Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla książki „Beskid bez kitu“ Marii Strzeleckiej

LubimyCzytać
17.11.2020

„Beskid bez kitu” Marii Strzeleckiej został wyróżniony Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej wydanej w 2019 roku. Laureatka otrzymała statuetkę z postacią psa Ferdynanda oraz czek 20 tys. złotych, ufundowany przez KBF, który jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Nagrodzoną książkę opublikowało Wydawnictwo Libra.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla książki „Beskid bez kitu“ Marii Strzeleckiej

beskid bez kituKsiążka „Beskid bez kitu” Marii Strzeleckiej została doceniona nie tylko ze względu na oprawę graficznę, ale też ważny przekaz, w którym widać odniesienia do stosunków łączących Polaków z Łemkami. To jedna z czterech uznawanych przez państwo polskie mniejszości etnicznych zamieszkujących nasz kraj (obok Karaimów, Romów i Tatarów). Jej przedstawiciele zamieszkują głównie w Beskidzie Niskim, stąd wziął się tytuł książki.

Jak zapewnia wydawca (Libra) na stronach tej niezwykłej publikacji dzieci i ich rodzice mogą zapoznać się z historią Łemkowszczyzny, wierzeniami, kulturą i tradycją tamtejszej ludności, a także z niepowtarzalnym środowiskiem naturalnym tego unikalnego w skali kraju regionu Polski. Książce towarzyszy limitowany kalendarz wieloplanszowy ,,Beskid bez kitu 2021" poświęcony Łemkowszczyźnie i jej przyrodzie.

Przewodniczący Kapituły Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego Tomasz Z. Majkowski powiedział:

„«Beskid bez kitu» jest książką, która niepospolicie pozwala nam odnieść się do bardzo skomplikowanego polskiego dziedzictwa – w tym wypadku dziedzictwa polsko-łemkowskiego. Opowiada poruszająco o tym, że człowiek jest tylko jedną z istot pośród niesłychanie skomplikowanego świata natury”.Zasiadająca w jury pisarka dla dzieci Barbara Gawryluk dodaje:

„«Beskid bez kitu» to książka właściwie bez wieku – książka, przy której świetnie spędzi czas młodsze dziecko, oglądając niesamowite ilustracje stworzone przez autorkę, nawiązujące do dawnych czasów, do ilustracji realistycznej, która obowiązywała w głębokim PRL-u. Książka sprawi też radość dorosłemu czytelnikowi. Wielka dawka wiedzy została podana w łagodny sposób – jest to niezwykła encyklopedia”.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego 2020

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego została wręczona podczas zakończenia Festiwalu Literatury dla Dzieci, nad którym serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny. Impreza w tym roku odbywała się w trzech miastach. W wrześniu Festiwal zawitał do Poznania, w październiku do Gdańska, a w listopadzie do Krakowa. W tym roku wszystkie festiwalo wydarzenia połączone były wspólym hasłem „Halo, tu Ziemia!”, a wiele elementów programu dotyczyło ekologii i dbania o środowisko naturalne.

W tym roku do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego nominowani byli:

▪️ Anna Kaźmierak – „Turonie, żandary, herody”, Wydawnictwo Dwie Siostry,
▪️ Justyna Bednarek i Daniel de Latour – „Banda Czarnej Frotte”, Poradnia K,
▪️ Maria Strzelecka – „Beskid bez kitu”, Wydawnictwo Libra PL,
▪️ Michał Skibiński i Ala Bankroft – „Widziałem pięknego dzięcioła”, Wydawnictwo Dwie Siostry,
▪️ Mikołaj Pasiński i Gosia Herba – „Balonowa 5”, HarperCollins Polska.

Kim jest autorka nagrodzonej książki?

Maria Strzelecka (ur. 1975) jest absolwentką ASP, ma tytuł doktora sztuk plastycznych. Pracuje jako ilustratorka, projektantka odzieży i plakatów, autorka filmów animowanych. Gra na basie i śpiewa w zespołach punkowych. Od ćwierć wieku związana z Beskidem Niskim, który zależnie od potrzeb, jest jej samotnią lub miejscem spotkań z przyjaciółmi. Samotnie przemierzyła na rowerze północną Norwegię, a pieszo Islandię. Pracowała na jachcie wożącym naukowców i turystów w trudno dostępne rejony Spitsbergenu.

📣 Nagroda imienia Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci 2019 roku została przyznana Marii Strzeleckiej...

Opublikowany przez Festiwal Literatury dla Dzieci Sobota, 14 listopada 2020

[jj]

 

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2834
4
17.11.2020 11:32

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd