Ciemne sekrety

Okładka książki Ciemne sekrety
Michael HjorthHans Rosenfeldt Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Sebastian Bergman (tom 1) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Sebastian Bergman (tom 1)
Czarna seria
Alicja Rosenau
literatura szwedzka Sebastian Bergman

Okładka książki Uczeń Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Ocena 7,7
Uczeń Michael Hjorth, Han...
Okładka książki Co zasiejesz, to zbierzesz Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Ocena 6,6
Co zasiejesz, ... Michael Hjorth, Han...
Okładka książki Najwyższa sprawiedliwość Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Ocena 7,1
Najwyższa spra... Michael Hjorth, Han...
Okładka książki Oblany test Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Ocena 7,6
Oblany test Michael Hjorth, Han...

Na półkach: , , , ,

Klasyczne śledztwo, rozwijające się wątki, w zależności od znalezionych dowodów i zebranych zeznań - dobra, śledcza historia 👍🏻

Szczerze ? Kryminał jak każdy inny ani jakoś zaskakująco dobry ani zły. Początek serii który jak zwykle czytam od końca ale kolejność raczej nie ma znaczenia. Pomysł na całość można powiedzieć że też klasyczny. Ginie nastolatek, uczeń elitarnej szkoły. Zaginięcie zostaje zbagatelizowane przez miejscową policję i po kilku dniach okazuje się że chłopak został zamordowany. W tym momencie do akcji wkracza „wyższa instancja” w postaci specjalnej grupy dochodzeniowej i zaczyna się polowanie na zabójcę. Co ciekawe …głównego bohatera, policyjnego psychologa po prostu nie da się polubić. Rzadko czyta mi się coś gdzie główny i to całej serii jest tak beznadziejnym antypatycznym kretynem że normalnie człowiek się zastanawia po co to czyta. Na serio momentami chciałam omijać te fragmenty na których się produkował ale niestety się nie dało bo fabuła straciłaby wątek. I tu nie chodzi o to że powinien być cukierkowy i słodki ale może taki bardziej normalny a nie wiecznie na wszystkich nagrzany, każdy dialog między bohaterami z owym Sebastianem bo o nim mowa prowadził do awantur. Serio już po 1/3 książki na widok dialogów z nim w roli głównej mi się ulewało. Ale może w zamyśle autorów główny bohater miał być złośliwą mendą. Także ….co kto lubi.

Bardzo, bardzo mi się podobało. Dawno żaden kryminał nie wciągnął mnie tak bardzo. Intryga, tajemnice, dziwne skręty śledztwa. I choć w połowie zaczęło mi świtać gdzie szukać mordercy, to i tak nie do końca zgadłam. I to zakończenie, nie mające nic wspólnego z tajemnicą śledztwa, ale mające dużo wspólnego ze wszystkim. Super.

Bardzo dobra seria, wręcz rewelacyjna. Nie przepadam za skandynawską literaturą, ale po tym cyklu jestem w stanie to odwołać. Naprawdę dobrze się to czytało, chociaż nie jest to czysty kryminał. Jest dużo wątków osobistych, pobocznych. Ja akurat bardzo lubię, ale nie każdy to akceptuje. Niektórzy wolą skupienie się na akcji.
Bardzo polecam ;)

Bardzo polecam ;)

Lubię takie zaskoczenia. Biorę nieznanego mi autora i trafiam na książkę wyjątkowo dobrą. Świetnie napisana fabuła, czytelnik ma wrażenie, że podąża wraz za śledczymi za odkrywanymi materiałami dowodowymi i za pomysłami na rozwiązanie zagadki. Zarówno wątek śledztwa, jak i prywatnych relacji między bohaterami dobrze napisany. Kolejny autor do czytania.

Nigdy jakoś szczególnie nie interesowałam się kryminałami skandynawskimi, dlatego nigdy nie kupiłam żadnego sama z siebie. Aż do dnia, w którym dostałam w prezencie egzemplarz książki, który okazał się być właśnie pierwszą częścią bardzo popularnej serii skandynawskich kryminałów. Żeby nie było tak kolorowo - prezent przeleżał jakieś dwa lata zanim w ogóle po niego sięgnęłam, takie uroki posiadania słynnego kącika wstydu, na którym leżą książki, które czekają na swoją kolei.
Otóż ten dzień w końcu nadszedł, i chociaż trochę czasu zajęło mi dokończenie książki, bynajmniej nie była to jej wina. Kryminał czytało mi się nadzwyczaj dobrze, pomijając nawet fakt, że czytałam ją po hiszpańsku. Mogę jedynie więc oceniać wersję hiszpańskojęzyczną, która moim zdaniem jest bardzo dobra.
Sama historia wydała mi się bardzo wciągająca. Jako kryminalny laik być może nie dostrzegam tutaj jakichś wyświechtanych motywów, możliwe, że znawcy tej literatury wiedzieli od drugiej strony, jak ta historia się kończy. Ale ja nie jestem jednym z nim, dla mnie był to duży powiew świeżości w porównaniu z literaturą popularnonaukową, którą zazwyczaj czytam.
Fabuła jest interesująca, postacie nie są jednowymiarowe, samo zakończenie było dla mnie raczej satysfakcjonujące. Z pewnością sięgnę po kolejne części!

///09.04.2022///

Świetny skandynawski kryminał. Pod względem prowadzenia akcji, postaci i klimatu przywodzi na myśl książki Jo Nesbo, którego uważam za wzór. Tym bardziej należy docenić autorów, ponieważ jest to ich debiut. Książka trzyma w napięciu, jest kilka twistów, na które zawsze się czeka, są bohaterowie, których od pierwszych chwil darzymy sympatią oraz ci, których od razu skreślamy. Jestem bardzo ciekaw kolejnych części z cyklu.

Rewelacyjna, trzyma w napięciu

Rewelacyjna, trzyma w napięciu

Nie pomyślałabym, że ta pozycja jest debiutem pary dwojga scenarzystów - jest zaskakująco dobrze skonstruowana. Poszlaki, tajemnice i ciemne sekrety bohaterów w sam raz wpisują się w idealnie dobrany tytuł tej intrygującej historii zabójstwa 16 - letniego chłopca. Gdzieś w połowie lektury wydawało mi się, że chyba rozszyfrowałam zabójcę. I miałam rację - wydawało mi się, ponieważ rozwiązanie zagadkowej postaci zabójcy padło zupełnie z innej strony niż to początkowo zakładałam.

Pierwszy kontakt Panem Profilerem? Mocno średni. Z racji, iż Bergmann miał wszystko i wszystkich w głębokim poważaniu, trudno było się z nim choć trochę polubić. Gwiazda cyklu Hjortha i Rosenfeldta to osobnik ponadprzeciętnie inteligenty, za to z objawami zerowego szacunku do autorytetów oraz ludzi z którymi nie jest w stanie bezkonfliktowo współpracować. Ot, taki emocjonalny i antypatyczny troglodyta, wkurzający i fascynujący jednocześnie. Nie wiem czy taki był w zamiarze pomysł autorów czy nie ale muszę przyznać, że stworzenie tak skomplikowanej postaci udało się autorom wyjątkowo dobrze. Końcowa scena z życia "trefnego" bohatera zrzuciła mi kapcie z nóg i zaintrygowała o wiele bardziej niż całe te kryminalne dochodzenie dlatego też myślę o kontynuowaniu (kolejnej już 😱)serii, bo jednak jestem bardzo ciekawa jak ten akurat wątek dalej się potoczy.

Wciągający, przemyślany kryminał, z ciekawymi i dobrze rozpisanymi bohaterami. Barwny język i naturalne dialogi stanowią dopełnienie całości. Czyta się naprawdę przyjemnie.