312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę

Okładka książki 312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę Herman Chłopin, Aleksander Krajnow
Okładka książki 312. Smoleńska Dywizja Piechoty w walkach o Starołękę
Herman ChłopinAleksander Krajnow Wydawnictwo: Pomost Cykl: Festung Posen 1945 (tom 12) historia
52 str. 52 min.
historia
Festung Posen 1945 (tom 12)
Pomost
2008-01-01
2008-01-01
52 min.
Wawrzyniec Popiel-Machnicki
wojna wspomnienia

Książka zawiera zbiór wspomnień uczestników walk o Starołękę. Niestety relacje, szczególnie dotyczące rozkładu sił, sprzętu, czy ogólnej sytuacji mocno odbiegają od rzeczywistości. Mimo sprostowań zamieszczonych w przypisach przez zespół redakcyjny cały opis traci na wiarygodności - jako czytelnik miałem wątpliwości na ile opisywane zdarzenia są koloryzowane.
Rozczarował mnie także brak odniesień do konkretnych miejsc (ulic, budynków) w których rozgrywały się opisywane walki. Mapki, dokładne opisy miejsc, czy zdjęcia stanowiły znaczny atut innych książek z serii Festung Posen. W przypadku tej części trudno było umiejscowić walki w miejscach, które znam, więc miałem wrażenie, iż równie dobrze mógłbym czytać opis walk w Wrocławiu, Suwałkach, czy Bydgoszczy. Cieszę się, że miałem okazję tę książkę przeczytać, niemniej nie wywołała ona wypieków na moich policzkach jak inne z serii.
Reasumując książka ocieka propagandą. Dzielni Rosjanie strzelali, strzelali, strzelali na prawo, lewo, do przodu i w tył, tylko i wyłącznie dzięki swojemu sprytowi, ponadprzeciętnej odwadze prawdziwych komunistów i polskich patriotów bohatersko zwyciężyli przeważające i zdemoralizowane siły nieprzyjaciela. Forma zrozumiała, ale bardzo oddala czytelnika od treści.

Rozczarował...

Bardzo przyjemnie i szybko się czyta, jednak jest za bardzo ogólnikowa i propagandowa.
Pierwsza rzecz jest trochę winą redaktorów ponieważ nie próbowali nawet dopasować opisywanych ulic, domów do obecnie istniejących (dla mnie byłoby to bardzo ciekawe ponieważ mieszkam na Starołęce).
Druga jest winą okresu w jakim była pisana ta książka przez rosyjskich autorów.
Momentami jak czytałem opis walk to działania mające na celu zdobycie Twierdzy Poznań jawiły się jako radziecki Kircholm.

Druga jest winą okresu w jakim była pisana ta książka przez rosyjskich autorów....

• DWS front wschodni wspomnienia
  • Druga Wojna Światowa