Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Trwa etap zgłoszeń do Nagrody

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.08.2021

Ruszyła pierwsza edycja Nagrody Pileckiego. Można do niej zgłaszać naukowe książki historyczne i reportaże historyczne. Specjalna nagroda zostanie również przyznana korespondentom wojennym. Kim był patron nagrody, Witold Pilecki?

Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Trwa etap zgłoszeń do Nagrody

Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego, w 120. rocznicę urodzin rotmistrza i polskiego bohatera, zainaugurował Instytut Pileckiego, ośrodek badawczy zajmujący się badaniami nad kluczowymi zagadnieniami XX wieku: dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim, a także konsekwencjami ich działań.

Nagroda Pileckiego zostanie przyznana w trzech kategoriach:

1. Naukowa książka historyczna – monografia lub synteza na temat polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku.

2. Reportaż historyczny – opowieść o polskim doświadczeniu konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Oprócz klasycznych reportaży historycznych uwzględniamy biografie, zbiory relacji, wspomnień lub korespondencji autorstwa świadków historii.

3. Nagroda specjalna dla korespondentów wojennych – książka, która rzetelnie informuje o przebiegu współczesnych konfliktów zbrojnych lub zdaje relację z miejsc szczególnego zagrożenia dla godności człowieka.

Zgłaszać można książki, których pierwsze wydanie ukazało się w 2020 roku (w językach polskim lub angielskim). W każdej z kategorii zostanie przyznana nagroda w postaci 75 tys. zł oraz okolicznościowej statuetki. Partnerem nagrody jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Jak zgłosić książkę?

Zgłoszenia mogą dokonać autorzy, wydawcy i czytelnicy poprzez przesłanie elektronicznej wersji książki (w formacie .pdf) na adres e-mail: nagroda@instytutpileckiego.pl lub trzech egzemplarzy papierowych na adres: Instytut Pileckiego, ul. Sienna 82, 00-815 Warszawa z dopiskiem „Nagroda Pileckiego”; ze wskazaniem kategorii, w której zgłaszana jest książka.

Termin zgłoszeń upływa 27 czerwca 2021 roku.

Więcej informacji na stronie instytutpileckiego.pl

Nagrodę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Patron Nagrody, czyli kim był Witold Pilecki

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Przed wojną zarządzał majątkiem rodzinnym na Kresach Wschodnich. Po upadku II Rzeczypospolitej od razu zaangażował się w działalność podziemną. Do obozu koncentracyjnego Auschwitz trafił w 1940 roku z własnej woli i za zgodą dowództwa. Spędził tam ponad dwa i pół roku, budował siatkę konspiracyjną, a w raportach dla podziemia informował o sytuacji w obozie i zagładzie Żydów.

Po brawurowej ucieczce z Auschwitz służył w Kierownictwie Dywersji Armii Krajowej, w 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej. Do opanowanego przez komunistów kraju wrócił w 1945 roku jako wysłannik gen. Władysława Andersa, aby stworzyć siatkę wywiadowczą. Aresztowany w 1947 roku przez Urząd Bezpieczeństwa, został poddany w śledztwie brutalnym torturom i skazany na śmierć w procesie politycznym. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku.

Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki rzucił wyzwanie dwóm totalitaryzmom: nazistowskiemu i komunistycznemu. Był ofiarą obydwu zbrodniczych reżimów. Jest symbolem patriotyzmu, odwagi, umiłowania wolności i solidarności z prześladowanymi – uniwersalnych wartości wspólnych wszystkim ludziom, fundamentalnych dla tradycji Zachodu.

Artykuł sponsorowany


komentarze [0]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się