Makatka

Okładka książki Makatka Katarzyna Grochola, Dorota Szelągowska
Okładka książki Makatka
Katarzyna GrocholaDorota Szelągowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza literatura piękna
Proza
Wydawnictwo Literackie
2011-05-19
2011-05-19
relacje rodzinne matka córka kobieta rodzina dzieciństwo życiowe doświadczenia wspomnienia wsparcie

Okładka książki Utkane z miłości. 5 opowieści na dobry wieczór Katarzyna Grochola, Magdalena Kordel, Agnieszka Krawczyk, Natasza Socha, Janusz Leon Wiśniewski
Utkane z miłoś... Katarzyna Grochola,...
Okładka książki Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe 5 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Katarzyna Grochola, Robert Małecki, Małgorzata Rogala
Opowiem ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...

Cóż można więcej powiedzieć. Rozmowa matki i córki, córki i matki, przyjaciół. Szczera wymiana spojrzeń, miłości, obyczajów.

Typowy styl Pani Gorcholi - pozycja lekka, przyjemne i z humorem. Ogólnie lektura mi się nie dłużyła, ale uważam że pojawiają się momenty przegadane. Nie do końca też przypadła mi do gusty cała forma książki.

SUPER

SUPER

Sympatyczna, kojąca lektura, dwa spojrzenia na pewne wydarzenia; matki i córki. Pełen ciepła rodzinny dialog.

Lekka, łatwa i przyjemna. Trochę zabawna, trochę nostalgiczna. Styl typowy dla p. Grocholi. Córka jak widać też się odnajduje w takim stylu.

Bardzo miałka.

Bardzo miałka.

książka mamy

książka mamy

To był genialny pomysł, żeby zestawić te dwie współczesne kobiety i wysłuchać ich punktów widzenia. Obydwie artystki, obydwie bardzo otwarte w mówieniu o swoich odczuciach, a jednocześnie piękną polszczyzną. Szczere we wzajemnej relacji, ale jednocześnie pełne szacunku dla drugiej osoby. I generalnie pozytywnie nastawione do życia, z mądrością kobiecą w życiu. Pięknie się to czyta! To będzie jedna z książek, które zostaną u mnie na dłużej. Bo teraz w pewnych momentach myślałam "przecież to ja, przecież to o mnie i o mojej mamie", ale podejrzewam, że gdy będę to czytać po raz drugi za jakiś czas, to zupełnie inne fragmenty wywołają takie wrażenia - jak w życiu!
Książka składa się z dwunastu miesięcy, w każdym po kilka felietonów pisanych raz przez córkę, raz przez matkę, na tematy wszelakie, życiowe i bliskie obydwu.

Matka z córką i ich relacje trochę na wesoło.
Właśnie to poczucie humoru połączone z lekkim stylem sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Sporo prawd tam podanych ma rację bytu. Dostrzegamy sprzeczności związane z pokoleniami, różne poglądy na ten sam temat.

Ale mimo wszystko warto dowiedzieć się, jak można różnić się pięknie. A jednak kochać wzajemnie. Ważnym słowem jest tu także "tolerancja". Nim potępimy coś, dajmy sobie chwilę do namysłu i spójrzmy na pomysł drugiej strony bardziej empatycznie.

Matka z córką i ich relacje trochę na wesoło.

• 2011

Dorota Szelągowska Makatka Zobacz więcej