Przewodnik po Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa

Okładka książki Przewodnik po Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa Janusz Ruszkowski
Okładka książki Przewodnik po Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa
Janusz Ruszkowski Wydawnictwo: Klub Książki Katolickiej literatura dziecięca
literatura dziecięca
Klub Książki Katolickiej
2005-01-01
2005-01-01

Okładka książki Leksykon integracji europejskiej Ewa Górnicz, Janusz Ruszkowski, Marek Żurek
Leksykon integ... Ewa Górnicz, Janusz...

Ta książka to mini encyklopedia zawierająca 200 haseł opisujących najważniejsze wydarzenia, motywy, symbole i postacie pojawiające się w pierwszym tomie cyklu o Narnii.
W artykułach hasłowych często także pojawiają się odwołania do innych części cyklu.
Hasła ułożone są w porządku alfabetycznym.
Autor z imponującą erudycją objaśnia szczegóły narnijskiego uniwersum. wskazuje fascynacje C.S.Lewisa różnymi religiami i starożytnymi mitologiami, baśniami, legendami i ludowymi wierzeniami, które znalazły odbicie w jego powieściach o Narnii. Informuje też o zmianach wprowadzonych do oryginalnego tekstu przez tłumaczy. Dzięki temu możemy się np. dowiedzieć, że w oryginalnym tekście powieści Biała Czarownica częstowała Edwarda tureckim rachatłukum, a nie ptasim mleczkiem oraz że dzieci doprowadził do domu państwa Bobrów rudzik, a nie drozd.
Autor przewodnika jest bardzo dociekliwy i starannie tropi możliwe źródła motywów i symboli pojawiających w powieści Lewisa. I tak np. w artykule pod hasłem Biały Jeleń znajdujemy informację o błędzie popełnionym przez tłumacza w polskim wydaniu książki oraz o tym, że inspiracją dla stworzenia tego bohatera mogła być religia celtycka, legendy arturiańskie lub irlandzka legenda o świętym Patryku.
Dzięki zaangażowaniu i staranności autora ta niewielka książeczka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o narnijskim uniwersum.

Książka przeczytana ponownie w ramach kwietniowego wyzwania czytelniczego LC.
Książka, która zabiera czytelnika w podróż do innego świata, magicznej krainy Narnii.

Hasła ułożone są w porządku alfabetycznym.

Ogromnie żałuję (i jest to mój jedyny zarzut),że przewodnik nie dotyczy 3 książek z cyklu Narnii, gdzie mamy do czynienia z (prawie) całym rodzeństwem Pevensie. Książka by ogromnie zyskała, gdyby poruszała także wątki Księcia Kaspiana. Niemniej, jest to świetna mini encyklopedia dla wszystkich, którzy chcieliby odkryć "drugie dno" w twórczości Lewisa. I niech was nie zmyli "klub książki katolickiej", ku mojej uciesze, autor opracował zagadnienia nie tylko przez pryzmat chrześcijaństwa, ale także bogato odnosi się do mitologii greckiej, rzymskiej a nawet arabskiej. Bogate przypisy tylko dopełniają dzieła i stanowią naprawdę dobrze opracowany zbiór podstawowych informacji o pierwszej części cyklu o Narnii. Tylko brać i czytać.

Nie wciągnęło mnie gdy byłem dzieckiem, nie wciągnęło mnie też na starość. Ot bajeczka dla młodzieży.

Zmuszona zostalam , żeby przeczytać. Film widziałam. Książka piękna, urzekająca. Mądra. Cofnęlam się w czasie o wiele lat i przezylam niezwykłą przygodę wyobraźni.

Niezwykłe przygody, niezwykli bohaterowie, niezwykły przedmiot-szafa...

Niezwykłe przygody, niezwykli bohaterowie, niezwykły przedmiot-szafa...

• 01 C. S. Lewis
  • Fantasy/ sf