„Mocna więź” to wyjątkowa powieść. Już zdobyła uznanie czytelników

LubimyCzytać
25.02.2021

Pisarska wrażliwość Magdaleny Majcher zdobyła uznanie czytelników. Dlaczego warto sięgnąć po „Mocną więź”? Poznajcie jedne z pierwszych opinii o książce oraz specjalny fragment powieści, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

„Mocna więź” to wyjątkowa powieść. Już zdobyła uznanie czytelników

Nie mogę dojść do siebie, nie mogę uspokoić emocji po lekturze najnowszej książki Magdaleny Majcher, która okazała się lekturą bardzo wstrząsającą, mocną i napisaną w sposób ogromnie dojrzały –

pisze w recenzji jedna z użytkowniczek portalu Lubimyczytac.pl. Dlaczego „Mocna więź” tak bardzo porusza podczas lektury? Jest kilka powodów, a wszystkie z nich potwierdzają pierwsi czytelnicy powieści.

Reklama

Ta historia wydarzyła się naprawdę

Nowa powieść Magdaleny Majcher przedstawia historię zaginionej Anny Garskiej z Czeladzi. Historię, która wydarzyła się naprawdę i o której było głośno w polskich mediach. Kobieta, matka 2-letniej córeczki, zaginęła 7 lipca 2012 roku w nadal niewyjaśnionych okolicznościach. Do dzisiejszego dnia nie znaleziono ciała Anny, a podejrzanym skazanym przez sąd został jej mąż, policjant.

Zanim padło podejrzenie, Michalina Kaczyńska, mama Anny, nie ustawała w poszukiwaniach córki. Wcześniej nigdy nie przypuszczała, że kiedyś o jej dramacie będzie rozprawiać cały kraj. Była zwyczajną kobietą, matką, żoną, babcią. Pewnego dnia jej życie legło w gruzach. Po miesiącach żmudnych poszukiwań i niesłabnących nadziei stało się jasne, że Ania nie wróci...

To co, według mnie zasługuje na uwagę i uznanie, to fakt, że w książce tej nie znajdziemy subiektywnych odczuć i osądów samej autorki. Od początku do końca Magdalena Majcher pozostaje bezstronna i wiernie przekazuje to, co usłyszała od Pani Michaliny, Pani Agnieszki (siostry Ani) oraz koleżanek Ani. Domyślam się, że nie było to łatwe, ale świadczy to o wielkim profesjonalizmie autorki - Agnieszka Kaniuk w recenzji na Lubimyczytac.pl.

Magdalena Majcher wybrała tę sprawę z konkretnego powodu

Kiedy zaginęła Anna Garska, Magdalena Majcher także mieszkała w Czeladzi. Blok, w którym Ania została zamordowana, znajdował się około 500 metrów od tego, w którym wówczas mieszkała pisarka. To była historia, którą żyła wtedy cała miejscowość, a także – cała Polska.

Autorka nie ukrywa, że wybór tej historii był dla niej z tego powodu ciekawy i istotny, ale jednocześnie został dokładnie przemyślany.

„Opisywanie losów prawdziwych ludzi niesienie ze sobą wiele pułapek. To grząski grunt, po którym trzeba stąpać ostrożnie. Nie chciałam wchodzić z buciorami w życie najbliższych Ani ani prać publicznie ich brudów. Od razu założyłam sobie, że nie chcę iść w stronę taniej sensacji, postawiłam raczej na wierne opisanie wydarzeń i próbę odtworzenia tego, jaką Ania była osobą” – mówi Magdalena Majcher w wywiadzie dla naszego portalu.

Magdalena Majcher, Mocna więź

Wrażliwość pisarska autorki zasługuje na uznanie

Jednak wziąć na warsztat faktyczną sprawę kryminalną i opisać ją w formie reportażu to jedno, a zrobić z niej powieść – dokładną, wierną prawdzie, a jednocześnie trzymającą w napięciu i delikatną – to drugie. To prawdziwa sztuka, wymagająca nie lada wrażliwości i empatii, która udała się Magdalenie Majcher.

Pisarka uzmysławia nam, że nie tylko fakty są ważne, ale towarzyszące zdarzeniom emocje, a Majcher wie, jak nawet najgorszą tragedię przedstawić tak, by nie uronić ani kropli tego, co najważniejsze – pisze w recenzji Lubimyczytac.pl Puchatka.

Fabuła w 90% przedstawia realne wydarzenia, jednak bez odpowiedniego pióra i znajomości ludzkiej psychiki, byłaby zwykłym zapisem „co, gdzie i kiedy”. W „Mocnej więzi” największym atutem są emocje – te najtrudniejsze, ale jednocześnie najmocniejsze. Miłość, strach, tęsknota, rozpacz, nadzieja uderzają podczas lektury z ogromną siłą, a przy tym sprawiają, że powieść napisana ku pamięci zaginionej Ani staje się dla czytelników bliska i zrozumiała.

Książka wymyka się jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej

To czym właściwie jest „Mocna więź”? Kryminałem, true crime, powieścią obyczajową?

„Jedna z moich ulubionych autorek napisała książkę, taką na pograniczu literatury faktu, ale pięknie ubraną w słowa jak powieść” – recenzuje Kate1404 na Lubimyczytac.pl.

To całkiem trafne podsumowanie, które przy okazji pokazuje, że po tę powieść mogą sięgnąć zarówno osoby zainteresowane true crime bądź powieściami kryminalnymi, jak i fani historii obyczajowych, którzy w książkach szukają emocji, rozbudowanych portretów psychologicznych postaci czy też autentycznego tła społecznego. Na potwierdzenie tej uniwersalności można dodać jeszcze, że książkę polecają zarówno Magdalena Witkiewicz, jedna z najbardziej znanych autorek powieści obyczajowych, jak i Wojciech Chmielarz, autor genialnych kryminałów!

Książka jest już do nabycia w księgarniach online.

Przeczytajcie specjalny fragment książki

Mocna więź

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

 

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
11715
488
25.02.2021 18:38

„Mocna więź” to bardzo bolesna historia o miłości, która miała być obrazem zakochanych w sobie bez pamięci dwojgu młodych ludzi. Którzy mieli się przy sobie zestarzeć, a stała się straszną tragedią, która zakończyła życie młodej kobiety i zniszczyła świat jej najbliższych. To także świadectwo pięknych relacji na płaszczyźnie matka - dziecko, jak również walka o...

więcej

594
169
25.02.2021 18:30

Każda książka tej autorki to strzał w 10


519
272
25.02.2021 17:31

Nie mogło być inaczej- książki pani Majcher kupuję w ciemno i nigdy się nie zawodzę. Oby tak dalej:)))


Reklama
3008
4
25.02.2021 15:45

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd