Cylinder van Troffa

Okładka książki Cylinder van Troffa Janusz A. Zajdel
Okładka książki Cylinder van Troffa
Janusz A. Zajdel Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Nowa Fantastyka [Seria książek]
Prószyński i S-ka
2000-12-14
2000-12-14
Zajdel sci-fi sf science-fiction

Zdecydowanie jest to jak na razie moja ulubiona książka Zajdla. Oprócz warstwy socjologicznej, ma też niesamowity klimat, trochę czułem się momentami jak podczas lektury The Expanse.

Aż wstyd się przyznać, ale postać, jaką jest Janusz Zajdel poznałem dopiero dwa tygodnie temu. Przeczytawszy wszelkiej maści polecajki i recenzje od razu kupiłem „Cylinder van Troffa” oraz niemalże od razu przystąpiłem do lektury. I jakże do była przyjemna lektura!

Od samego początku dostajemy potężną dawkę rozważań na poziomie socjologiczno-filozoficznym, która z dawki ewoluuje do poziomu łańcucha dostaw palet z takimi dawkami. Nie oznacza to jednak, że książka stoi jedynie przemyśleniami oraz spostrzeżeniami autora, co to to nie. Sama fabuła jest niesamowicie angażująca, przez co aż chce się czytać więcej i więcej.

Książkę zdecydowanie polecam, pomimo upłynięcia od jej pierwszego wydania ponad 40 lat jej treść nadal jest aktualna (co nie zawsze jest takie oczywiste),a język nie razi w oczy, powiedziałbym, że dodaje wręcz swego rodzaju dodatkowych walorów światotwórczych.

Po kilkunastu (lub więcej) latach odkrywam pana Zajdla na nowo i jestem zachwycony :) Świetna książka. Bardzo ciekawy pomysł na opowieść/ świat, zrealizowany w przyjemny, wciągający sposób. Czysta przyjemność czytania. Polecam!

Warta polecenia historia, wykreowana w ciekawy sposób. Aczkolwiek po "Limes Inferior" spodziewałem się czegoś więcej.

Kolejna książka tego autora po którą warto sięgnąć.

Kolejna książka tego autora po którą warto sięgnąć.

[audiobook wydawnictwa Aleksandria]
Powrót do Zajdla na długo po przeczytaniu wspaniałych "Paradyzji", "Wyjścia z cienia" i "Limes inferior".
Ciężko nie porównywać mi Zajdla do Lema, a szczególnie tej konkretnej książki do "Powrotu z gwiazd" tego drugiego, i gdybym mógł to osobiście wystrugałbym Zajdlowi złoty medal w tym konkursie. Lem zachwyca dziwacznymi pomysłami i zawodzi konstrukcją postaci i fabułą. Zajdel z kolei nie boi się trzymać pewnych schematów (wiele pomysłów powtórzył później w Paradyzji),ale nie brak tu oryginalnych pomysłów, zwłaszcza jak na tamte czasy. Nawet po latach książka się broni i miesza odlegle wizje sci-fi z osobistymi dramatami, związanymi z ułomnością naszych charakterów. Zwykłe ludzkie losy zdają się być niczym wobec ogromnej skali wszechświata oraz wydarzeń, które są tłem fabularnym "Cylindra". Moim zdaniem autor powinien jednak trochę dłużej trzymać czytelnika w niepewności i stopniowo odsłaniać karty, a tutaj w trakcie jednego dialogu odkrywamy 90% intrygi. I to prowadzi to drugiej wady książki: jest za krótka.
Ale to wciąż złoto.

[audiobook wydawnictwa Aleksandria]

Trochę nierówna - momentami bardzo mnie drażniło - naciągane/głupie zachowania, pewne dziury w logice czy fakt, że to jednak nie najnowsza książka (idea powszechnego podsłuchu - chociaż potencjalnego - od czasów Snowdena wkradł się w rzeczywistość). Jednocześnie ciężko było odłożyć tą książkę.
Do tego audiobook bardzo fajnie jest zrobiony - różne efekty dźwiękowe - to prawie słuchowisko :).
No i zakończenie - patrząc wstecz, na inne książki Zajdla - to chyba jego konik :D
Nie jest to ikona SF, ale z pewnością miło przeczytać.

Do tego audiobook bardzo fajnie jest zrobiony - różne efekty dźwiękowe - to...

Ależ ten facet miał pomysły! I jakie plastyczne opisy! Aż mi się zamarzył dobry serial, taki bez skrótów i zmian.
No i zakończenie - dawno mnie taka niespodzianka nie spotkała. Pełen podziw dla autora, nie pierwszy raz zresztą.

Rewelacyjna, wciągająca historia. Ciekawe wizje przyszłości, sposobów poradzenia sobie z przeludnieniem, z tym, że coś może się nie udać.

Rewelacyjna. Pan Zajdel to pisarz przez duże "P". Szkoda, ze tak szybko się skończyła. Klimat książki trafi do mnie bardzo dobrze. To książka która mogła by mieć 500 stron więcej i nie było by nudno. Właściwie bardzo szkoda że nie ma dalszych opowieści o głównym bohaterze oraz o losach miasta itd.

• Science Fiction
  • Audiobooki