Haiku

japonia poezja poezja japońska haiku
poezja
Agnieszka Żuławska-Umeda
japonia poezja poezja japońska haiku

Nigdy nie trafiłem na lepszy zbiór haiku. Mam na myśli zarówno dobór wierszy, treściwy wstęp - wprowadzenie, staranność opracowania (przypisy, japońskie oryginalne teksty obok polskiego tłumaczenia), notki biograficzne (m.in. Basho, Buson, Issa). Będę wracać i wracać.
Zaznaczyłem kilkadziesiąt... mała próbka:

Wołałem: chodź tu
ale uciekł mi znowu
maleńki...

30/2015

Bardzo podobało mi się to, że po prawej stronie były również haiku po japońsku. :)
Myślę, że to ładnie wydany zbiór. Dużym plusem, oprócz kaligramów, są także pomocny w odbiorze haiku wstęp i komentarze.

Bardzo ładne wydanie. Tłumaczenia mogłyby być lepsze, chociaż wiem jak trudno przetłumaczyć haiku (o ile to wogóle możliwe). Nierównomierny rozkład na poszczególne pory roku (wiosna to pół książki).

Przeczytałam ten tomik już dość dawno, jednak prawie zawsze, gdy przechodzę koło półki z książkami, ponownie do niego zaglądam. Otwieram na dowolnej stronie i czytam :-) I tak jest lepiej. Haiku trzeba dawkować.. nie ma sensu pochłaniać wszystkiego naraz. Przepięknie wydana książeczka. Wielkim plusem jest to, że można sobie przeczytać haiku również po japońsku i...

Tak, różni się od wydania drugiego, przede wszystkim przyjemnością, jaką sprawia obcowanie z tym ślicznie wydanym tomikiem. Z oczywistych względów uważam, że pierwotne wersje tłumaczeń są lepsze i bardziej mi się podobają, ale nawet jeśli ktoś ma inne wrażenia i inaczej je odbiera, za samo wydanie książka jest warta posiadania.

Drugie, poprawione i rozszerzone, wydanie haiku w przekładach Żuławskiej-Umedy. Myślę, że moje uwielbienie dla wydania pierwszego wynika po prostu z przyzwyczajenia, ale „dwójka” w niczym mu nie ustępuje, więc obecnie zamiast dzielnie tłumaczyć tekst na łacinkę kontempluję treść tego tomiku.

Dyskusje

• Japonia