Heroiczne przywództwo. Tajemnice sukcesu firmy istniejącej ponad 450 lat

Okładka książki Heroiczne przywództwo. Tajemnice sukcesu firmy istniejącej ponad 450 lat
Chris Lowney Wydawnictwo: WAM religia
2011-03-25
978-83-7505-666-2
Łukasz Malczak
Jezuici zakon tajemnice

Zabrałem się do tej książki z niechęcią. Bo co na temat biznesu mogą mi powiedzieć jezuici? Ich biznes to szerzenie Ewangelii i praca dla Kościoła i papieża. Jednak, paradoksalnie, to jedna z najlepszych książek na temat przywództwa, jakie kiedykolwiek czytałem... Myślę, ze na wiele książek patrzymy przez pryzmat uprzedzeń...Tę książkę również zakończyłem z uśmiechem, jednakże jego przyczyna była już całkowicie inna niż na początku mojej przygody z nią...POLECAM

Trochę za dużo autor poświęcił miejsca na opis wątków historycznych, zabrakło mi szerszego odniesienia założeń jezuickich do współczesnych korporacji.

Zwykle robię skróty książek na 2-4 strony najważniejszych treści do których mogę później wrócić. W tym przypadku zrobiłem 9 stron notatek. Świetna lektura. Od uporządkowania naszego życia aż po heroiczne cele i pragnienia. Cała masa inspiracji i ciekawych historii.

Ta książka jest po prostu kopalnią inspiracji. Jeden z najbardziej sensownych książek, którą przeczytałem w życiu.

Rewelacyjna lekcja, z której mozna wysnuć tylko pozytywne wnioski. Miłujcie sie zarządzajcie, kreujcie, sięgajcie dalej, wyżej, głębiej, żyjcie i dajcie żyć i 'przewodzić' innym wg własnego uznania. Oczyszczająca!!! Chris Lowney great 'maven'.

Mam jedną myśl, która nasuwa mi się po przeczytaniu tej książki, wszystko ma sens i możliwość przetrwania tylko wtedy, kiedy jest czynione z miłością wypływającą z głębi naszej duszy.

Dla każdego ta książka będzie miała inny wydźwięk. Dla bardzo świadomych siebie ludzi będzie nawet nudna przez truizmy w niej zawarte, laikom zarządzania i rozwoju budowanego na wartościach na pewno otworzy oczy i zmusi do myślenia.

Prawda jest jedna, liderstwa i liderów z prawdziwego zdarzenia nam dziś brak i brakować będzie jeszcze długo, gdy zbyt wielką ilość przykładamy do zysku oraz wzrostów żyjąc w szaleńczym i bezrefleksyjnym tempie.

Całe szczęście, są takie organizacje jak ta jezuicka czy studencka AIESEC, gdzie liderzy w naturalny sposób tworzą liderów, a ich systemy wartości i wizje w realny sposób wpływają na świat.

Jak przeczytałem tytuł myślałem, że chodzi o heroinę... Przeczytałem do końca, ale nigdzie o niej nie piszą. To trochę not fair. Powinni to od razu wyjaśnić...

Książka dla każdego. Nie tylko dla liderów biznesu, ale dla każdego, ponieważ każdy jest przywódcą. Przewodzimy sobie samym, członkom swojej rodziny, jesteśmy przełożonymi w pracy, wywieramy wpływ na tych, których spotykamy codziennie. Są to różnorodne rodzaje "władzy" i interakcji i właśnie o różnym ich wykorzystywaniu mówi ta książka. Chris Lowney przedstawił Towarzystwo Jezusowe jako korporację i zrobił to kompetentnie, ponieważ dobrze poznał Zakon Jezuitów (siedem lat życia w jezuickim seminarium), a także dlatego, że zajmował stanowisko dyrektora zarządzającego w oddziałach banku J. P. Morgan - oparł się więc na osobistych doświadczeniach. Ponadto ukazał historię Zakonu i sylwetki kilku jezuitów, począwszy od samego założyciela. Są to biografie skrócone, z akcentem na osiągnięcia mężczyzn, którzy wyznaczali sobie ambitne i heroiczne cele,"Jednak to nie wierzenia religijne uczyniły z nich przywódców" (s. 318). Ujęcie działalności Zakonu Jezuitów jako firmy, analiza jego misji jako sposobu zarządzania jest oryginalne, czyta się więc tę książkę z zainteresowaniem. Nie bez znaczenia jest również poczucie humoru autora, lekki styl, przystępny język i intencja Lowneya: by "Heroiczne przywództwo..." było książką dla każdego. I myślę, że jest, o czym wspomniałam wyżej, ponieważ wskazówki tu zawarte można wdrażać w codziennym życiu bez względu na to, jakie stanowisko się zajmuje. Nie jest to rzecz do przeczytania (czyli nie sztuka dla sztuki), ale właśnie do zastosowania. Można ją sobie krytykować, szukać minusów w treści lub w ujęciu podanych zasad, porównywać z poradnikami o marketingu i coachingu itd., ale lepiej nie tracić na to energii i po prostu spróbować działać na podobieństwo jezuitów-herosów :)

Daję 10 gwiazdek, ale zupełnie z innego powodu, niż może się wydawać. Ta książka rewelacyjnie pokazuje mechanizm przerobienia ludzi przez korporację - jakąkolwiek, ale w tym konkretnycm wypadku przez towarzystwo powiązane z kościołem katolickim. Czytelnicy o otwarych umysłach znajdą w niej znacznie więcej niż nieszczęśnicy, którzy myślą tylko to co im wolno.
Lekturę polecam z czystym sumieniem.

Lekturę polecam...

Chris Lowney Heroiczne przywództwo. Tajemnice sukcesu firmy istniejącej ponad 450 lat Zobacz więcej