Spadaj, mięczaku!

Okładka książki Spadaj, mięczaku! Ann Ladiges
Okładka książki Spadaj, mięczaku!
Ann Ladiges Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Nasza Biblioteka literatura piękna
Nasza Biblioteka
Hau ab, du Flasche!
Ossolineum
2008-01-01
2008-01-01
Ewa Knichnicka
literatura współczesna literatura niemiecka XXI wiek opowiadania

Czasami długość nie przekłada się na jakość.

Można napisać powieść na sześćset stron, która będzie, cóż... słaba.
A można napisać mądrą powieść, która będzie liczyć sobie mniej niż sto stron.

Roland ma kłopoty z alkoholem. Ale jak ma ich nie mieć jeśli jego rodzice zapijają stres koniakiem, organizują w domu imprezy i popełniają wiele błędów rodzicielskich? Jego matka zawsze daje się oszukać, jest uległa i nadopiekuńcza, a jego ojciec chce mieć w domu MĘŻCZYZNĘ! Rozsądnego żywiciela rodziny z fajną żonką. Do tego jedynym sposobem na wejście do klasowej ,,elity" jest posiadanie sposobów na zdobycie alkoholu. Jednak jest młodym chłopakiem, ma plany na przyszłość i dziewczynę, na której mu bardzo zależy.
Dlatego stara się coś zmienić. Ale to nie jest takie łatwe a chwilami wydawać się może nawet niemożliwe.

,,Spadaj, mięczaku!" opowiada o wielu problemach: błędach rodziców, wpływowi środowiska na zachowanie, o walce o swoje ,,ja", która nie zawsze kończy się tak jak by się tego chciało. Ale przede wszystkim pokazuje ile takie durne piwo czy wódka może człowiekowi zabrać. Ile osób można przez to zawieść, w jakie problemy się wpakować, jaki koniec można sobie w ten sposób zapewnić.
A to wszystko na dokładnie 74 stronach świetnej książki!

Polecam tę powieść bardzo gorąco! Nie jest jakoś specjalnie wymagająca, nie odkrywa czegoś nowego, nieznanego, ale podkreśla to, że alkoholizm to nie tylko ojcowie i matki bijący swoje dzieci, to nie tylko menele spod sklepów.
To też młodzi ludzie.
Przeczytanie ,,Spadaj, mięczaku!" zajmie zaledwie jeden dzień a naprawdę można się nią nacieszyć. :)

Czasami długość nie przekłada się na jakość.

Można napisać powieść na sześćset stron, która będzie, cóż... słaba.
A można napisać mądrą powieść, która będzie liczyć sobie mniej niż sto stron.

Szkoda czasu na czytanie, książka słaba. bez rewlacji

Szkoda czasu na czytanie, książka słaba. bez rewlacji

Dziwnie się zaczyna i dziwnie kończy. Momentami również jest dziwna "w środku". Może to również jest dziwne, ale śmieszyło mnie to jak rodzice Rolanda rozpaczali nad jego pijaństwem, a potem pili razem wino czy też szli na wódkę do pubu. Serio? Chłopak ma 16 lat? No nie, nie przemawia do mnie ta historia.

Książka nie jest jakoś nadzwyczajnie fenomenalna. Takie czytadło na jeden wieczór. Język lektury też specjalnie nie zachwyca, mamy do czynienia z prostym stylem, który czasami wręcz nudzi. Fabuła jest ciekawa i chyba tylko to pozwala mi polecić książkę czytelnikom lubiącym serię Ossolineum.

Genialna książka, smutna, potrzebna, pouczająca.

Genialna książka, smutna, potrzebna, pouczająca.

• Literatura niemiecka
  • 2010
  • Młodzieżowe
  • Z biblioteki...Filia Trzciniec
  • 52 2016

Dodaj cytat z książki Spadaj, mięczaku!