Jak nie zabiłam męża, czyli babski punkt widzenia

Okładka książki Jak nie zabiłam męża, czyli babski punkt widzenia Christina Hopkinson
Okładka książki Jak nie zabiłam męża, czyli babski punkt widzenia
Christina Hopkinson Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
The Pile of Stuff at the Bottom of the Stairs
Prószyński i S-ka
2011-04-14
2011-04-14
978-83-7648-681-9
Maciejka Mazan
dom rodzina mąż żona małżeństwo szczęście równowaga

1964

Historia przedstawiona ku przestrodze? Przed czym? Przed zatracaniem się w realizacji zadań przypisanych do ról, które są wpisane, albo sami wdrukowujemy w swoje jestestwo. Przytłoczeni nimi, nie mówiąc o swoich potrzebach, zaczynamy odczuwać frustrację i zachowujemy się jak bohaterka tej książki. Budujemy listę pretensji zamiast siąść do rozmowy. Co z tego wynika?

Zabawna. W gorzki sposób przytłaczającej rzeczywistości.
Przyznam, że chociaż główna bohaterka nieraz irytowała mnie okropnie to książka dała mi to, czego od niej oczekiwałam - odpoczynku, kilku łez, masy śmiechu.

Sympatyczna pozycja - może nie powiem, że must read, ale nie zaszkodzi spróbować.

Zabawna. W gorzki sposób przytłaczającej rzeczywistości.

Sporo ostatnio czytam książek o podobnych tematach, z bohaterką sfrustrowaną macierzyństwem i małżeństwem/związkiem i ta jest dla mnie jedną z lepszych. Może dlatego, że nie usiłowała być na siłę zabawna, nie było w niej takiej przesady charakterystycznej dla tego typu książek. Jednocześnie rozumiem, że nie każdemu się podoba, bo zarówno główna bohaterka, jak i jej mąż zachowują się bardzo infantylnie, przesadnie, tchnie z tej książki taką właśnie frustracją i złością, ale ja akurat lubię się czasem trochę powściekać na bohaterów, więc to zależy, jakich emocji się szuka w książkach. Bardzo podobał mi się wątek przyjaciółek bohaterki, taki niestandardowy oraz bardzo konstruktywne, pozytywne zakończenie.

1976

To dość zaskakująca książka. Myślałam, że będzie nijaka i nudna. I typowa, ale naprawdę mnie zaskoczyła!
Mary i Joel to małżeństwo i rodzice dwójki małych dzieci. Połączyła ich wielka i gorąca miłość. Ale miłość zabija codzienność. Dzieci, porządki, gotowanie i obowiązki. Mary ma dość, łączy wiele ról, a nie może liczyć na wsparcie małżonka. Aby zobaczyć ile naprawdę "dostaje" od męża, robi listę. Rozlicza męża wpadki i dobre działania w systemie punktowym. Tak bardzo zapędza się w tym liczeniu, bilansie zysków i strat, że zapomina o tym, że związek to nie firma. I czasami najprostsze rozwiązanie, czyli rozmowa i bliskość, są ważniejsze, niż szczegółowe rozliczenie z tego kto zmył podłogę, a kto położył dzieci spać.
Czytało mi się ją naprawdę dobrze i mogę ją polecić. Ku przestrodze!

Główna bohaterka wpada na pomysł, że będzie zapisywać przewinienia swojego męża... potem okazuje się, że ona też nie jest bez winy! Co się okaże excel spowoduje rozpad całej rodziny czy może jednak wprowadzi.... powiew świeżości i fale miłości? Osobiście uśmiałam się bardzo przy książce. Dialogi oraz przemyślenia bohaterki są bardzo zabawne. Polecam, na dni w których potrzebujemy się trochę rozchmurzyć.

No cóż, kolejna historia z serii "opisze swoje małżeńskie życie, bo na pewno nikt nie miał tak jak ja". Napisana poprawie, ale nie zachwyciła mnie i na pewno nie należy do tej grupy "śmiesznych książek" do których chętni wracam, a nie należy też do książek do których wracam, aby jeszcze raz przemyśleć niektóre sprawy. Z całą pewnościa to książka do której więcej nie zamierzam zaglądać.

Lekka łatwa przyjemna

Lekka łatwa przyjemna

Miła odskocznia po serii cięższych tematów. Nie jestem jednak pewna czy książka spodoba się innej grupie odbiorców niż mamy które przynajmniej przez jakiś czas poświęciły się wyłącznie lub prawie wyłącznie opiece nad dziećmi i zajmowaniem się domem. Jako że przeżyłam ten etap w swoim życiu czytałam książkę z uśmiechem na ustach, jednak jeszcze kilka lat temu myślę że nieźle bym się wynudziła i nie dobrnęła do końca.

Żeby nie wątek o Mitsi, Becky i Carze. To książka była by o każdej kobiecie wychowującej dzieci mającej męża.

Wydawało się, że będzie śmiesznie, zabawnie, że nie będę mogła się przestać śmiać, a tym czasem nawet nie zaczęłam się uśmiechać.
Irytująca, męcząca i nudnawa. Tak jakby bohaterka zawczasu przechodziła kryzys wieku średniego, zapomniała jak się rozmawia z partnerem, nie doceniała tego co ma i tylko krytykowała i narzekała.

• 2015

Christina Hopkinson Jak nie zabiłam męża, czyli babski punkt widzenia Zobacz więcej