Zamiast edukacji. Warunki do uczenia się przez działanie
- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- Instead of Education: Ways to Help People do Things Better.
- Wydawnictwo:
- Oficyna Wydawnicza Impuls
- Data wydania:
- 2007-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2007-01-01
- Liczba stron:
- 300
- Czas czytania
- 5 godz. 0 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9789373089068
- Tagi:
- alternatywna edukacja nauczanie metodyka edukacja domowa
Autorem książki "Zamiast edukacji" jest John Holt, jeden z najbardziej reprezentatywnych dla ruchu domowej edukacji i radykalnej krytyki szkoły powszechnej przedstawicieli amerykańskiej humanistyki. Książkę tę wydał po raz pierwszy w połowie lat siedemdziesiątych minionego stulecia i wpisała się ona w znaczący sposób w dziedzictwo praktyki i myśli pedagogicznej.
Jest to niezwykle ujmujący przewodnik po krainie dziecięcego świata, w której uczenie się jest procesem naturalnym, sprawiającym wielką radość, pozwalającym na czerpanie z niego przyjemności. Holt nie pisał tej książki po to, by nauczyciele szkolnictwa powszechnego znaleźli w niej inspiracje do innowacji, czy reform, gdyż w nie absolutnie nie wierzył. Nie chodziło mu o usprawnienie systemu edukacji, ale o całkowite pozbycie się go.
Dzięki lekturze tej książki łatwiej będzie zrozumieć Czytelnikowi, czym różni się edukacja domowa od tej, jaka ma miejsce w Summerhill – jednej z najbardziej antyautorytarnych szkół alternatywnych na świecie. Holt przestrzega nauczycieli kochających swój zawód przed traceniem energii na zmianę tego, czego się zmienić nie da, czyli szkoły publicznej. Sugeruje podjęcie wysiłku na rzecz stworzenia własnej, wolnej szkoły, która przyniosłaby radość uczenia się wszystkim uczniom i nauczycielom.
Niektóre elementy podejścia Holta zostały przejęte do współczesnej edukacji instytucjonalnej, formalnej, a nawet klasycznej, jako swoistego rodzaju innowacje wspierające jakość tego procesu, np. zawieranie kontraktu z uczniami czy udzielnie informacji zwrotnej. Jeśli sięgniemy po tę książkę z własnej, nieprzymuszonej ciekawości, to proces ten zaistnieje w sposób naturalny, mimowolny, uświadamiając nam prawdę o nas samych, o naszych zasobach i o edukacji, która jest cząstką naszego życia
Książka Holta jest dowodem na to, że uczenie się może być jak udział w koncercie ulubionego artysty. Po przeczytaniu jej zapewne niektórzy Czytelnicy poproszą o bis, sięgając po nią ponownie, a może i wykorzystując w swoim życiu osobistym, czy zawodowym, to co wydało im się najważniejsze lub najbardziej wartościowe.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 86
- 8
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Zamiast edukacji. Warunki do uczenia się przez działanie
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Pomimo, że książka została napisana w latach 70. XX wieku i zawiera przykłady z tamtego okresu ze Stanów Zjednoczonych, jej przekaz jest nadal aktualny i dość uniwersalny. Autor jest byłym nauczycielem, znającym system oświaty od środka, dlatego jego poglądy brzmią dla mnie wiarygodnie; są oparte na wieloletnim doświadczeniu oraz dociekliwym zmyśle obserwacji. Autor odnosi się krytycznie do założeń obecnego systemu oświaty; przede wszystkim do obowiązku szkolnego, systemu nagród i kar oraz z góry ustalonego programu nauczania. Przeciwstawia to podejście naturalnej, niewymuszonej chęci dzieci do nauki, ich wewnętrznej motywacji oraz indywidualnym zainteresowaniom. Jest zwolennikiem tzw. „odszkalniania” i nauki przede wszystkim poprzez doświadczanie.
Pomimo, że książka została napisana w latach 70. XX wieku i zawiera przykłady z tamtego okresu ze Stanów Zjednoczonych, jej przekaz jest nadal aktualny i dość uniwersalny. Autor jest byłym nauczycielem, znającym system oświaty od środka, dlatego jego poglądy brzmią dla mnie wiarygodnie; są oparte na wieloletnim doświadczeniu oraz dociekliwym zmyśle obserwacji. Autor odnosi...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to