The Girl Who Loved Tom Gordon

Stephen King Wydawnictwo: Scribner horror
horror
Scribner
0-684-86762-1

Okładka książki Mroczna Wieża: Upadek Gilead Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Mroczna Wieża: Narodziny rewolwerowca Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...
Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...
Okładka książki 999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Thomas M. Disch, Neil Gaiman, Rick Hautala, Stephen King, T. E. D. Klein, Edward Lee, Thomas Ligotti, Eric van Lustbader, Kim Newman, Joyce Carol Oates, Tim Powers, Chet Williamson, F. Paul Wilson, Jack Yeovil
999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey...

Pierwszy raz po książkę sięgnąłem w wieku 16 lub 17 lat, jeszcze za czasów jak korzystałem z bibliotek. Pamiętam to małe granatowe wydanie z misiem na okładce. Niestety porzuciłem po kilku rozdziałach czytania o chodzeniu po lesie. O książce dosyć szybko zapomniałem. Korzystając jednak z możliwości zakupu w nowym wydaniu z twardą obwolutą, postanowiłem dać jej jeszcze jedną szansę. I stała się ona dla mnie cudownym dopełnieniem roli kobiety w powieściach Stephena Kinga. Mam tutaj na myśli: "Rose Madder" oraz "Dolores Claiborne". I właśnie: "Dziewczyna, która kochała Toma Gordona jest wisienka na torcie.
Historia prosta niczym konstrukcja cepa. 8-letnia dziewczyna z matką i bratem idzie przez las w celu zaspokojenia nagłej potrzeby fizjologicznej, jej niesubordynacja prowadzi do zagubienia się w lesie i tutaj zaczyna się cała przygoda. Obserwujemy świat oczami tej małej, przestraszonej dziewczynki, która nie tylko musi zmierzyć się z lękiem przed niemożnością powrotu domu, ale tez z demonami przeszłości, które wracają niczym bumerang. Oczywiście mamy tutaj horror, jednak nie ten znany z filmów grozy, a ten który siedzi w naszych głowach. I jest on dużo bardziej przerażający niż można sobie wyobrazić. Jednym kibicem i sprzymierzeńcem dziewczynki jest zawodnik Red Soxów Tom Gordon.
Nie sądziłem, że ta książka okaże się takim rollercoasterem emocjonalnym i że tak będę mocno kibicował Trishy w walce z głodem, samotnością, przetrwaniem. A tak się stało i teraz wiem, że do niektórych książek po prostu trzeba dojrzeć.

Historia przedstawiona w danej książce nie zachwyca. Momentmi miałam wrażenie że książka jest pisana ,, na siłę". Wydarzenia przedstawione dłużą się i zniechęcają do dalszego czytania.

Świetna książka trafiająca idealnie w moje zamiłowanie i szacunek do natury. Fantastycznie można sobie zwizualizować miejsca w których była główna bohaterka. Jak do tej pory w przygodzie z tym autorem jest to jedna z lepszych pozycji Pana Kinga.

Kocham Kinga i kocham jego książki. Ale ta pozycja jest najnudniejszą książką, jaką w życiu czytałam. Każdą stronę czytałam po kilka razy, bo zapominałam, co przed chwilą przeczytałam, przerywałam ją na długie tygodnie i wracałam, żeby zmęczyć do końca. W końcu nic z niej nie wyniosłam, poza znużeniem.

Jedna z moich ulubionych pozycji Kinga.
Lektura niezwykle przystępna, jej Motyw banalnie prosty. Młoda dziewczyna zagubiona w lesie musi stawić czoła Naturze, głodzie i strachu przed nieznanym.
Bohaterka znajdzie oparcie w walkmanie i towarzyszącym jej krok w krok wyobrażeniu Toma Gordona, gwiazdy Basebollu drużyny Red Soxów.
Na nich obu spoczywa ciężkie brzemię. Tom musi zapewnić swojej drużynie zwycięstwo, Trisha musi powrócić do domu.
Jest to tytuł o niezłomności ducha a takie rzeczy, dobrze napisane zawsze przyjemnie się czyta.

Jedna z moich ulubionych pozycji Kinga.
Na nich obu spoczywa ciężkie brzemię. Tom...

Zupełnie coś innego niż dotychczas pisał King. Ciekawy pomysł na historię ale przyznam, że troszkę mi się dłużyło i nudziło. Cieszę się bardzo z końcówki, nie jest ona w stylu mojego ulubionego autora ale podobała mi się :)

wymagająca

wymagająca

Stephen King w swojej powieści 'Dziewczyna, która kochała Toma Gordona' wjeżdża z impetem w zakamarki ludzkiej psychiki, eksplorując obszary samotności, odwagi i zaciętej walki o przetrwanie. To nie tylko opowieść o tym, jak trudno czasem jest przeciwstawić się życiowym wyzwaniom, ale także o sile, jaką daje nam pasja.

Główna bohaterka staje twarzą w twarz z trudnościami, które rzuca jej życie. Autor snuje opowieść o nieuchronnych przeciwnościach, z jakimi każdy z nas może się zetknąć, i jak ważne jest, by walczyć o swoje, niezależnie od tego, co przed nami stawia życie.

King nie trzyma się tutaj szablonów typowych dla literatury grozy. Zamiast tego skupia się na psychologicznej podróży bohaterki, co czyni książkę wyjątkową. To nie tylko proza gatunkowa, ale także studium charakterów i ich reakcji na ekstremalne sytuacje.

Podczas lektury trudno się nie zastanowić nad własnymi lękami i tym, co naprawdę jest dla nas ważne. Książka nie unika trudnych tematów, ale zamiast tego skupia się na tym, jak można przekształcić trudności w siłę.

'Dziewczyna, która kochała Toma Gordona' to historia, która wciąga nie tylko akcją, ale także głębokim przesłaniem. Czytelnik z pewnością znajdzie tu coś dla siebie, nie tylko jeśli chodzi o grozę, ale również refleksję nad własnym życiem i jego wartościami.

Główna bohaterka staje twarzą w twarz z trudnościami,...

1966

Wydaje mi się, że aby w pełni docenić tę książkę, należałoby być emocjonalnie związanym z pewnymi amerykańskimi zwyczajami czy miłostkami (np. do konkretnych dyscyplin sportowych). Dość nijaka poza tym.

Czytając dosłownie czułem jak jestem w tym lesie, może dlatego tak mi się podobała bo sam kiedyś się w lesie zgubiłem.

• Stephen King
  • King