Ojciec wolnych ludzi

2011-05-30
2011-05-30
978-83-240-1763-8
katolicyzm Polska biografia PRL

Okładka książki Wyjdź do światła! Przesłanie świętego grzesznika Joachim Badeni OP, Judyta Syrek
Ocena 7,4
Wyjdź do świat... Joachim Badeni OP, ...
Okładka książki Uwierzcie w koniec świata! Współczesne proroctwo o powtórnym przyjściu Chrystusa Joachim Badeni OP, Judyta Syrek
Ocena 7,1
Uwierzcie w ko... Joachim Badeni OP, ...

Oficjalne recenzje i

Opowieść o Prymasie

1580 36 104

Wróciłam do niej kolejny raz i... Podniosłam opinię do maxa, a rzadko taką ocenę wystawiam. Najlepiej napisana książka biograficzna, jaką zdarzyło mi się czytać!

Dopiero ta publikacja uświadomiła mi jak mało wiedziałam o Ojcu - Stefanie Kardynale Wyszyńskim. Książę Kościoła nie tylko w Polsce. Dla jednych zbyt uległy, dla innych zbyt wymagający. Dla mnie prawdziwy Prymas Tysiąclecia, a teraz Ojciec - Autorytet. Człowiek wielkiej wiary i wielkiego serca. Prześladowany, zdradzany i szkalowany. Uczący nas, co to znaczy być miłosiernym i umieć wybaczać. Przygotowujący nasz naród na wielkie zmiany, podejmujący tak wiele trudów, aby wzmocnić Kościół. Autorytet innych Autorytetów - św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Dodatkowym walorem tej publikacji są wspomnienia współpracowników, fragmenty wypowiedzi Prymasa i Ojca Św. I jak zwykle odpowiada mi sposób snucia opowieści, charakterystyczny dla Pana Pawła Zuchniewicza.

Książka w moim odbiorze świetna. Czyta się jak powieść z elementami akcji. A biorąc pod uwagę, że dotyczy spraw duchowych i religijnych oraz współczesnej historii Polski to określiłbym tę pozycję jako obowiązkową dla każdego wierzącego Polaka. Może brzmi to trochę pompatycznie, ale sam uważając się za kogoś takiego na nowo odkryłem postać Prymasa Tysiąclecia. Książka jest wartka, a jednocześnie w sposób ciekawy ukazuje Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Widać, że autor zadał sobie wiele trudu, aby zebrać w całość i dobrze poskładać ze sobą różne ciekawe wydarzenia z życia Wyszyńskiego.
I jeszcze jedna zupełnie prywatne spostrzeżenie, które nasunęło mi się po lekturze: Nie możemy dziś, w obliczu kryzysu powiedzieć, że nie wiemy jak żyć. Otrzymaliśmy bowiem od Stwórcy wybitnych ludzi takich jak Wyszyński, Wojtyła czy Popiełuszko, którzy swoim życiem przygotowali nas na trudne czasy kryzysu, nie tylko tego materialnego, ale przede wszystkim duchowego, którego jesteśmy świadkami. Jeśli stawiasz sobie pytanie jak żyć to zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę, bo można w postaci Wyszyńskiego odnaleźć wiele odpowiedzi na to pytanie.
Gorąco polecam! Oby więcej takich książek Panie Pawle!

Bardzo dobrze się czyta. Pozycja zarówno dla ortodoksa jak i heretyka. Absolutna rewelacja, beletrystyka pierwszej wielkości. Dawno nie czytałem tak sprawnie skonstruowanej opowieści.

Tak to już jest, że jak się o czymś/kimś dużo mówi, często to/go chwali i pokazuje to wszyscy myślą, że już nic ciekawego nie da się na ten temat powiedzieć. Nie warto szukać, bo i tak nic nowego się nie znajdzie. Jeśli byłoby o czym to dawno pokazaliby to w telewizji. Nic bardziej mylnego. Wiedza o kardynale Wyszyńskim (bo to o nim ta książka) jest wśród społeczeństwa marna. Powiem szczerze, że u mnie też nie była ona imponująca. Kierowana ceną, fantastyczną okładką (bardzo prostą, ale wymowną) oraz doświadczeniem z lektury poprzednich książek tego autora postanowiłam mieć ją u siebie.
"Ojciec wolnych ludzi" to fabularyzowana biografia. Czyta się ją jak książkę przygodową, mimo, że właściwie wiadomo co się dalej wydarzy. Właściwie wiadomo, ale nie do końca. Oprócz postaci prymasa autor wprowadził także innych bohaterów, których losy nie są znane szerszemu kręgowi osób. Akcja rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku (rozdział pierwszy poprzedzony jest prologiem opisującym spotkanie prymasa z Wojciechem Jaruzelskim). Propozycja ucieczki, decyzja o pozostaniu w Polsce, chęć wznowienia działalności seminarium we Włocławku, ukrywanie się przed Gestapo. Potem koniec wojny, mianowanie biskupem, praca w Lublinie i zaskakująca nominacja na prymasa. Praca w Warszawie, kontakty z władzą. Spotkania z przyjaciółmi. Losy Polaków w nowej rzeczywistości, zmiany nastrojów społecznych, zmiany w sytuacji politycznej kraju. Odizolowanie w klasztorach, powrót, znów współpraca z władzą, coraz lepsze relacje z Watykanem. Wybór Polaka na papieża, choroba...
Każdy fragment opatrzony jest datą. Wydarzenia, osoby lub miejsca wymagające objaśnienia takowe otrzymały w przypisie. Poziom faktograficzny jest bez zarzutu. Autor opierał się na zapiskach samego Wyszyńskiego, innych osób oraz na materiałach pochodzących z podsłuchów i raportów tajnych współpracowników UB i SB. Ponadto tło historyczne jest doskonale zarysowane. Warstwa literacka też niczego sobie. Czyta się szybko, bez większych kłopotów z przyswojeniem treści. Trzeba docenić, że historia jest całkowicie prawdziwa a mimo to dialogi (stworzone przez autora na potrzeby pracy) nie są sztuczne i sztywne, ale oddają atmosferę sytuacji i emocje bohaterów.
W książce zawarta jest najnowsza historia Polski, która powoli odchodzi w zapomnienie i staje się częścią podręczników szkolnych. Na kartach tej pozycji ona odżywa, staje się obecna i namacalna. Choć czasem mam wrażenie, że zrobiłaby większą karierę gdyby historia była zmyślona. Sam fakt, że to się wydarzyło, że ten człowiek żył a co gorsza był księdzem pewnie część ludzi odstrasza.
Mnie się podobała. Polecam.

Dodaj cytat z książki Ojciec wolnych ludzi

Video

Video