Cuda Fatimy. Objawienia, kult, orędzie

Edycja Świętego Pawła
2006-01-01
2006-01-01
chrześcijaństwo cuda objawienia Fatima

'Cuda Fatimy' to kolejna książka, która trafiła w moje ręce przypadkowo i gdyby nie charakter mojej pracy, pewnie nigdy bym jej nie przeczytała.

Bardzo ciężko jest ocenić powyższy tytuł - długo zastanawiałam się nad oceną i nawet gdy już ją wystawiłam, mam mieszane uczucia. Bo choć w efekcie wystawiłam przeciętną 5, to mam świadomość, że ta pozycja prawdopodobnie zasługuje na wyższy wynik. Jednak moje osobiste preferencje zwyciężyły.

'Cuda Fatimy' są książką bardzo starą.
W moje ręce trafiło polskie tłumaczenie z 1987r., a konkretnie 32 wydanie wydrukowane już w XXI wieku. Biorąc pod uwagę fakt, że autor zmarł w 1963r., a w samej książce można znaleźć adnotację, iż w 1959r. została wydana 16 wersja… to chyba nie trzeba kolejnych dowodów na to, aby mieć świadomość, iż treść tej książki pochodzi sprzed jakiś 70 lat.

Oczywiście, treść objawień fatimskich nie zmieniła się na przestrzeni lat, jednak język jest mało dostosowany do dzisiejszych realiów, niełatwy do zrozumienia, łatwo się pogubić.
Dodatkowo, wolałabym przeczytać bardziej aktualne informacje dotyczące kultu, najnowszych cudów, itp.. A z racji 'starości' książki, całość zatrzymała się właśnie na latach 50 XX wieku, tak jakby wszystko skończyło się właśnie wtedy. Oczywiście, w kolejnych wydaniach dodano 'nowinki informacyjne' tj. treść III tajemnicy fatimskiej, czy nota o beatyfikacji Hiacynty i Franciszka.
Generalnie jednak, czytelnik ma wrażenie, iż całość jest poza jego czasem i nie jest w stanie utożsamić się z tą historią - nie jest w stanie odkryć iż objawienia fatimskie, ich konsekwencje, kult ma miejsce tu i teraz i może mieć wpływ na dzisiejszą rzeczywistość.

Chaos informacyjny również zaniża moją ocenę.
Sam opis objawień, czy opis chronologii pielgrzymki figury Matki Bożej przez Europę są dobrze napisane - czytelnik jest w stanie to wszystko dobrze zapamiętać i nie mieć problemu z odtworzeniem informacji.
Jednak, o ile same rozdziały są ułożone w miarę chronologicznie, to w podrozdziałach panuje już chaos - autor opisuje pewne zdarzenie, po czym pisze o czymś co miało miejsce wcześniej albo sporo później (co sprawia, że znowu będzie przeskok w czasie),także czasami musiałam się wracać do wcześniejszych treści, aby to sobie wszystko poukładać.

Jako osoba, której wiedza na temat objawień fatimskich jest raczej niewielka - dowiedziałam się kilku interesujących rzeczy.

Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, iż w moje ręce trafił książkowy odgrzewany kotlet.
Uważam, że informacja o dacie powstania książki powinna widnieć na pierwszej, a nie ostatniej stronie, tak aby czytelnik przeglądając zawartość w księgarni (czy w bibliotece),wiedział, że powyższa pozycja nie należy do najnowszych. Dzięki temu wielu czytelników nie sparzy się i nie rozczaruje się zawartością książki, mając nadzieję na jak najświeższe informacje.

Największy problem z oceną 'Cudów Fatimy' mam taki, iż nie czytałam innych pozycji o objawieniach fatimskich, tym samym, nie jestem w stanie zestawić powyższego tytułu z innymi.
Być może na tle innych książek, ta zasługuje na uznanie, być może wręcz przeciwnie. Zatem w mojej subiektywnej ocenie, ta 5 jest wystarczająca.

• Religijne
  • Religia/Duchowość