Arabska córka

Okładka książki Arabska córka Tanya Valko
Okładka książki Arabska córka
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 2) literatura piękna
Arabska saga (tom 2)
Prószyński i S-ka
2011-04-07
2011-04-07
Arabska żona

Książkę szybko się czyta, ale zawiodło mnie zakończenie. Na początku córka nie chce wrócić do matki, a potem pojawia się w jej drzwiach. Odniosłam wrażenie, że czasami było brak konsekwencji w tej powieści.

Kontynuacja Arabskiej żony. Ta część podobała mi się bardziej. Na tyle mnie wciągnęła że planuje zakup kolejnych części sagi. W tej części dowiadujemy się jak potoczyły się losy Marysi córki Doroty (bohaterki arabskiej żony). Bardzo dużo zaskakujących zwrotów akcji. Co chwilę coś się w książce dzieje. 2 wieczory i książka skończona. Polecam.

Druga część ,,Arabskiej Sagi' , kontynuacja ,, Arabskiej żony'' .

W tej części autorka nie skupia się na Dorocie lecz jej starszej córce Marysi (Miriam ) która rozdzielona z matką i siostrą zostaje wychowana przez muzułmańską rodzinę Ojca.
Miriam - pół Polka a pół Libijka ma intensywne życie ,pełne różnych przeżyć . Mnóstwo w jej życiu tragedii i cierpienia ale znajduje sie też miłość i przyjaźń .

Autorka po raz kolejny wprowadza nas w arabski świat . Razem z Marysią rozpoczynamy tułaczkę po świecie.
Libia , Ghana , Jemen a także Arabia Saudyjska .. każde z tych miejsc odgrywa ważną rolę w życiu naszej bohaterki ,pokazuje inne miasta i bohaterów ,przybliża inne problemy co jest niezwykle ciekawe .

Pierwsza część książki bardzo mi się podobała .Polubiłam główną bohaterkę i lubiłam czytać o losach postaci takich jak babcia Nadia, Malika Samira i Chidżadża z którymi zżyłam się czytając ,,Arabską żonę'' . Nie brakło tam emocji i ciągle byłam ciekawa co dalej. Druga część książki gdy Marysia jest już dorosłą mężatką mniej przypadła mi do gustu.. za dużo wojny ,polityki,opisów przyrody a zdecydowanie za mało uczuć ,emocji ,przemyśleń ,relacji. Mam wrażenie ,że po ślubie Marysia z mądrej ,fajnej dziewczyny zmieniła się w wiecznie nadąsaną paniusie ...

W każdym razie całość mi się podobała i sięgne po kolejną część :)

Druga część ,,Arabskiej Sagi' , kontynuacja ,, Arabskiej żony'' .

Na półkach: , , , , , ,

Kontynuacja powieści "Arabska żona" i jej bohaterów.Pierwszy tom bardziej mnie wciągnął ,ale to nie znaczy ,że książka jest słaba.Wciąga,opisuje kulturę owych państw.Szczerze polecam.
Tym razem dowiadujemy się jaki los spotkał Marysię,córkę głównej bohaterki z poprzedniej części ,jej matki.
W momencie pozostawienia jej przez matkę,nie z wyboru,lecz z przymusu.Dziewczyna nie ma łatwego życia ,lecz rodzina ojca opiekuje się nią jak tylko jest w stanie.

Arabska córka 8/10
Kontynuacja bestsellerowej powieści „Arabska żona”.
Tanya Valko ponownie wprowadza czytelnika w świat wschodnich tradycji, przyjaźni i miłości. Główna bohaterka, pół Polka, pół Libijka, po przymusowej rozłące z matką, mając zaledwie kilka lat, rozpoczyna tułaczkę po odległych zakątkach świata. Najpierw udaje się z libijską rodziną do Ghany, następnie powraca z babcią do Trypolisu, by po paru latach, uciekając przed despotycznym ojcem, wylądować w Jemenie. Tam, już jako nastolatka, znajduje szczęście, przyjaźń i miłość... Niestety, styka się również z terrorem i zwolennikami ortodoksyjnego islamu. Jej mąż za wszelką cenę chce oczyścić imię swojej rodziny z piętna terroryzmu. Życie głównej bohaterki i jej rodziny jest zagrożone. Czy młoda kobieta zazna w końcu spokoju i szczęścia? Czy uda jej się odnaleźć matkę?
Książkę bardzo polecam dla każdej osoby lubiącą obyczajówki lub kulturę arabską. Mimo że książka jest kontynuacją Arabskiej żony to można ją czytać niezależnie od pierwszej książki. Historia Doroty jest cały czas rozwijana ale w tej pozycji zdecydowanie bardziej poznajemy historię Marysi/Miriam, jej córki. Historia dziewczyny nadal nie jest usłane różami i pokazuje jak ciężko jest żyć młodej polarabce w takim kraju. Tym bardziej że dziewczyna ma piękne blond włosy, które są mega nietypowe w tym rejonie co bardzo przyciąga wzrok innych osób. Bardzo polecam tę pozycję każdemu. Obecnie jest jej kontynuacją w kilkunastu tomach.

Arabska córka 8/10
Kontynuacja bestsellerowej powieści „Arabska żona”.

Na półkach: , , , , , , , ,

Nadał są pewne niedomówienia i niedociągnięcia.
Czy przeczytam wszystkie 13-naście tomów Cyklu: Arabska saga?
To pytanie nadal zostaje bez odpowiedzi.
Jednego jestem pewna za jakiś czas zabiorę się za trzeci tom tzn. "Arabska krew".

Ta część cierpi na tzw. "SYNDROM DRUGIEGO TOMU" (Ci co czytają to wiedzą co to znaczy a jeśli ktoś nie wie to chętnie wyjaśnię piszcie priv).
Nadal ta powieść jest intrygująca i kulturowo można się co nie co dowiedzieć lecz fabularnie ten tom jest słabszy od pierwszego i to widać gołym okiem.
Dlatego też moja ocena jest trochę słabsza; Istnieję szansa, że jak już przeczytam trzeci tom to moja zdanie a co za tym idzie mija ocena na temat dwóch poprzednich tomów ulegnie jakiejś zmianie.

Nikt nigdzie nie napisał np. na tych książkach z tyłu, że głównym bohaterem a w zasadzie bohaterką nie jest ta sama osoba co w pierwszym tomie. Myślę, że to nie będzie spojler (bo pisze to z tyłu 1-wszego tomu) główną bohaterką pierwszej części Arabskiej sagi jest Polka imieniem Dorota.
Bohaterką 2-giej części jest osobą która w "Arabskiej żonie" pełni rolę drugoplanową ta rzecz to maleńki kłopocik ale może tylko dla mnie.
Kim jest bohater/ka trzeciego tomu tego nie wiem a po opisie ciężko powiedzieć.
Dam Wam znać jak zacznę czytać 3-ci tom lecz to nie wcześniej niż na wiosnę lub w okolicy wakacji.

Po przeczytaniu 3-ciej części pt. "Arabska krew" okaże się czy będę czytać tę sagę dalej czy zostanie ona porzucona przeze mnie.

A Wy czytaliście ten tom Cyklu ARABSKA SAGA?
A może czytaliście inny tom tego cyklu lub właśnie wspomniany trzeci??
A może przeczytaliście całą tą sagę???

Dajcie znać w komentarzach.
Chętnie z kimś podyskutuję na temat tych części, które już są za mną.

Nadał są pewne niedomówienia i niedociągnięcia.
Czy przeczytam wszystkie 13-naście tomów Cyklu: Arabska saga?
To pytanie nadal zostaje bez odpowiedzi.

Okrutna historia małej Miriam, początek przerażający, później emocje trochę, może i na szczęście opadają. Oczywiście odpowiedzialność za zniszczenie dzieciństwa ponosi nieodpowiedzialność Dot, co jest konsekwencja jej lekkomyślności z pierwszej powieści. To nie są baśnie w których miłość do męża wszystko przezwycięża

Beznadziejna.
Styl na poziomie podstawówki.
Błędy i głupoty.
Jeśli ktoś chciałby tutaj posmakować orientu , barw, zapachów, kolorów czy kultury to niestety.. trudno uwierzyć , że pani autorka mieszkała w krajach arabskich, może nie wychodziła z domu (?)
No i najgorsze to "copy and paste", pani pisareczka postanowiła powklejać całe rozdziały , a my mamy sobie czytać to samo dwa razy.
Szkoda czasu na takie wypociny.
A to dopiero druga z całej Wielkiej sagi..

Beznadziejna.
Styl na poziomie podstawówki.
Błędy i głupoty.

W drugim tomie Arabskiej sagi poznajemy dalsze losy Marysi po rozdzieleniu z matką. Drugi tom czytało się gorzej jak pierwszy, nie czuło się już takiego klimatu pustyni jaki mieliśmy w pierwszym tomie. Nie jest to jednak zła książka

Ta część o wiele bardziej podobała mi się od pierwszej... ciekawe zakończenie, na pewno będę kontynuować 🙂

Tanya Valko Arabska córka Zobacz więcej
Tanya Valko Arabska córka Zobacz więcej