W górach szaleństwa

Okładka książki W górach szaleństwa H.P. Lovecraft
Okładka książki W górach szaleństwa
H.P. Lovecraft Wydawnictwo: As Editor Cykl: Cthulhu Tales horror
107 str. 1 godz. 47 min.
Kategoria:
horror
Cykl:
Cthulhu Tales
Tytuł oryginału:
At the Mountains of Madness
Wydawnictwo:
As Editor
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
107
Czas czytania
1 godz. 47 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Michał Wroczyński
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Ocena 8,6
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...
Okładka książki Unknown Kadath #3 Florentino Flórez, H.P. Lovecraft, Jacques Salomon
Ocena 6,0
Unknown Kadath #3 Florentino Flórez,&...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Ocena 7,3
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Kopiec Zealia Bishop, H.P. Lovecraft
Ocena 7,1
Kopiec Zealia Bishop, H.P....
Okładka książki Wyzwanie z innego świata Robert H. Barlow, C.M. Eddy Jr., Robert E. Howard, Winifred V. Jackson, Frank Belknap Long, H.P. Lovecraft, Abraham Merritt, C. L. Moore, Duane W. Rimel, Henry S. Whitehead
Ocena 5,9
Wyzwanie z inn... Robert H. Barlow, C...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
310 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
649
249

Na półkach:

„...ludzka ciekawość jest nieśmiertelna…”

Po psychodelicznym spotkaniu z "istotą, która nie powinna istnieć", czyli „niemożliwym do opisania stworem, większym niż jakikolwiek pociąg”, które odbyło się w ramach zawierania znajomości z Lovecraftem, cierpię na chroniczne napięcie psychofizyczne, jestem na skraju wyczerpania nerwowego oraz panicznie się boję, że oblezą mnie złowrogie Shoggothy - wielokomórkowe istoty protoplazmatyczne, w kształcie „kleistych, lepkich brył”

(a kysz….!!!).

Za co dziękuję @Lisowi Grackiemu, który to Lis wyprawił mnie na tę ekskluzywną wycieczkę, kusząc szerokim wachlarzem niezapomnianych doznań i wrażeń.

(i tak było, nie ściemniał).

Mój lovecraftowski szaleńczy wypad w góry doskonale wpisuje się w kwietniowe wyzwanie czytelnicze. I to w trójnasób, gdyż jest podróżą nie tylko w czasie i przestrzeni, ale także w głąb ludzkiego szaleństwa. Niestety, nie może być za wyzwanie uznany, gdyż był całkowicie spontaniczny. W sensie - nieujęty w czytelniczych planach.

Lektura stanowiła dla mnie wyczyn nie lada, bo horrorów nie czytam. Nie mój zakres widma. Ale czego się nie robi dla Lisa?! No właśnie… Dlatego wzięłam się z górami szaleństwa za bary i dałam radę. A książka nie należy do łatwych, jest bardzo zwarta, gęsta, pozbawiona dialogów. Język Lovecraft ma przebogaty i tak obrazowy, że w jakimś momencie naleśnik w gardle mi zawył i sztorcem stanął

(co oznacza, że nie powinno się jeść czytając).

Lovecraft opowiada historię dwudziestoosobowej eskapady naukowo-badawczej, której celem było zbadanie geologicznej przeszłości Antarktydy za pomocą urządzenia o nazwie wiertło Pabodiego (od nazwiska jego twórcy, także członka wyprawy). Tak więc grupka śmiałków wyrusza, dociera i znajduje ślady zapomnianej cywilizacji. Akcja toczy się głównie wokół przeszukiwania dopiero co odkrytych prehistorycznych ruin należących do tak „praludzkich, bluźnierczych miejsc, o których nie można mówić inaczej niż szeptem”.

Skuty lodem ląd staje się miejscem dramatycznych wydarzeń, które kładą się głębokim cieniem na uczestnikach wyprawy. Nie wszyscy doznali jednakowej traumy. Niektórzy musieli jedynie zderzyć się z traumą innych. Byli też tacy, co w lodach Antarktyki zostali na zawsze.

Po mistrzowsku prowadzi Lovecraft narrację, napięcie połączone z poczuciem bezsilności i nieuchronności, rośnie z każdą stroną opowiadania, mimo że od początku wiadomo, iż dwójce głównych bohaterów uda się wrócić do obozu.

(choć jeden z nich nigdy nie wróci do siebie. Popadł w szaleństwo, nie mogąc uporać się z prawdą).

Mówię „napięcie”, a nie (na przykład) „poczucie grozy”, bo mnie żadna groza nie grozi. Kto czytał kryminały Chrisa Cartera, tego niełatwo przestraszyć. Wbrew temu, co pisałam na samym wstępie, żadnych pradawnych istot, które mieszkały na ziemi przed ludźmi i powrócą aby nas zniewolić lub zniszczyć – się nie lękam, bo w nie nie wierzę.

Najstraszniejsze horrory są w życiu, a nie w książkach, filmach czy serialach. Na przykład zastanawiam się co za świr zakłóca mi ciszę nocną wyjąc pod oknem: "Tekeli-li! Tekeli-li!! Tekeli-li!!!"...?!

„...ludzka ciekawość jest nieśmiertelna…”

Po psychodelicznym spotkaniu z "istotą, która nie powinna istnieć", czyli „niemożliwym do opisania stworem, większym niż jakikolwiek pociąg”, które odbyło się w ramach zawierania znajomości z Lovecraftem, cierpię na chroniczne napięcie psychofizyczne, jestem na skraju wyczerpania nerwowego oraz panicznie się boję, że oblezą mnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
45
15

Na półkach: ,

Osobiście bardzo się zawiodłem. Kupiłem kilka książek z opowiadaniami i zaczynając od gór szaleństwa odrazu zraziłem się do stylu pisania Lovecrafta. Liczę na inne książki, chociaż "W górach szaleństwa" zaciekawiło mnie swoimi opisami względem historrii przedwiecznych.

Osobiście bardzo się zawiodłem. Kupiłem kilka książek z opowiadaniami i zaczynając od gór szaleństwa odrazu zraziłem się do stylu pisania Lovecrafta. Liczę na inne książki, chociaż "W górach szaleństwa" zaciekawiło mnie swoimi opisami względem historrii przedwiecznych.

Pokaż mimo to

avatar
1082
320

Na półkach:

Fabuła tej książki może się wydawać bardzo intrygująca dla czytelnika, cały czas próbujemy się dowiedzieć, co tak naprawdę stało się podczas jednej z misji badawczych na Antarktydę. Jednocześnie jest to najsłabsza książka Lovecrafta jaką do tej pory czytałam. Nie ma tu elementu grozy, który jest zapowiadany w opisie tej książki. Ja podczas jej czytania nie odczuwałam ani odrobiny dreszczyku, który towarzyszył mi w mniejszym bądź w większym stopniu przy jego pozostałych książkach. Szkoda, bo przez to w moim odczuciu, ta książka to taki trochę niewykorzystany potencjał.

Fabuła tej książki może się wydawać bardzo intrygująca dla czytelnika, cały czas próbujemy się dowiedzieć, co tak naprawdę stało się podczas jednej z misji badawczych na Antarktydę. Jednocześnie jest to najsłabsza książka Lovecrafta jaką do tej pory czytałam. Nie ma tu elementu grozy, który jest zapowiadany w opisie tej książki. Ja podczas jej czytania nie odczuwałam ani...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Dowód na to, że Lovecraft jest mistrzem tylko krótkich opowiadań. Dłużyzna opisów i niczego nie wnoszących zdarzeń zabiła klimat. Przebrnąłem z szacunku dla całej twórczości autora.

Dowód na to, że Lovecraft jest mistrzem tylko krótkich opowiadań. Dłużyzna opisów i niczego nie wnoszących zdarzeń zabiła klimat. Przebrnąłem z szacunku dla całej twórczości autora.

Pokaż mimo to

avatar
41
21

Na półkach:

Ponadczasowe - to na pewno! Mocne 9, lektura obowiązkowa dla fanów horrorów

Ponadczasowe - to na pewno! Mocne 9, lektura obowiązkowa dla fanów horrorów

Pokaż mimo to

avatar
160
100

Na półkach:

Jaki ta książka miała KLIMAT! Rzeczywiście, aby ją opisać jednym słowem, na myśl przychodzi mi tylko jedno określenie "GROZA" (wiem, że nadużywam drukowanych liter, ale co ja mogę, kiedy to jest takie NIESAMOWITE!)
Pierwszy raz czytałam coś Lovecrafta i koniecznie muszę się wgryźć w tę sławną mitologię autora. Podoba mi się zamysł umieszczania akcji różnych dzieł w jednym uniwersum, gdzie postaci, miejsca i "artefakty" się powtarzają czy są do nich nawiązania w tekście.
Zachwyciła mnie jeszcze plastyczność i dokładność opisów (czasami aż przesadna),jednak czasami miałam problem, żeby sobie zwizualizować w głowie niektóre lokacje. Zwróciłam również uwagę na niezwykłą dbałość o słowo - nie oszukujmy się - teraz już się tak nie pisze.
Oczywiście, pewne rzeczy opisane w "W górach szaleństwa" się zdezaktualizowały, ale chyba każdy czytelnik wie kiedy ta książka powstała i że stan wiedzy w latach 30 był inny niż obecnie (rozumiem, że ocena końcowa książki jest subiektywna, ale wystawianie 1 gwiazdki tej powieści z powodu aktualnie śmiesznych dla nas założeń jest słabe).

Jaki ta książka miała KLIMAT! Rzeczywiście, aby ją opisać jednym słowem, na myśl przychodzi mi tylko jedno określenie "GROZA" (wiem, że nadużywam drukowanych liter, ale co ja mogę, kiedy to jest takie NIESAMOWITE!)
Pierwszy raz czytałam coś Lovecrafta i koniecznie muszę się wgryźć w tę sławną mitologię autora. Podoba mi się zamysł umieszczania akcji różnych dzieł w jednym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
152
34

Na półkach:

Pierwsza styczność z twórczością Lovecrafta. Początek trochę męczył, ale to co ujrzałam później totalnie mnie zaskoczyło. Ujrzałam, ponieważ opisy świetnie oddają klimat, tworzą wyobrażenie i pobudzają wyobraźnię. Nie spodziewałam się tak stworzonej powieści, takich zdarzeń i stworzeń. Jestem zachwycona!

Pierwsza styczność z twórczością Lovecrafta. Początek trochę męczył, ale to co ujrzałam później totalnie mnie zaskoczyło. Ujrzałam, ponieważ opisy świetnie oddają klimat, tworzą wyobrażenie i pobudzają wyobraźnię. Nie spodziewałam się tak stworzonej powieści, takich zdarzeń i stworzeń. Jestem zachwycona!

Pokaż mimo to

avatar
1593
1593

Na półkach: ,

Klasyka literatury grozy... Zapraszam na kolejną recenzje, tym razem sięgam po Lovecrafta!

Klasyka literatury grozy... Zapraszam na kolejną recenzje, tym razem sięgam po Lovecrafta!

Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
56
52

Na półkach:

Ta książka jest tak beznadziejna pod wieloma względami, że nawet nie wiem od którego aspektu zacząć. Po pierwsze narracja, która jest początkowo interesująca i budująca napięcie, bardzo szybko staje się męcząca i groteskowa. Autor na każdej stronie powtarza opisy "niesamowitych" i "niewiarygodnych" zjawisk i przedmiotów, które "zapierają dech w piersiach" i powodują, że "nawet nie warto ich opisywać ponieważ żaden opis nie odda ich niesamowitości". Wskutek takiego podejścia cały czas dzieje się coś "niewiarygodnie niesamowitego" ale co dokładnie - to już pozostawione zostaje naszej wyobraźni i niedopowiedzeniom. Za to z inżynieryjną precyzją znamy wymiary samolotów, gór, dziur, głębokości i szerokości rowów itp. itd. - kompletny absurd...
Mniej więcej w połowie książki zaczyna się dziać coś jeszcze głupszego - z jakichś płaskorzeźb bohaterowie są w stanie wyczytać historię tajemniczych istot żyjących przed milionami lat, które były tak "niewiarygodnie odporne" i "niesamowite", że podróżowały w przestrzeni międzygwiezdnej korzystając z własnych skrzydeł zbudowanych "z błony" (sic!) ale w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych na Ziemi czasami stosowały ubranie.... Takich głupot jest jeszcze więcej - np. zaginione miasto miało budynki z drewnianymi oknami i przezroczystymi szybami ale chwilę później okazuje się, że to nie było zwykłe miasto tylko podwodne...
Książka jest sprzed prawie 100 lat i rozumiem, że autor mógł nie mieć wystarczająco dużo wiedzy czy wyobraźni jeśli chodzi podróże międzygwiezdne i fakt, że "skrzydła z błony" niewiele pomogą w próżni i nieważkości, ale nieścisłości dotyczące życia na Ziemi są dla mnie nie do zaakceptowania. Tym bardziej nie rozumiem zachwytów nad tą książką i zbudowanej przez Lovecrafta "mitologii Cthulhu".
Podsumowując - szkoda czasu bo ani to science ani fiction ani nawet dobry horror bo napięcia tam prawie nie ma. Być może to miało być jakieś fantasy ale totalnie zabrakło spójności i rozłazi się z każdej strony

Ta książka jest tak beznadziejna pod wieloma względami, że nawet nie wiem od którego aspektu zacząć. Po pierwsze narracja, która jest początkowo interesująca i budująca napięcie, bardzo szybko staje się męcząca i groteskowa. Autor na każdej stronie powtarza opisy "niesamowitych" i "niewiarygodnych" zjawisk i przedmiotów, które "zapierają dech w piersiach" i powodują, że...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
879
839

Na półkach:

Klimat, klimat i jeszcze raz klimat. Książka stoi klimatem, gdyż sama fabuła jest mało znacząca i raczej nieciekawa. Wszystko dzieje się między... przed... zanim... w oczekiwaniu na... Sedno jest zawarte w tytule- w górach szaleństwa. Bo chodzi tu przede wszystkim o pogrążanie się w niezgłębioną otchłań , o zafascynowanie nieznanym a groźnym, o ciekawości, która nie dba o bezpieczeństwo, o pokusie rodem z Edenu-czy chcesz poznać więcej za wszelka cenę?

Klimat, klimat i jeszcze raz klimat. Książka stoi klimatem, gdyż sama fabuła jest mało znacząca i raczej nieciekawa. Wszystko dzieje się między... przed... zanim... w oczekiwaniu na... Sedno jest zawarte w tytule- w górach szaleństwa. Bo chodzi tu przede wszystkim o pogrążanie się w niezgłębioną otchłań , o zafascynowanie nieznanym a groźnym, o ciekawości, która nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 119
  • Chcę przeczytać
    579
  • Posiadam
    179
  • Ulubione
    33
  • Horror
    19
  • Fantastyka
    17
  • Teraz czytam
    13
  • Literatura amerykańska
    6
  • Fantasy
    6
  • Chcę w prezencie
    6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W górach szaleństwa


Podobne książki

Przeczytaj także