Ile głów ma smok?

Okładka książki Ile głów ma smok? Andrzej Czcibor-Piotrowski
Okładka książki Ile głów ma smok?
Andrzej Czcibor-Piotrowski Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Z wiewiórką literatura dziecięca
24 str. 24 min.

"Do baru w porze obiadowej
przyszedł raz smok iluśtamgłowy,
chórem powitał wszystkich:
- Cześć!
A teraz pora by coś zjeść!"
Chociaż nie jestem już od dawna dzieckiem, to nadal bardzo lubię czytać literaturę dziecięcą. A że mam w swojej starej biblioteczce bardzo dużą ilość książek jeszcze z czasów mojego dzieciństwa a także tych, które pozostały po moich dzieciach, często do nich wracam. Tym bardziej wtedy, gdy odwiedzają mnie wnuki. Zawsze biegną na strych i przynoszą jakieś dawno zapomniane a nieznane im książeczki. Teraz trwają ferie, więc maluchy niemal codziennie spędzają czas razem ze mną i odkurzanymi z zapomnienia lekturami...
Wczoraj czytaliśmy kilkanaście książeczek z serii "z wiewiórką", ale jedna z nich zyskał największą aprobatę dzieci. Trzeba było ją czytać kilka razy, ale przed tym musieliśmy ją dokładnie posklejać, bo po prostu karteczki się rozpadały. To była kiedyś ulubiona lektura moich synów..., widać po niej, że nie tylko stała na półce z książkami.
To książeczka Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego "Ile głów ma smok?" według Walentyna Bieriestowa. , która mimo tego, że ma tylko 24 strony, to jednak można z niej wynieść sporo treści i różnych informacji, oczywiście na temat smoka i jego głów.

"Dla tego pyska-
że jeść by,
jeść
i jeść
ze smakiem!"
I tak smok właśnie dla każdej głowy i dla każdej paszczy wybiera różne dania, nie są to jednak tak po prostu rzucane nazwy, każda z jego głów ma pewne predyspozycje i dlatego nie mogą wszystkie jeść tej samej potrawy. Do każdego wymienionego przez smoka dania dołączone są piękne ilustracje wykonane przez Jana Glińskiego, które znakomicie dopasowują się do tekstu a małym czytelnikom pomagają wzbudzać wyobraźnię. Przygody smoka w barze są pozytywnie wyróżniającą się opowiastką dla milusińskich. I chociaż to tylko niezbyt długi wierszyk dla dzieci, to łatwo wpadający w ucho i sprawiający radość dzieciom.
A przecież właśnie o to chodzi w dziecięcej literaturze, żeby przede wszystkim bawić. Przynajmniej ja tak myślę.
I myślę również, że warto wracać do starych i zapomnianych książek, które chociaż nie są aż tak przesadnie barwne,( jak te obecnie wydawane),lecz są również świetną lekturą.

"Do baru w porze obiadowej
przyszedł raz smok iluśtamgłowy,
chórem powitał wszystkich:
- Cześć!
A teraz pora by coś zjeść!"

Książeczka zawiera wiersz autorstwa Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego "Ile głów ma smok?" według W. Bieriestowa. Ilustracje wykonał Jan Gliński. Jedna z książek mojego wczesnego dzieciństwa.
Książka nie jest długa (ma 24 strony),ale zapada w pamięć i po długich latach gdzieś w głowie krąży. Wiersz, który zawiera jest dowcipny, ciekawy i przyjemnie się go czyta. Ilustracje są również pomysłowe i znakomicie współgrają z tekstem, ukazując obiadowe przygody wielogłowego smoka. Ogólnie książka jest bardzo dobra i w dzieciństwie swym bardzo ją lubiłem. Interesujący wierszyk, fajne i niebanalne ilustracje w postaci kolorowych rysunków sprawiają, że pozycji tej można na pewno wystawić ocenę bardzo dobrą i odznaczyć siedmioma gwiazdkami.
Są książki, które mają w sobie pewną prostotę, a jednocześnie są dobrze zrealizowanym pomysłem wydawniczym. Tutaj tak właśnie jest moim zdaniem. Książeczka zasługuje na uwagę i mam nadzieje, że tą skromną opinią dobrze i krótko ukazałem jej poziom. Docenić ją warto. Mała, krótka, ale oryginalna i pozytywnie wyróżniająca się.

• Dzieciństwo
  • Moje wspomnienia z dzieciństwa
  • Valore mobiliare - dziecięce
  • Seria z Wiewiórką
  • Bajki, baśnie, bajeczki, legendy,mity, powiastki
  • Z dziecięcych lat
  • Dzieci: Biblioteczka chłopców

Andrzej Czcibor-Piotrowski Ile głów ma smok? Zobacz więcej
Andrzej Czcibor-Piotrowski Ile głów ma smok? Zobacz więcej