Pan Samochodzik i Niewidzialni

Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia" Cykl: Pan Samochodzik (tom 12) literatura dziecięca
2001-04-06
1977-06-01
Oficyna Wydawnicza "Warmia"
Pan Samochodzik niewidzialni Nienacki
Pan Samochodzik (tom 12)
literatura dziecięca
2001-04-06
Pan Samochodzik niewidzialni Nienacki

Kolejna część z serii o "Panu Samochodziku". Jedna z lepszych z całej serii, gdy to w poszukiwaniach pewnych cennych dla kultury i dziedzictwa narodowego rzeczy zamieszanych jest kilka działających grup - jedne bardziej podejrzane, inne mniej, a i tak na końcu tradycyjnie zwycięża ten, kto ma zwyciężyć!

Klimat książek o Panu Samochodziku jest nie do powtórzenia. Wciągająca akcja, sympatyczni bohaterowie, wiele ciekawostek związanych z historią i sztuką. Rewelacja.

piekne

Hehe, zniknął Prot, a zamiast niego Pan Tomasz dorabia się atrakcyjnej asystentki. Co tom to ciekawiej i śmieszniej się robi:-) Ja z kolei mam takie smutne uczucie jakbym z każdą przeczytaną przygodą Pana Samochodzika, zbliżał się powoli do śmierci autora :-( ciężko się pogodzić z tym, że Nienacki nie żyje, bo na pewno wymyśliłby jeszcze wiele ciekawych książek o Panu...

Nawet ciekawa w porównaniu z poprzednią częścią. Mamy wyjazd do Niemiec, powrót postaci z poprzednich części. Trochę nierealna współpracownica Samochodzika. Tak samo jakoś nie widzi mi się, żeby tajna organizacja poświęcała tyle zachodu dla nie wiadomo jakich rękopisów. Końcówka odrobinę rozwleczona i mało prawdziwa (czatowanie pod namiotem w kwietniu na pijących wino...

Co tu dużo pisać , trzeba przeczytać i poczuć . Opisy przyrody, informacje muzealne i wielka przygoda związana z Mazurami pióra Nienackiego to po prostu majstersztyk młodzieżowej przygodówki.
Koniecznie trzeba zagłębić się w lekturę aby poznać dzieję i kulturę Polaków wieku XIX z krainy tysiąca jezior.
Nic dodać nic ująć , biorę się za następny tom.

Nie czyta się tak dobrze, jak poprzednich. Widać, że autor próbuje nadrabiać przywołaniem postaci z poprzednich odcinków: Winnetou i Batury. Ale są Mazury i zaginione dzieła sztuki, więc można przymknąć oko :)

Na półkach: , , , ,

"- Co to ma znaczyć, panie Tomaszu? - zaniepokoił się Marczak.
- Nie wiem, dyrektorze. Albo zakochała się we mnie, albo przyjechała aby w Muzeum Goethego dowiedzieć się, kto sprzedał wiersz Goethego dedykowany Jenny von Gustedt. Innymi słowy, w tym samym celu co i my.
- Zakochała się - prychnął pogardliwie Marczak. - Pan chyba niezbyt często zagląda do lusterka. Jak pan...

Na półkach: , , , ,

I tym razem nie zawiodłam się na Panu Samochodziku. Jak zawsze, książka trzymała mnie w napięciu do samego końca. Serdecznie polecam!

"Pan Samochodzik i Niewidzialni" to historia, w której Pan Tomasz musi zmierzyć się z doskonale zorganizowaną europejską organizacją mafijną Niewidzialnych. Gra toczy się o niebagatelną stawkę: trzy skrzynie wypełnione starymi rękopisami i listami sławnych ludzi. Każdy z tych dokumentów jest bezcenny dla kultury europejskiej, każdy może osiągnąć niebotyczne ceny na...

2 232
  • Dzieciństwo