Monstrum z wdziękiem : tokijskie ABC

Novum
1990-01-01
1970-01-01
Japonia Tokio reportaż

Okładka książki Pojechane Podróże 2 Olgierd Budrewicz, Piotr Chmieliński, Elżbieta Dzikowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Marek Kamiński, Janusz Kasza, Romuald Koperski, Piotr Pustelnik, Zdzisław Jan Ryn
Pojechane Podr... Olgierd Budrewicz, ...
Okładka książki Podkarpacie Olgierd Budrewicz, Mariusz Wideryński
Podkarpacie Olgierd Budrewicz, ...

Prawie moja rówieśniczka, ponad 50-letnia książeczka - kompendium wiedzy o Japonii i Tokio, świadectwo ogromnej wiedzy i gigantycznej pracy Autora. Rzetelna robota i to z czasów, gdy nie było internetu a przy zbieraniu informacji zdzierało się buty. Mnogość danych statystycznych, informacji, spostrzeżeń i wiedzy, z każdej dosłownie dziedziny życia. Narzuca mi się porównanie z inną pozycją na ten sam temat, napisaną współcześnie przez znaną celebrytkę, w której danych faktograficznych czy choćby pogłębionej wiedzy jest tyle, co na dwóch stronach u Pana Olgierda. Więc tak, jest to ogromny atut tej pozycji.
A jednak... niestety, zaniżam opinię, gdyż książka, właśnie przez tę szczegółowość, stała się mocno nieaktualna.
Cytat dla większej jasności: "W Tokio znajduje się 8488 dużych i małych, drogowych, kołowych i pieszych mostów.Każdej doby miasto pochłania 3 miliony kilogramów ryżu i z górą półtora miliona kilogramów ryb.Codziennie wybucha tu 25 pożarów i są 3 trzęsienia ziemi, popełnia się 650 zbrodni, rejestruje 480 nowych mieszkańców, sprzedaje 6 milionów biletów kolejowych, buduje 2 nowe duże domy. Tokio ma 57000 fabryk, 38000 barów i restauracji, 30000 klubów nocnych."
Niech Was jednak nie przeraża ten wyimek. Jest też naprawdę mnóstwo ciekawostek z tego niewiarygodnego dla mnie kraju na temat stylu życia, gospodarowania i mentalności Japończyków.
Czytając, myślałam sobie, że byłoby może ciekawym pomysłem napisać nową książkę, z lewej zostawiając oryginalny tekst Autora - a po prawej pisząc aktualizację. No tak, ale któż by mógł dorównać Autorowi; takich Gigantów jak Pan Olgierd, to już dzisiaj nie ma...

45 / 2016

45 / 2016