Najpierw książka, później algorytm?

Adam Jastrzębowski
02.12.2020

Czy łatwo jest oszukać czytelników za pomocą algorytmu wyszukiwarki? A także wykorzystać chęć jak najszybszego zdobywania informacji, którego skutkiem jest niepotwierdzanie faktów w dwóch źródłach? Szukając odpowiedzi na te pytania warto przyjrzeć się biografii Obamy, która podbiła serwis Amazon, a którą najprawdopodobniej stworzyła sztuczna inteligencja.

Najpierw książka, później algorytm? Markus Spiske / Pexels

Nie chodzi jednak o autobiografię napisaną przez samego byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. „A Promised Land” autorstwa Baracka Obamy niezmiennie utrzymuje się na liście bestsellerów zarówno u giganta internetowej sprzedaży, jakim jest Amazon, jak i w innych sieciowych księgarniach. Na fali tej popularności nakładem wydawnictwa University Press ukazała się inna biografia amerykańskiego lidera, zatytułowana po prostu „Barack Obama Book: The Biography”; z czarną okładką i dużym napisem „BARACK OBAMA BOOK” na frontowej okładce.

Niejedna biografia Baracka Obamy

Reklama

W odróżnieniu od ponad 700-stronnicowej książki, jaką jest „A Promised Land” (która w Polsce ukaże się pod tytułem „Ziemia obiecana”), publikacja University Press liczy zaledwie 61 stron. Krótka broszura składa się z kompilacji tekstów, zawierających powszechnie znane informacje dotyczące Baracka Obamy. Intrygującą rzecz wskazał dziennikarz Dan Kois z serwisu „Slate”. Powołując się na zaprzęgnięty do działania mechanizm wykrywania tekstów napisanych maszynowo, Kois uznał, że treść książki została napisana przez sztuczną inteligencję. Na poparcie swojej tezy, w artykule umieścił wykresy z systemu GLTR – Giant Language model Test Room.

Książka jest ciągle dostępna w sprzedaży w serwisie Amazon; innego kanału sprzedaży University Press nie posiada.

University Press – enigmatyczne wydawnictwo

Facebookowy profil wydawnictwa University Press polubiło 20 osób, nieco więcej użytkowników jest na oficjalnym koncie instagramowym. Nie jest wiadome, gdzie wydawnictwo ma swoją siedzibę (brak takiej informacji w mediach społecznościowych, a na próby kontaktu wydawnictwo nie odpowiada). Nakładem University Press, poza biografią Obamy, ukazały się również pozycje dotyczące innych znamienitych osobistości: polityków, ludzi kultury i religii. Poświęcone sobie książki posiadają Joe Biden, Kamala Harris, Thomas Jefferson, Donald Trump, Harry Truman, a nawet… Jezus i Rasputin. Zresztą, Trump i Biden doczekali się wspólnej publikacji – szczególnie długiej, bo blisko 130-stronicowej. Możliwe, że jest to poszerzona wersja ich indywidualnych biografii, gdyż opracowania University Press dotyczące obu polityków mają po równo 43 strony. I, jak łatwo zauważyć w komentarzach w serwisie Amazon, są to strony zapisane zdecydowanie większą czcionką, niż to dzieje się zazwyczaj, co prowadzi do sztucznego zwiększenia objętości.

Reklama

Wszystkie biograficzne książki wydane przez University Press mają podobny tytuł. Czytelnicy mogą więc zakupić takie pozycje, jak „Jesus: The Biography”, „Joe Biden: The Biography”, „Vladimir Putin: The Biography”, „Albert Einstein: The Biography”, czy „Pablo Escobar: The Biography”. Inną serią książek, które publikuje wydawnictwo, są „krótkie historie”. Można zatem dzięki University Press przeczytać skróconą historię amerykańskiej rewolucji, pandemii, Hawajów, a nawet całego świata.

„Barack Obama Book: The Biography” jest przykładem nowoczesnej sprzedaży, a także sprytnego wykorzystania algorytmów wyszukiwarki serwisu Amazon. Wielu kupujących, nie pamiętając dokładnego tytułu najnowszej książki Baracka Obamy, wpisuje w nią po prostu „Barack Obama book”. Ten fakt, wraz z wykorzystaniem linków sponsorowanych i nośnego, aktualnego tematu, spowodował, że książka University Press w szczytowym momencie sprzedaży znalazła się na 114. miejscu listy Amazona. Obecnie (stan na 2 grudnia i godzinę 15.45) zajmuje 8. miejsce w kategorii „Political Leadership”. Na tej samej liście znajdziemy inne wydane przez University Press pozycje: biografię nowej wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych Kamali Harris (miejsce numer 20) i prezydenta elekta Joe Bidena (miejsce 30). Pozostaje wierzyć, że czytelnicy, którzy raz się skuszą na wątpliwej jakości książkę, nie dadzą się oszukać po raz drugi.

[aj]

Reklama

komentarze [7]

Sortuj:
169
28
29.12.2020 02:57

To pokazuje pewien mechanizm zaprzęgany do pracy podczas tworzenia tzw. "klikbajtowych" tytułów publikacji, mających przypominać prasowe. Ich celem jest wygenerowanie dużej liczby kliknięć w celach, najczęściej komercyjnych... Czasem te mechanizmy służą bogom bardziej mrocznym, popychającym do walki o władzę... Tak, czy owak występują. Są narzędziem - można je wykorzystywać...

więcej

330
69
09.12.2020 22:44

jak dla mnie to zbyt malo dowodow na to ze ksiazka jest napisana przez sztuczna inteligencje.


434
128
02.12.2020 18:53

"wiceprezydentki" Uwielbiam te określenia na siłę podkreślające rodzaj żeński.


3834
228
02.12.2020 21:16

"Żołnierka bierze pilotkę i wraz z saperką idą na zajęcia" i zgaduj zgadula o co chodzi w tym zdaniu :D "Ta literatka jest pusta". Tak mi przykro :D


4128
3888
02.12.2020 17:39

Na szczęście moje książki.Pisza żywi ludzi


111
15
03.12.2020 09:59

Najlepsze podsumowanie.


119
31
02.12.2020 16:19

Zapraszam do dyskusji.


zgłoś błąd