Franz Kafka

2006-01-01
8392281918
Barbara Muller-Ostrowska
bigrafia franz kafka praga

Dziwnie czytać tak krótką biografię o człowieku, który tak wiele po sobie pozostawił i o którym wiedza jest stosunkowo szeroka. Myślę, że biografia Kafki powinna być co najmniej dwa razy większa. Ponadto, szyk niektórych zdań był nieskładny i niezrozumiały, co świadczy o mało spójnym sposobie tłumaczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że ta pozycja wydawnictwa "Nisza" jest warta przeczytania. Można w niej znaleźć wiele ciekawych fotografii i nowatorskie spojrzenie na tą wyjątkową w historii literatury postać. Wielkie brawa za tak estetyczne i kolorystycznie przemyślanie wydanie.

Małomówny, rozważny, samotniczy, marzący o wyprowadzce z Pragi, o wielkim świecie, a jednocześnie tęskniący za ciemną piwnicą, gdzie pisałby bez przeszkód, bez towarzystwa, z rzadka dokarmiany.
Niepozorny, nieokazały, nieokreślony, a przy tym wnikliwy, baczny, niepokojący. Każde jego opowiadanie, powieść, czy list niosą ze sobą element zaskoczenia, przenikliwości, ale też frasunku i boleści, życia bez poczucia szczęścia.
Czytając kolejne utwory niepokój czytelnika się wzmaga, znika poczucie komfortu i rozluźnienia, świat przedstawiony u Kafki ma boleć, ma trapić, poruszać. Niewygoda lektury daje skutek, Kafki nie da się zapomnieć, pominąć. Jego talent i kunszt zmieniają czytelnika.
Wszystko to powoduje, że budzi się ciekawość biografii pisarza, kim był, jaki był?
Klaus Wagenbach oddaje głos Kafce i jemu współczesnym: stąd fragmenty listów, dzienników, wypowiedzi bliskich mu osób. Biograf umiejętnie posługuje się ocalałymi dokumentami, łączy je i odszyfrowuje, szuka znaczeń, ale nie jest przy tym nachalny, nie narzuca swoich wyobrażeń, ni zachwytu nad Kafką.
Wszystko jest tu wyważone, ale też nieoczywiste, udziela się po trosze atmosfera kafkowskiego świata, smuga cienia.
Na uwagę zasługuje też bardzo staranne wydanie, wzbogacone o mapę z praskimi miejscami Kafki.

buchbuchbicher.blogspot.com

Na uwagę zasługuje dopracowana szata graficzna. Interesująco rozmieszczone zdjęcia, dokumenty.Rozróżnienie czcionkowe słów Kafki oraz autora. Czytelny podział na rozdziały, podrozdziały.
W moim odczuciu jest to jednak pozycja niezwykle hermetyczna, nic nowego do tematu nie wnosząca.
Powiela powtarzane wielokrotnie cytaty z Dzienników Kafki.
Myślę, że może być pomocna przy pisaniu pracy maturalnej. Wiedza w niej zawarta jest jednak elementarna. Ciekawsze informacje dotyczące biografii Kafki można znaleźć w internecie.

Powiela powtarzane wielokrotnie cytaty z Dzienników Kafki.
Myślę, że może być pomocna przy...

Ocena za wydanie - jest bardzo przejrzyste i wizualnie pasuje do twórczości tego pisarza.

Nie jest to książka prosta, którą można przeczytać jednego wieczoru. Najeżona filozofią i dość trudnym językiem. Z drugiej strony może książka o Kafce nie może być łatwą lekturą, bo on sam łatwym człowiekiem nie był.

• Biografie
  • Franz Kafka