazyn dla dzieci pełen wywiadów, reportaży i reklam.

Dzisiaj „Świerszczyk” to miesięcznik, a priorytetem jest dostarczenie młodym czytelnikom literatury i ilustracji na najwyższym poziomie. Obecny kształt czasopismo zawdzięcza wydawnictwu edukacyjnemu Nowa Era, w którym ukazuje się od 2005 r. Wspomaganie pracy z tekstem, budowanie i rozwijanie struktur poznawczych, rozwijanie zasobu słownictwa i poprawności składniowej, wdrażanie systemu hierarchii wartości to tylko niektóre zalety rubryk znajdujących się czasopiśmie. „Świerszczyk” to nowoczesne pismo z tradycjami. Mądre i piękne. Jedyne takie na rynku!

„Świerszczyk” to:

  • 1,5 mld wydanych do tej pory egzemplarzy = liczba ludności wszystkich państw UE, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej
  • „Świerszczyki” jeden za drugim = 8 razy obwód kuli ziemskiej
  • Powierzchnia „Świerszczyków” = powierzchnia Zakopanego lub Lizbony

Nagrody dla „Świerszczyka”

  • Mały Dong – nagroda przyznana przez dzieci w konkursie Fundacji Świat Dziecka
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej za zasługi czasopisma dla szkoły
  • Nagroda Polskiej Sekcji IBBY za Upowszechnianie Czytelnictwa
  • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za wieloletnie upowszechnianie ambitnej kultury dla dzieci”
  • Medal Pamiątkowy Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek z okazji 70. urodzin czasopisma
  • Nagroda Główna w kategorii Kultura w konkursie „Świat przyjazny dziecku”, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy
 z wydawcą magazynu.

 


komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Parysada 03.06.2023 10:04
Czytelniczka

Czterdzieści parę lat temu napisałam do Świerszczyka dwa listy i dostałam dwie odpowiedzi na Świerszczykowej papeterii. I mam je oczywiście do dzisiaj ))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Myszka 01.06.2023 08:54
Czytelniczka

Ja nauczyłam się czytać dzięki "Świerszczykowi" i "Misiowi", mój brat podrzucał mi te czasopisma, żebym go nie wydała, gdy zostawiał mnie samą w domu. Zawdzięczam mu swój nałóg czytelniczy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ArtZ72 31.05.2023 23:53
Bibliotekarz

"Świerszczyk" i "Miś", na tych dwóch czasopismach się wychowywałem w gierkowskich czasach. Potem przyszedł czas na pierwsze książki. Tak z grubsza wygląda historia mojego uzależnienia... 😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
01.06.2023 08:36
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

ArtZ72 01.06.2023 21:09
Bibliotekarz

A żebym ja to wiedział!!... 😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
01.06.2023 21:16
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Daybyday 31.05.2023 18:24
Czytelniczka

Wychowałam się na Świerszczyku.. potem byl Płomyczek, Płomyk a na koncu Filipinka 😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta 31.05.2023 14:09
Czytelniczka

Kolekcjonowałam świerszczyki chyba od pierwszej klasy, ale teraz już tego nie robię.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 31.05.2023 13:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post