Podróże Beniamina Trzeciego

Okładka książki Podróże Beniamina Trzeciego
Mendele Mojcher-Sforim Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Biblioteka Pisarzy Żydowskich klasyka
klasyka
1990-01-01
Michał Friedman
literatura żydowska literatura jidysz

więcej Więcej

Literatura to popularna (ówcześnie), na poły ludowa, ni to anegdota, ni przypowieść, ale jakże zajmująca! Możemy do woli przyglądać się mentalności prowincjonalnych Żydów polskich, ich horyzontom, ich systemowi logicznemu, ich marzeniom - i żałować, że straciliśmy tę część naszego świata, i odnajdywać w polskim sposobie myślenia elementy tamtej, niby odległej filozofii.

Wyruszenie w drogę może zmienić człowieka. Szczególnie jeśli mieszka się całe życie w sztetlu, cala wiedza, którą się zdobyło pochodzi z chederu i na temat świata zewnętrznego nie wie się kompletnie nic, nawet o najbliższym mieście.

To mogła być kiedyś całkiem zjadliwa satyra na życie mężczyzn w sztetlach. Być może jeszcze sprzed ery haskali. Dziś ta satyra nie jest...

2024

Na półkach: , , , , ,

Podejście drugie, zakończone sukcesem (pierwsze - książka porzucona po pięciu stronach).
Ta powieść idealnie nadaje się jako podstawa dla filmu animowanego. Jest tak urocza i surrealistyczna. :) Językowo miejscami zbyt kwiecista (niecałe sto stron czytałam dwa dni z kilkugodzinnymi przerwami, by odsapnąć), czasami aż niestrawna, ale ogólnie oceniam ją pozytywnie.

No cudo to nie jest, ale przeczytałem ( z niejakimi oporami ), a właściwie doczytałem dzisiaj, bo zrobiłem sobie przerwę miesięczną i czytałem inne książki.

Mendele Mojcher-Sforim /1835-1917/ właśc. Szalom Jaakow Abramowicz to najstarszy z klasyków nowoczesnej literatury jidysz. I dlatego "Podróże Beniamina Trzeciego" traktuję z pewną wyrozumiałością i sympatią; perfekcję bowiem osiągneli dopiero następcy, tacy jak Singer, Perec, Asz, Perle czy Alejchem.
Tytułowy bohater jest leniwym ...

Klasyczna seria, klasyczny autor, sympatyczne uzupełnienie zajęć z kultury żydowskiej, która przebija z każdą stroną - pobożny, trochę głupkowaty, dobroduszny Beniamin i jego Sancho Pansa przemierzają świat w poszukiwaniu przygód. Pouczająca książka o tym, jak to najważniejsza podróż, a i czasami najzabawniejsza, to ta w głąb siebie.

Tytułowy bohater to marzyciel, który pragnie udać się w Wielkie Nieznane, bo tam musi być lepiej niż w zapyziałej i plotkarskiej Taniejadówce. Myśli o wyprawie zaprzątają tak bardzo uwagę Beniamina, że sąsiedzi zaczynają uważać go za niegroźnego dziwaka i odszczepieńca.

Gdy Beniaminowi udaje się namówić od ucieczki chcącego wyrwać się spod żoninego pantofla Sanderła,...

• Audiobooki
  • Żydzi