Listy moralne do Lucyliusza

Lucius Annaeus Seneca (Seneka) Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
Epistulae morales ad Lucilium
978-83-01-16203-0
Wiktor Kornatowski
Seneka Seneka Młodszy Listy moralne do Lucyliusza Listy moralne

książka nieosiągalna do zdobycia :(

Książka warta polecenia. Autor przekazuje jak powinno się postępować, aby osiągnąć doskonałość duchową i fizyczną. Filozofia to bardzo ciężki temat do zgłębienia, ale jak człowiek wsłucha się we własne sumienie to życie staje się lepsze.

Seneka jest postacią, do której mam duży sentyment jeszcze z czasów czytania „Quo Vadis?”. Później miałem okazję poznać go nieco bliżej czytając „Nerona” autorstwa prof. Aleksandra Krawczuka a jeszcze później – szereg innych opracowań historycznych obejmujących czasy dynastii julijsko-klaudyjskiej. Dlatego sięgnąłem po „Listy moralne…”, mając za sobą pewien historyczny...

1935

Wgłębienie się w myśli Seneki pozwala nam odkryć jak wiele nowoczesnych i ponoć odkrywczych teorii z nurtu socjologii można odnaleźć w zapiskach tego genialnego filozofa.

"Listy" Seneki ukazują nam uniwersalne prawdy moralne, choć minęło wiele lat, wiele się wydarzyło i ludzkość pozornie osiągnęła ogromny postęp, to ludzie dalej są tacy sami. Odnajdujemy w nich te same wady co ponad dwa tysiące lat temu, a postępowanie zgodne z "Listami", czyli żywot mędrca pomaga utrzymać wewnętrzą harmonię i spokojne sumienie.
Oczywiście nie ze wszystkimi...

Moja Biblia, mój Koran, moja Tora, me Upaniszady. Przeczytałem i wracam bardzo często z uśmiechem na twarzy, by znów odkrywać piękno Seneki.

Ponad 600 stron jednolitego pod każdym względem pisarstwa. Coś niesłychanego. Zdaje się, że Seneka osiągnął jasność nie tylko myśli, ale i wymowy. Prostymi środkami i najkrótszą drogą wykłada mądrość życiową, która zdaje się być niczym odkrywczym, ale jednak szlachetnym. To tak, jakby oglądać codzienny wschód słońca z kimś wyjątkowym, kto podnosi rangę powszedniego...

Listy... przeczytałam, ponieważ pisałam pracę licencjacką na temat samobójstwa w świetle pism Seneki. Seneka był stoikiem i w tym duchu pisał, aczkolwiek nie miał zahamowań, aby czasem myśl stoików skrytykować. Pytania i odpowiedzi Seneki są ponadczasowe. Bo i człowiek jest taki sam - chce żyć jak najdłużej, ale nie stara się, by jak najlepiej; troszczy się o sławę,...

• Filozofia
  • Ebook