Życie codzienne w Tokio

reportaż
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2004-01-01
2004-01-01
Japonia życie codzienne antropologia publicystyka

Okładka książki Chrystus w kraju samurajów Dorota Hałasa, Zygmunt Kwiatkowski SJ
Chrystus w kra... Dorota Hałasa, Zygm...

Mimo swoich lat nadal z tej książki można wynieść bardzo wiele. Z pewnością warto mieć ją na swojej półce. Chociażby po to, by porównać jak zmieniła się japońska rzeczywistość w stosunku do tej sprzed kilku - ale jednak! - lat.

Wielomilionowa metropolia na przełomie wieków, portret socjologiczny i garść podstawowych informacji o Tokio i tokijczykach, podanych w przystępnej, uporządkowanej formie, w sposób jasny i klarowny, niekiedy wręcz akademicki, ale przykuwający uwagę. Trochę statystki i własnych konfrontacji z odmiennym tempem nowoczesnej stolicy*, ogólne fakty oraz dobrze udokumentowane dane.

Tekst podzielono na kilka rozdziałów (Ogólna charakterystyka miasta, Miasto i architektura, Mieszkańcy, Rodzina, Praca, Rozrywki, Kultura Jedzenia),które z kolei dzielą się na bardziej szczegółowe podrozdziały.

Z konieczności autorka bazuje na uogólnieniach i traktuje zagadnienia skrótowo, co wpisuje się w charakter tego typu publikacji. Znajdziemy tu potwierdzenie powszechnych wyobrażeń i stereotypów, faktyczny obraz Tokio w latach 1990-2004.

Z tego co autorka sugeruje w Zakończeniu – a czego można się domyśleć w czasie lektury – objętość i zakres tematyczny książki wyznaczył wydawca.

Niekiedy pojawiają się fragmenty które należałoby zredagować by tekst zyskał na klarowności i estetyce, poza tym wkradło się kilka literówek, niemniej jest to świetna pozycja.

* Nie jest to jednak książka eksponująca własne doświadczenia. Podobnych jest na rynku sporo, i co jakiś czas pojawiają się nowe.

Dla zafascynowanych krajami Dalekiego Wschodu - na pewno obowiązkowa lektura.

Dla zafascynowanych krajami Dalekiego Wschodu - na pewno obowiązkowa lektura.

Nie zawsze zgadzam się z autorką, ale - w kwestii odczuć i upodobań każdy jest inny, a pani Hałasa ma pełne prawo patrzeć na subkultury z lekką pogardą i niezrozumieniem (choćby to). Zasadniczo jednak książka jest dobrze napisana, ciekawie, od zagadnienia do zagadnienia, językiem łatwym i przystępnym, a do tego - spostrzeżenia autorki odnośnie Japonii i Japończyków wynikają z jej kilkunastoletniego pobytu w tymże kraju, pracy w tamtejszych firmach, z kontaktu z tamtejszymi mieszkańcami. I to jest ogromny plus.

Widać, że książka jest dość stara, że dane są już po części nieaktualne, mam też zastrzeżenia co do sposobu opisania pewnych zjawisk społecznych (grupizm, subkultury młodzieżowe),zdradzających antypatie i upodobania autorki. Nie jest to może lektura tak porywająca jak "japoński wachlarz" Joanny Bator, ale zawiera wiele informacji, których próżno szukać po innych książkach.

• Japonia
  • Azja