Pan Samochodzik i Winnetou

Okładka książki Pan Samochodzik i Winnetou
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Euro Cykl: Pan Samochodzik (tom 11) Seria: Przygody Pana Samochodzika literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pan Samochodzik (tom 11)
Przygody Pana Samochodzika
Euro
1992-01-01
1992-01-01
nienacki pan samochodzik winnetou ochrona zabytków

więcej Więcej

210626 audio G4.
Mimo że uwielbiam książki Karola Maya, nawiązania w fabule do bohaterów Dzikiego Zachodu nie podobały mi się. Wyszło nieco sztucznie i groteskowo. Sama opowieść też jest dużo słabsza niż wszystkie wcześniejsze części. Brak typowej zagadki historyczno-archeologicznej, młodych towarzyszy pana Samochodzika, momentów "grozy" oraz humoru. Jestem...

Tym razem bardziej serio i moralizatorsko.
Brak połączenia polskiego Jamesa Bonda z Indiana Jonesem. Przygody, pościgi, źli złoczyńcy ukarani - nie tym razem.
Niziurski występuje w imieniu przyrody, jego ochrony. W tle Mazury. Ciekawe.
Niby młodzieżówka, ale dla wszystkich!

Książka odróżnia się od reszty cyklu tym, że brak w niej poszukiwania zaginionych skarbów, czy wyścigu po ukryte/ skradzione dobra kultury. Tym razem autor opisuje piękno mazurskich jezior, lasów i łąk, które każdego roku padają ofiarą spragnionych wypoczynku turystów. Cóż to jednak za wypoczynek, skoro wszędzie gdzie tylko pojawiają się turyści to w ślad za nimi kroczy...

Na półkach: , , , , ,

Moja najukochańsza książka i zdecydowanie ulubiona z serii 😍

Klimat książek o Panu Samochodziku jest nie do powtórzenia. Wciągająca akcja, sympatyczni bohaterowie, wiele ciekawostek związanych z historią i sztuką. Rewelacja.

Po "Fantomasie" miałem do przeczytania jeszcze jedną książkę z przygodami Pana Samochodzika.Tym razem akcja działa się w Polsce na Mazurach,a jej tematem przewodnim była ochrona przyrody.Tytułowy Winnetou to pseudonim mazurskiego dziwaka,który to wyprowadził się z Warszawy żeby chronić przyrody w mazurskiej wiosce.Było sporo o żeglarstwie,o zagrożonych gatunkach i trochę...

Mimo, że autor dosyć topornie zarysował fabułę i stara się ta książką prowadzić działania dydaktyczne to sama przygoda jednak wciąga, a o to chyba chodzi w książce.

Szczegółowy żargon żeglarski w książce dla dzieci? kto ma to zrozumieć i z pamiętać? Ciągłe kłótnie bohaterów i infantylna gadka indiańska. W skrócie blee.

piękne

To dzięki tej książce zainteresowałem się Karolem Mayem, więc poza rolą rozrywkową ma też rolę popularyzatorską.

2 632
  • Pan Samochodzik