Ceausescu. Lata odliczane wstecz

Okładka książki Ceausescu. Lata odliczane wstecz Pavel Campeanu
Okładka książki Ceausescu. Lata odliczane wstecz
Pavel Campeanu Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Ceauşescu, anii numaratorii inverse
Wydawnictwo Iskry
2004-01-01
2004-01-01
8320717310
Halina Mirska-Lasota
polityka wewnętrzna Rumunia władza dyktatura komunizm Ceausescu historia Rumunii XX wiek biografia literatura faktu literatura rumuńska

To pierwsza książka o dyktaturze Ceausescu którą udało mi się pożyczyć i musze przyznać że nie przeczytałam jej od deski do deski.
Na pewno jest to wartościowa pozycja ale dla osób które już mają pewną wiedzę polityczno-historyczną. Choć jest to biografia to bardzo poszerzona o różne dodatkowe wątki mające uzupełnić obraz tła historycznego na jakim doszło do powstania dyktatury, na pewno polecana osobom zgłębiającym tajniki historii Rumunii. Język którym jest napisana też może być ciężki dla laika, a przynajmniej zniechęcający.

Książka NIE JEST biografią Ceausescu. Jest zbiorem rozważań o nim i o korzeniach 'antysowieckiego stalinizmu', ustroju, który za jego czasów w Rumunii osiągnął apogeum. Jeśli nastawimy się na to od początku, to trochę wyniesiemy z lektury i prawdopodobnie nie będziemy rozczarowani.

Autor koncentruje się na postaciach działaczy komunistycznych, którzy przygotowali drogę 'Słońcu Karpat', czy, jak kto woli, 'czerwonemu carowi' - Stefana Forisa, Anny Pauker, Constantina Parvulescu i Gheorghiu Deja; kompleksowo analizuje istotę rumuńskiego komunizmu i jego oryginalność na tle innych demoludów, pod koniec daje również spójny przekrój przez dramatyczne dla Rumunii lata osiemdziesiąte (w najciekawszym w mojej opinii rozdzialiku 'Narodziny i śmierć w Rumunii', będącym powtórzeniem artykułu przygotowanego w tamtym czasie dla zachodnich czytelników, opisującego absurdy życia w kraju, który zdołał oprzeć się polityce gospodarczej RWPG, uzyskując pozorną niezależność od Moskwy za potworną cenę, oraz w petycji, którą skierował do prezydenta i komitetu centralnego partii przeciwko ustawie 'racjonującej' dostawy energii elektrycznej i gazu konającej z zimna i głodu ludności). O samym Ceausescu pisze autor zaskakująco niewiele, sam we wstępie stwierdzając, że nie widzi sensu przytaczania powszechnie znanych anegdot - ale i takie możemy tutaj znaleźć, zwłaszcza z okresu wczesnej młodości przyszłego dyktatora i pobytu w więzieniu, gdzie Campeanu poznał go osobiście.

O sile książki stanowią końcowe rozdziały, które sprawiły, że wystawiłam jej ocenę dobrą, a nie przeciętną (początkowo odrzucało mnie rozminięcie się z moimi oczekiwaniami, a miejscami także nadmiar socjologicznego bełkotu). Wspomniany podrozdział 'Narodziny i śmierć w Rumunii', napisany najprostszym i najlepszym językiem (no i, nie ukrywajmy, jeżący włos na głowie czytelnika),mogę polecić absolutnie każdemu, kto chciałby szybko dowiedzieć się czegokolwiek o dyktaturze Ceausescu.

• Polityka
  • Rumunia