Księgarnia, w której J.K. Rowling pisała „Harry’ego Pottera” może zostać uznana za zabytek
Położona w historycznym centrum Porto księgarnia Lello jest, według portugalskiej Dyrekcji Generalnej ds. Dziedzictwa Kulturowego, „jednym z najważniejszych budynków portugalskiej architektury eklektycznej”. Księgarnia stała się popularnym miejscem turystycznym. Inspirowała się nią sama J.K. Rowling przy tworzeniu serii o Harrym Potterze. To m.in. w tutejszej kawiarni pisała pierwszą część bestsellerowego cyklu.

J.K. Rowling, pisząc serię o Harrym Potterze często czerpała inspirację z tego, co widziała dookoła. Nim wydała pierwszą książkę o przygodach czarodzieja, mieszkała w Porto, ucząc języka angielskiego w jednej ze szkół. Właśnie będąc w Portugalii nakreśliła swoje pomysły na serię i zaczęła pisać pierwszy tom. Często tworzyła w kawiarni.
Księgarnia Lello miała zainspirować nie tylko powstanie biblioteki Hogwartu, ale także wnętrza zamku o ruchomych schodach pełnego tajemniczych przejść. Schody w księgarni wyglądają jak ruchome. Ponoć także m.in. nazwa Gryffindor pochodzi od gryfów (z jęz. ang. griffin) na fontannie przed Uniwersytetem w Porto.
Portugalska Dyrekcja Generalna ds. Dziedzictwa Kulturowego zamierza zaklasyfikować księgarnię Lello w Porto jako zabytek. Przewidziała jednocześnie 30 dni na konsultacje społeczne. Dyrektor generalny ds. dziedzictwa kulturowego, João Carlos dos Santos, odniósł się w „Diário da República” do swojej propozycji reklasyfikacji księgarni „jako pomnika o znaczeniu narodowym”. Obecnie, od 2013 roku, Lello stanowi „budynek użyteczności publicznej”.
Lello położone jest w historycznym centrum Porto, w pobliżu Torre dos Clérigos, i zdaniem João Carlosa dos Santosa stanowi „jeden z najważniejszych budynków portugalskiej architektury eklektycznej, który prezentuje dzieło stolarskie i witraże wyjątkowe w skali kraju”. Jak wyjaśnia, budynek ma wartość nie tylko architektoniczną i artystyczną, ale także kulturową, którą zyskiwał nieprzerwanie z biegiem czasu. João Carlos dos Santos zwraca także uwagę na „doskonały stan zachowania, autentyczność i wzorowość konstrukcji i dekoracji oraz zasłużoną międzynarodową sławę, którą się cieszy”.
Budynek został zaprojektowany przez inżyniera Xaviera Estevesa.
Neogotycką fasadę parteru rozdziera duży łuk Tudorów, obejmujący drzwi środkowe i okna boczne. Wewnątrz znajdziemy popiersia pisarzy takich jak Antero de Quental, Eça de Queiroz, Camilo Castelo Branco, Teófilo Braga, Tomás Ribeiro i Guerra Junqueiro. Elementami dekoracyjnymi są: duży witraż z motto domu „Decus in Labore” (tłum. Godność w pracy), stropy z pozłacanego stiuku oraz wspaniała stolarka w postaci m.in. drewnianych poręczy imponujących schodów
– uzasadnia swoją propozycję Dyrekcja Generalna ds. Dziedzictwa Kulturowego.
W budynku mieści się jedno z najstarszych wydawnictw państwowych.
Jak Wam się podoba?
Źródło: www.theportugalnews.com.
[pr]
komentarze [18]

To jest fake news. Tzn. J. K. Rowling sama przyznała na Twitterze, że nigdy nie była w tym miejscu i nie słyszała o księgarni Lello, pisząc "Harry'ego Pottera".
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
W pełni na to zasługuje. Mój syn miał okazję ją odwiedzić. Był zachwycony, choć zaraz po lockdownie w 2021 w Portugalii, schody wyglądały inaczej. Były żółto-błękitne.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Księgarnia jest piękna i na żywo robi duże wrażenie.
Z tego co pamiętam za wstęp trzeba zapłacić kilka euro, ale warto ;)

Trzeba, ale jak kupisz jakąś książkę, to zwracają koszt wstępu - 5 euro.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

Pochwalę się że 15 lat temu zupełnie przypadkiem trafiłem do tej księgarni. Do dziś pamiętam zachwyt jaki wzbudził ten niespodziewany widok tym bardziej że z ulicy niewiele wskazuje na taki skarb.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

Oj, takie wnętrze to marzenie nałogowego czytelnika...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
"Jak Wam się podoba?"
Petarda. Mógłbym zamieszkać. Zresztą co za pytanie? Nie może się nie podobać 😀.

Zapewne chcą zmienić z "budynku użyteczności publicznej" na zabytek przez kolejki turystów przed biblioteką. Nie wyobrażam sobie, żebym korzystała z biblioteki razem z nie kończącym się korytarzem ludzi.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
To jest księgarnia :) co prawda za wstęp się płaci (2020), ale albo cena biletu wraca przy zakupie książek, albo można dostać solidniejszą broszurę informacyjną.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rzeczywiście, mój błąd. Byłam w 2018 i czekałam godzinę przed wejściem, aż w końcu zrezygnowałam. Bądź co bądź nie korzystałabym z księgarni w takich warunkach.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

Wygląda przepięknie. Z zdjęcia tej biblioteki aż wylewa się książkowy, spokojny klimat. Szkoda że takich miejsc nie ma w Polsce.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

Tylko w jakich częściach Polski? :D Wiem że u mnie w okolicy i w najbliższym mieście nie ma takich.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Czytelnia Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, biblioteka i czytelnia PTPN w Poznaniu również...


Użytkownik wypowiedzi usunął konto