Księżna Kamila z brytyjskiej rodziny królewskiej otwiera pandemiczny Klub Książki

LubimyCzytać
04.01.2021

Pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze codzienne życie. Co w tym niezwykłym czasie czyta się na królewskim dworze w Pałacu Buckingham? Okazuje się, że Księżna Kamila wystartowała z zupełnie nową inicjatywą. Rok 2021 rozpoczyna się naprawdę po królewsku. Wszystko za sprawą nietypowego, wirtualnego Klubu Książki.

Księżna Kamila z brytyjskiej rodziny królewskiej otwiera pandemiczny Klub Książki ClarenceHouseTwitter

Królewska lista na instagramie

Reklama

Księżna Kamila już w ubiegłym roku – jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy – postanowiła polecać najlepsze, w jej subiektywnej ocenie, książki do czytania na czas kwarantanny. W ten sposób powstawały listy polecanych przez nią pozycji.  Inicjatywa cieszyła się wielką popularnością. Wśród wyróżnionych tytułów znalazły się zarówno żelazne klasyki, jak i nowości z księgarskich półek. „Kobieta w bieli” Wilkie Collins, angielskiego powieściopisarza i cenionego dramaturga, jak również „Naszyjnik królowej” nieśmiertelnego Aleksandra Dumasa, to dwa przykładowe wskazania pomysłodawczyni. Żona Księcia Karola przyznawała wielokrotnie, że bardzo cieszy się na możliwość dzielenia się jej literackimi odkryciami z czytelnikami. Nic dziwnego, że postanowiła rozwinąć swój projekt.

Królewska propozycja dla wszystkich miłośników książek

Popularność list czytelniczych spowodowała, że księżna Kamila przygotowała internetowy klub książki, który nazywa się „Czytelnia Księżnej Kornwalii” („The Reading Room”). Za sprawą klubu będzie dochodzić do selekcji i rekomendacji tytułów skierowanych dla czytelników w różnym wieku, różnego pochodzenia, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z propozycji księżnej Korwnalii. Choć królewska inicjatywa rozpocznie się 15 stycznia 2021, to już teraz na oficjalnym koncie na Instagramie możemy znaleźć pierwszy z wyróżnionych tytułów.

Jest to „Chłopiec, kret, lis i koń”, spisana piórem i rozrysowana przez Charliego Mackesy’ego powieść rysunkowa, która na polskim rynku ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros. Co ciekawe, geneza niezwykłej książki – porównywanej niekiedy do „Małego Księcia” i „Kubusia Puchatka” – wiąże się właśnie z Instagramem, gdzie brytyjski rysownik i ilustrator zamieszczał krótkie historyjki ze zwierzęcymi bohaterami. O kulisach powstania publikacji możemy dowiedzieć się z krótkiego wywiadu, jakiego Księżnej Kamili – również na Instagramie – udzielił Mackeasy.

W ramach czytelniczego projektu żony księcia Karola umieszczane będą kolejne propozycje z uwzględnieniem najlepszych książek wydanych w języku Szekspira. Co więcej, w całości pojawiać się będą również wirtualne spotkania autorskie, które zostaną poprowadzone przez Kamilę.  

Medialna historia brytyjskiej rodziny królewskiej

Reklama

Członkowie rodziny królowej Elżbiety II nie nie schodzą z pierwszych stron gazet. Pandemiczny Klub Książki to przecież niejedyny w ostatnim czasie temat, który dotyczy dynastii Windsorów. Niedawno głośno było o decyzji opuszczenia pałacu Buckingham przez księcia Harry'ego i księżną Meghan, jak i serialu „The Crown”.  Bo choć historyczne widowisko „The Crown”, którego czwarty sezon zadebiutował w grudniu na platformie Netflix, spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony fanów, to  - jak donosi brytyjska prasa – królowej ma nie podobać się między innymi to, jak przedstawiono jej relacje z dziećmi. Kontrowersje ma wzbudzać też dosyć powierzchowne ukazywanie niektórych wątków. Mówi się też, że niektórzy przedstawiciele królewskiej rodziny są wzburzeni tym, że w serialu ukazano chorobę księżnej Diany.

Historia rodziny królewskiej jest jednak interesującym tematem dla seriali i filmów, jak również książek, w których odsłania się kulisy dynastii. „Elżbieta II. Portret królowej” pióra Paoli Calvetii, „Diana. Moja historia” autorstwa Andrew Mortona czy „Karol. Serce Króla” w opracowaniu Catherine Mayer to tylko kilka z tytułów książek, o których szerzej pisaliśmy w osobnym artykule.

[mw]

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
217
47
05.01.2021 23:53

Super, jestem ciekawa co Camilla zaproponuje :)


2483
103
05.01.2021 17:17

Bardzo fajna inicjatywa :) Z miłą chęcią będę zerkać na Instagram


311
32
04.01.2021 15:51

15.01 - wielki dzień 2021 roku, jak widać, z wielu powodów :)


4124
3884
04.01.2021 15:43

Godna podziwu.


2857
4
04.01.2021 14:59

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd