Ojciec Goriot

Okładka książki Ojciec Goriot Honoré de Balzac
Okładka książki Ojciec Goriot
Honoré de Balzac Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza i Turystyczna Interart-TAL literatura piękna
Le père Goriot
Agencja Wydawnicza i Turystyczna Interart-TAL
2003-01-01
2003-01-01
83-7331-156-4
Tadeusz Boy-Żeleński
ojciec Goriot Paryż arystokracja egoizm ojciec córki
Inne

Nudne jak flaki z olejem. Cel i przekaz nawet szczytny, jednak książkę bardzo ciężko się czyta. I praktycznie wszystkie postacie są niesympatyczne.

Ma to swój urok, ale jestem na niego odporny najwidoczniej. Do Flauberta czy Hugo jakoś porównać nie mogę, nie potrafiłem zaangażować się w opowieść o Goriot.

Te plotkowane powieści (jak np. "Idiota") ewidentnie mijają się z moim zainteresowaniem. Historia smutna, choć z dzisiejszej perspektywy okrutnie naiwna przede wszystkim.

Rozczarowanko

Rozczarowanko

Dosyć prosta historia wyszła z całkiem intrygującego, choć bardzo długiego, opisu sąsiadów-bohaterów lektury przewijających się na początku. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że takie było zamierzenie Balzaka, bo chciał pokazać płytkość wyższych sfer w plutokratycznym Paryżu, to jednak pozostał u mnie niedosyt.

Prawie wszyscy bohaterowie przejawiają niemoralne zachowania. Występuje drwina z "ojca" Goriot – ze starego człowieka odznaczającego się pokorą. Owa postać trochę przypomina mi tytułowego "Idiotę" z powieści Fiodora Dostojewskiego. Sądzę, że to raczej opowieść o życiu Eugeniusza Rastignaca (młodego i ubogiego studenta prawa) niż o tytułowym ojcu, który przez większość czasu znajduje się w tle wydarzeń. Widać nieodwzajemnioną ojcowską miłość – również przekraczającą granice moralności. Bohaterom brakuje szlachetności. Dopiero na końcu powieści ukazują się przenikliwe refleksje. Ta książka nie wzbudza we mnie szczególnego zainteresowania – ani treść, ani konstrukcja zdań; Honoriusz Balzac ma lepsze powieści w swoim dorobku literackim.

Ciężko ocenić tę powieść. Balzac pisze pięknie. Tylko fabuła jakoś nie podeszła. Niektóre wątki miast być tylko pobieżnie opisane, mogłyby być potraktowane bardziej epicko. Pozostaje niedosyt.

Tego rodzaju powieści należy oczywiście czytać, biorąc pod uwagę kształtowanie się prozy powieściowej. W początkach XIX w., kiedy dominuje dość schematyczny romans sentymentalny, była to z pewnością rzecz świeża, dziś już nieco nuży. Powieść należy do odmiany inicjacyjnej: młody bohater poznaje świat i to zarówno w wymiarze uczuciowym, jak i materialistycznym - jeden splata się z drugim. Wątek inicjacyjny splata się z dziejami ojca Goriot, który stanowi przetworzenie fabuły "Króla Leara" Szekspira (kochający ojciec i chciwe córki). Jego ckliwość i bezgraniczne uczucia tłumaczą się jakoś na tle estetyki sentymentalnej (w utworach tego nurtu pełno takich wzniośle odczuwających postaci, a i Delfina o miłości prawi językiem romansów),jednak dziś są już moim zdaniem niestrawne, a i psychologicznie mało prawdopodobne. Te jego długaśne paplaniny, w których zawsze widzi tylko dobre strony ukochanych córeczek, niezbyt do mnie trafiły, choć pewnie część czytelników mogą jeszcze wzruszać - co stwierdziłem z niejakim zdziwieniem, przeczytawszy część postów.

Pierwszy tom z cyklu Komedii ludzkiej. Paryż, przełom lat 1819-1820. Młody szlachcic z prowincji, Eugeniusz de Rastignac, studiuje medycynę lecz jego głównym celem jest wejście do establiszmentu. Jestem spokrewniony z wpływową hrabiną...
Tymczasem mieszka w ubogim pensjonacie, który stanowi przekrój paryskiego społeczeństwa. Jest tam też wyśmiewany przez wszystkich były handlowiec, Goriot, przezywany "ojczulkiem". Goriot ma dwie córki, które swoimi pieniędzmi "wprowadził w towarzystwo". Dziś go unikają, bo z miłości oddał im wszystko.
Eugeniusz towarzyszy ojcu Goriot obserwując, jak córki "wpędzają go do grobu". Goriot umiera i jest pochowany jak żebrak, a córek na grobie nie ma. De Rastignac jest rozdarty, bo już nie jest pewien, czy TAKI Paryż go interesuje...
Balzak jest świetnym obserwatorem społeczeństwa i rysuje doskonałe portrety psychologiczne swoich bohaterów.

Polecam!

Jedna z nielicznych lektur, które mi się podobały.

Jedna z nielicznych lektur, które mi się podobały.

Książka niezbyt zachwycająca - oczywiście klasyk, piętnowanie kultu pieniądze, ale samo dzieło mało interesujące. Trzeba przebrnąć przez pół lektury, by coś zaczęło się dziać

Wybitne dzieło literatury klasycznej.

Wybitne dzieło literatury klasycznej.

• Lektury
  • Klasyka