Sztuka politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa

Okładka książki Sztuka politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa Francisco Goldman
Okładka książki Sztuka politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa
Francisco Goldman Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Czarne
2011-04-08
2011-04-08
Janusz Ruszkowski
morderstwo Juan Gerardi Gwatemala biskup Ameryka Środkowa prawa człowieka dochodzenie śledztwo literatura faktu
Inne

26 kwietnia 1996 roku biskup Juan Gerardi założyciel i dyrektor Gwatemalskiego Archidiecezjalnego Biura Praw Człowieka, został śmiertelnie pobity w garażu przy plebani kościoła Św. Sebastiana w starym centrum miasta Gwatemala. Dwa dni wcześniej razem ze współpracownikami przedstawił opinii publicznej wstrząsający raport dokumentujący długotrwałe śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych w czasie 30letniej wojny domowej. W raporcie winą za 80% zbrodni obarczono wojsko i wspierające je organizacje paramilitarne popierane przez rząd USA. Tak zaczyna się opowieść gdzie nawet w czasach wolności i demokracji nadal giną ludzie, którzy szukają prawdy o przeszłości...
Autor wynikał kawał dobrej roboty przedstawiając dokładnie przebieg śledztwa oraz przedstawiając wszystkie strony dramatu. Osobiście zaangażował się w sprawę i niejednokrotnie swoimi tekstami musiał dementować plotki wygłaszane nawet przez osoby znane. Chodzi tu o peruwiańskiego noblistę - Maria Vargasa Llosę, który nie znając tematu, powtarzał półprawdy i tym samym dyskredytował pracę śledczych.
Może się wydawać, że taka postawa wpływa na to, że reportaż staję się nierzetelny, trudny w odbiorze i nudny. Nic bardziej mylnego! Nie tylko polityczna otoczka jest tu najważniejsza, ale ludzie po jednej i drugiej stronie barykady, całe gwatemalskie społeczeństwo, które ma we krwii powściągliwość i ciągle żyje w strachu. Trup ściele się gęsto i nikt się tym nie przejmuje. Przerażające, bo niewyjaśniona śmierć może przydarzyć się każdemu, nie tylko osobistościom.
Mały niedosyt odczułam, gdy w trakcie czytania nie zauważyłam szerzej nakreślonej historia kraju i wewnętrznego konfliktu. Suche fakty w postaci chronologii wydarzeń na zakończenie książki to za mało. I na koniec niepotrzebne dla nie znających języka hiszpańskiego wystawki w wypowiedziach. Raczej ciekawostka dla znających, by zrozumieć pierwotny sens przytaczanych słów.
Bardzo dobry, wciągający jak polityczny thriller reportaż. Polecam!
Ocena 7,5/10
Instagram @moze_booka

7,5/10

7,5/10

Reportaż odsłaniający kulisy zabójstwa biskupa Juana Gerardi, założyciela i dyrektora Gwatemalskiego Archidiecezjalnego Biura Praw Człowieka. Duchowny został dotkliwie pobity, gdy wracał na plebanię z domu rodzinnego. W wyniku ciężkich obrażeń zmarł.

Co się wydarzyło 26 kwietnia 1998 roku w garażu przy plebanii kościoła św. Sebastiana w centrum miasta Gwatemala? Komu przeszkadzał zaangażowany bp. szanujący prawdę i wolność? Czyim zagroził interesom? Wszystko wskazuje na to. iż bohater książki został uciszony już na zawsze.

To nie jest spekulacja, ponieważ kilka dni wcześniej Gerardi przedstawił opinii publicznej raport z 30-letniej wojny domowej. której liczba ofiar wynosiła 200 tysięcy. Obwiniono wojsko i organizacje paramilitarne.

Wspomniany dokument nosił tytuł ''Nigdy Więcej" i ujawniał brutalizację życia społecznego i politycznego w Gwatemali. Był to czas junty wojskowej.

''Sztuka politycznego morderstwa" to rewelacyjne kompendium odkrywające przed nami karty z dziejów współczesnej Gwatemali: problemy wewnętrzne, ucisk społeczeństwa, dyktatura, powiązania i bezprawie.
Francisco Goldman analizuje liczne zależności, bywa dosadny i brutalnie szczery.

Polecam:)

Niesamowita. Czytałoby się jak najlepszy, niesamowicie wciągający kryminał...jednak, cały czas, człowiek ma świadomość, że wszystko zdarzyło się naprawdę. Z kawałka świetnej reporterskiej roboty wyłania się obraz części świata o jakiej często nie mamy pojęcia, z jakiej istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Przerażająca rzeczywistość odległego, małego kraju, którego pewnie spora część osób nie potrafi nawet wskazać na mapie, ukazana w dosadny sposób jednej historii, która jak nitki pajęczej sieci łączy się z całym tłem politycznym i społecznym.
Naprawdę genialna, dająca do myślenia lektura.

Świetna książką opisująca kawał najnowszej historii Gwatemali w przystępny i spójny sposób - morderstwo biskupa Gerardiego ukazuje panoszące się bezprawie i układy. Autor panoramicznie ukazuje tło wydarzeń i śledzi powiązania, od których włos jeży się na głowie. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tym regionem świata.
W trzech pierwszy częściach książki warsztat reporterski autora jest na najwyższym poziomie, w czwartej części nieco się ślimaczy, ale może wynika to także z tego, że wprowadza dużo informacji i trzeba dosyć mocno skupić się na treści książki.
Tak czy inaczej gorąco polecam!

W trzech pierwszy częściach książki...

Bardzo dobra pozycja opisująca tak bardzo nieznane dla nas państwo jakim jest Gwatemala. Reportaż jest napisany w ten sposób, że czytelnik nie czuje się zarzucony masą nazwisk i postaci. W każdym momencie autor pieczołowicie przypomina kto jest kim. Poza tym w książce jest też skorowidz ważniejszych postaci, ale nie radzę korzystać z niego w trakcie czytania, bo może zbyt szybko zdradzić niektóre fakty. Początkowe rozdziały trzymają czytelnika w napięciu niczym dobry kryminał, końcówka jednak wygląda jakby autor chciałby coś napisać, ale dokładnie nie wie co (zwłaszcza w posłowiu). Po przeczytaniu chciałbym wiedzieć co dalej się wydarzyło, czy to naprawdę już koniec? Polecam!

Pierwsza połowa bardzo dobra. Morderstwo biskupa rozkłada się na kawałki: poszlaki, dowody, ludzi i powody. Ja je składam i ryzykuję teorię. Książka póżniej ją weryfikuje i wyjaśnia, w miarę jak opowieść się rozwija. W drugiej połowie tempo siada.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autor wykonał kawał dobrej roboty, natłok bohaterów, wydarzeń, miejsc nie przeraża czytelnika, autor sprawnie dokonał narracji, dodając także kompendium wiedzy o osobach, miejscach i datach na końcu publikacji.

Polecam, choć to pozycja bardzo oryginalna i z początku może odstraszać potencjalnego czytelnika... :)

Dobry kawałek reportażu, dobry kawałek political non-fiction. Czasami przerażająca i nieprawdopodobna, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że opisywane wydarzenia miały miejsce nie tak dawno... Osobiście przeraziło mnie także to, że tak nie wiele wiedziałam o dramatycznej historii najnowszej Gwatemali.

genialny reportaż.

genialny reportaż.

• Literatura faktu
  • Reportaż
  • Do kupienia
  • Ameryka Łacińska

Dodaj cytat z książki Sztuka politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa