Młode wilki

Wojtek
15.10.2020
Okładka książki Prince Polonia Max Cegielski Patronat LC
Średnia ocen:
6,9 / 10
88 ocen
Czytelnicy: 239 Opinie: 51

„Nie zdążyli nic przeczytać o tym wielkim kraju. Nie przyszło im do głowy, żeby studiować obyczaje, historię i kulturę subkontynentu. Schodząc po trapie, Radek intuicyjnie poczuł, że wreszcie znalazł się wystarczająco daleko od domu, w nowym, wspaniałym świecie”.

Ostatnie lata Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to był dziwny czas. Z jednej strony marazm, wszechobecna szarość i beznadzieja. Z drugiej strony niektórzy ludzie wykorzystywali ten czas. Ryzykując, imali się różnych półlegalnych lub zgoła nielegalnych działań. Handel i przemyt kusiły dużymi pieniędzmi, wymagały jednak sprytu i odwagi.

W pewnym sensie właśnie to zjawisko jest tematem książki Maxa Cegielskiego pod tytułem „Prince Polonia”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Marginesy. Autor jest pisarzem i dziennikarzem, autorem wielu reportaży i powieści. Jednak jak sam zaznacza, „Prince Polonia” to „fiction, nie zaś non fiction”.

Książka jest dość obszerna, liczy ponad czterysta stron. Fabuła powieści rozgrywa się w ostatniej dekadzie PRL-u. Głównymi bohaterami są Radek i jego kolega Janek. Chłopcy mieszkają w Szczecinie. Mają dość zwykłej codzienności. Marzą o lepszy życiu, o świecie bardziej kolorowym niż ludowa Ojczyzna.

Poznają Magdę, w której oboje nieszczęśliwie się zakochują. Nie przypuszczają nawet, że ta znajomość mocno zaważy na ich dalszych losach.

Janek i Radek postanawiają coś zmienić. Zaczynają od wyjazdów do NRD i drobnego przemytu.
Z czasem ich apetyty rosną. Trafiają do Singapuru i do Indii, gdzie zaczynają rozwijać swoją przemytniczą działalność. Elektronika, złoto – to już poważne obszary, w które się angażują.
Jednak życie nie jest tylko łatwe i kolorowe. Dramatyczne wydarzenia sprawią, że jeden z nich wyląduje w więzieniu. Czy ich znajomość przetrwa próbę, na jaką zostanie wystawiona?

„Prince Polonia” to ciekawa, choć także niełatwa powieść. Mam wrażenie, że jest nieco za długa. Kurujemy ciągle wraz z bohaterami między Szczecinem a różnymi miejscami. Indie, Singapur, Budapeszt, Berlin, znowu Szczecin. Przemyt, narkotyki, kobiety, alkohol, kursy walut. Nieco tego zadumo i niemal na każdej stronie to samo.

Autor dość często odwołuje się do szeroko pojętej kultury. Piosenki, festiwale, filmy – według niego one także przyczyniły się do upadku komunizmu.

Jak potoczyły się losy bohaterów „Prince Polonia”? Czy faktycznie odnaleźli oni lepszy, bardziej kolorowy świat? Czy taki świat w ogóle istnieje? Wszak, jak zauważa jeden z nich, gdy marzenia się spełniają, nic już nie zostaje.

Zachęcam do lektury. Przekonajcie się sami, jak wyglądały ostatnie lata PRL-u według Maxa Cegielskiego.

Wojciech Sobański

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd