Z biegiem rzeki

Okładka książki Z biegiem rzeki Nelson DeMille
Okładka książki Z biegiem rzeki
Nelson DeMille Wydawnictwo: Buchmann Cykl: Paul Brenner (tom 2) Seria: Fabryka Sensacji kryminał, sensacja, thriller
Paul Brenner (tom 2)
Fabryka Sensacji
Up Country
Buchmann
2011-05-18
2002-11-01
Krzysztof Dworak
oficer Wietnam zlecenie niebezpieczeństwo

Ta z pozoru kryminalna powieść jest dowodem na to, że wojna w Wietnamie stanowi zarówno dla Amerykanów jak i Wietnamczyków wciąż niezabliźnioną ranę. Bardzo podoba mi się kreacja głównego bohatera, przywodząca na myśl postaci detektywów z czarnych kryminałów. Jest piekielnie inteligentny, przewidujący, opanowany, ale równocześnie prawdziwy, bo nieobce są mu emocje, których każdy doświadcza. Zawiodą się ci, którzy oczekują szalonych zwrotów akcji, większa część książki to raczej powieść obyczajowa.

Słaba to książka z której można wyciąć 400 stron bez straty dla fabuły. Opisy Wietnamu całkiem ciekawe, intryga taka sobie, a relacja między głównymi bohaterami ekscytująca jak opisy przyrody w "Nad Niemnem". Ciekawie jest w zasadzie tylko jak pułkownik Mang wkracza na scenę.

Dobra aczkolwiek troszkę za mocno jak dla mnie rozwleczona

Dobra aczkolwiek troszkę za mocno jak dla mnie rozwleczona

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że nie lubi książek szpiegowsko-sensacyjno-kryminalnych. Mocno nie lubię.
Ale tę przeczytałem, bo tata mi podrzucił do domu, że fajna całkiem.

No i w sumie fajna. Całkiem.

Fabuła taka średnia, dość szablonowa w zasadzie, tylko autor wpisał w wolne okienka imiona swoich bohaterów i nazwy miejsc. Bohaterowie zresztą też dość przeciętni i przewidywalni.

ALE, za to bardzo przyjemnie przedstawiony świat akcji: Wietnam lat 90tych, z tego co autor napisał w słowie wstępnym, to wszystkie wymienione miejsca i lokale faktycznie istniały w 1997r, gdy był tam naprawdę z kolegami powspominać, jak to było na wojnie we Wietnamie. Przyjemnie (choć lepsze określenie, to "interesująco") czyta się o realiach komunistycznego państwa, które jest dość zrujnowane wygraną wojną i wprowadzonym ustrojem komunistycznym.
Kolejna ciekawa rzecz, to retrospekcje. Nienawidzę retrospekcji, ale do tej powieści świetnie one pasują i idealnie (według mnie) oddają psychikę osoby, która po 20 latach wraca do kraju, w którym spędziła parę lat na wojnie. Bardzo pomaga to wczuć się zarówno w postać głównego bohatera, jak i ogólny kontekst wydarzeń.

Tak więc, jeśli masz chociaż jedno oko, i jakiś trzymak do książki, to warto poczytać ;)
Pozdrawiam :)

Ale tę przeczytałem, bo tata mi podrzucił do domu, że fajna całkiem.

No i w sumie fajna. Całkiem.

Książka jest gruba i trzeba mieć cierpliwość, żeby ją przeczytać, bo akcja toczy się powoli i nie jest jakoś specjalnie zaskakująca czy wciągająca. Treść taka jak w opisie, oprócz tego możemy się dowiedzieć co nieco o wojnie w Wietnamie i jak tam jest współcześnie, tj. jak obywatele amerykańscy są tam traktowani.

Polecam. Ciekawa historia i wciągająca akcja

Polecam. Ciekawa historia i wciągająca akcja

Ciekawa książka warta polecenia. Jej szczególną zaletą jest sprawne wplecenie w fabułę wydarzeń historycznych rozgrywających się podczas wojny w Wietnamie. Widać, że autor korzystał z swoich doświadczeń wojennych podczas pisania tego dzieła. Zabieg ten tylko uatrakcyjnia i tak interesującą treść książki.

W sumie, to nie recenzja, ale ciekaw jestem Waszych opinii; ja dałem sobie spokój z tą książką na 154 stronie.
Temat fajny, pomysł na książkę również, tylko nic się w niej nie dzieje ...

Temat fajny, pomysł na książkę również, tylko nic się w niej nie dzieje ...

• Nelson DeMille
  • Książki do kupienia
  • Wypożyczone w bibliotece
  • Powieść sensacyjna

Dodaj cytat z książki Z biegiem rzeki