Król Lew

literatura dziecięca
Egmont Polska
2009-01-01
2009-01-01

Bajka o zwierzętach czy ludziach? Jakie wolicie?

U mnie nie ma różnicy czy to baja taka, czy taka, grunt, żeby uczyła czegoś, dawała do myślenia i była po prostu cudowna! 🤗🤗🤗

⭐RECENZJA⭐

"Król Lew" to moja ulubiona bajka Disney. Czy czytam, czy oglądam animowaną wersję bądź film, wyje jak bóbr. Dobrze nic się nie zacznie, a ja mam łzy w oczach. Kocham tę historię, kocham te zwierzęce postacie, po prostu kocham! 🤗 Czy jest tutaj ktoś, kto nie czytał ów bajeczki i nie zna tej cudownej, ale również przykrej fabuły? "Król Lew" to nie jest banalna bajka, która nie ma nic do pokazania. Właśnie wręcz przeciwnie! Ukazane jest tutaj dobro i zło, prawdomówność i kłamstwo, otwartość i chęć poddania sobie wszystkich, kochanie i nienawiść, ale również zazdrość, brak empatii i mogłabym tak wymieniać dalej. Czy Wam to nie przypomina kogoś? Czy to nie jest takie ludzkie, takie odzwierciedlające nas, ludzi? Myślę, że zgodzicie się ze mną, że ta książeczka, ta historia pokazuje nas, ale w formie zwierząt i mądrej bajeczki dla dzieci. Na początku mamy beztroskie życie lwiej rodziny, jednak jest jedna postać, która manipuluje, która robi wszystko, żeby zniszczyć to szczęście. Brat brata powinien kochać, a tutaj była ogromna nienawiść, która skończyła się tragicznie. A potem osaczenie wszystkich i podporządkowanie sobie - czyż nie brzmi to nader realnie? Wspominam póki co o tej ciężkiej stronie powieści, jednak jest i ta lżejsza strona. A mianowicie ta dobra strona, dobra fabuła. Mówią, że dobro zwycięża zło i tutaj dokładnie tak było! Wszystko kończy się szczęśliwie i dobrze. A właśnie o to chodzi w tych cudownych historiach. Muszę wspomnieć o cudownym wydaniu ów książeczki. Widać, że @wydawnictwo_olesiejuk przykłada bardzo dużo pracy do wydania. Ilustracje są przepiękne, przyciągają wzrok i chce się je oglądać i oglądać. Czcionka w bajeczce jest dopasowana do młodego czytelnika, który chce poznać nasz świat. Wydaje mi się, że "Król Lew" to idealna propozycja wydawnicza na prezent dla najmłodszych. Zarówno samo dziecko, jak i dziecko z rodzicem, mogą spędzać wspaniały czas z tą bajeczką. Polecam z całego serca!
🦁
Współpraca z @wydawnictwo_olesiejuk 💚
🦁

Bajka o zwierzętach czy ludziach? Jakie wolicie?

⭐RECENZJA⭐

Kupiłam dla naklejek, ale i przejrzałam, by tu napisać coś merytorycznie. Co do wklejania i ćwiczenia koordynacji, dla dziecka na pewno jest to dobry tytuł, zabawa na kilka minut. Puenta dobra, a jednak tekst i to, jaką naklejkę akurat trzeba wkleić, wydają się zupełnie przypadkowe. Nie sądzę, by wnosiło to coś do rozwoju.

Pierwsze naśladowanie dziecka bierze się z obserwacji zachowań jego najbliższego otoczenia, to znaczy z zachowań i postaw rodziców. To właśnie stąd dziecko najczęściej bierze przykład, uczy się oraz inspiruje. Czasami dzieci nieświadomie popełniają beztrosko błędy, których konsekwencje bywają nieodwracalne i ciężkie..

Tak było w przypadku małego lwa Simby, który pragnął podążać śladami swojego ojca, którego mocno kochał. Tak jak on, chciał być dzielny, odważny i dawać przykład swoim poddanym w przyszłości. Niemniej, Simbie zabrakło rozsądku i mimo ostrzeżeń rodziców, pojawił się na zakazanej ziemi, gdzie nikt nie miał wstępu. Takie były zasady panujące w królestwie, a Simba kierowany ciekawością chciał dowiedzieć się, w czym tkwi tajemnica zakazanej ziemi. Mały lew zmierzył się z niespodziewanym niebezpieczeństwem, które na niego czekało. Ojciec ruszył na pomoc swojemu synowi, lecz ten chcąc ochronić syna, czynem tym zapłacił największą cenę..

Wiele osób zapytanych o podanie ulubioną bajkę z dzieciństwa, wskazuje właśnie ten tytuł. Bajka ma swój urok, a także można zaczerpnąć z niej morał, że jednak warto słuchać rad rodziców, dla których najwyższym dla nich celem jest dobro ich dziecka. Wiedząc, jakie w życiu może pojawić się niebezpieczeństwo, są w stanie poświęcić wszystko, choćby i siebie w obronie, ochronie życia dziecka.
Więcej, znajdą się i takie osoby, które dążąc do osiągnięcia własnych korzyści, są w stanie wprowadzić osobę w błąd, aby na lata wycisnąć piętno na psychice, wmawiając wprost i bez skrupułów, że ktoś jest winny śmierci ukochanej osoby i taką postać w bajce odgrywa próżny i pyszny Skaza, któremu marzy się władanie królestwem zwierząt. Najczęściej za popełnionym błędem kryje się równie nieprzyjemna konsekwencja, na którą nie zwraca się zawczasu. Mnie ta bajka spodobała się, niemniej nie na tyle mnie porwała, nawet ta prawdopodobnie najmocniej wzruszająca scena, kiedy ojciec Simby osuwa się ze skały i wpada w rozpędzone stado gnu..

Tak było w przypadku małego lwa Simby, który pragnął...

Jedna z najpiękniejszych baśni Disneya w formie książki. Jestem na tak dla takich opowieści.

Inspiracją do przeczytania synowi był świetny film. Utkwiło na długo.

Inspiracją do przeczytania synowi był świetny film. Utkwiło na długo.

1991

Piękna książka z mojego dzieciństwa wciskająca łzy

Piękna książka z mojego dzieciństwa wciskająca łzy

Klasyka bajek

Klasyka bajek

Piękna historia i pięknie wydana książka. Cieszę się, że mój syn ma ochotę słuchać nie tylko o Majtasie ale sięga po klasyki :)
Uwielbiam tę bajkę - pamiętam jak dziś ile łez przy niej wylałam. Film również wspólnie oglądaliśmy i dzieci zareagowały adekwatnie do tego, jak się po nich spodziewałam. Były zachwycone!!!
Polecam każdemu, bo to książka ponadczasowa.

Polecam każdemu, bo to książka ponadczasowa.

Sama z miłą chęcią zaczęłam czytać całą serię. Uwielbiam bajki, tym bardziej te z przekazem.
Do samej serii mam lekkie "ale" :( nie jest ona zrobiona na szóstkę! Strasznie oszczędzają na kartach, niektóre historię są opisywane "na szybko". Wystarczy, że dodali by z 3 kartki, a historia nie była by tak na odwal opisana. W końcu o ile więcej fabuły można zmieścić na sześciu kartach.

Króla Lwa, przynajmniej z mojego pokolenia, zna i kocha chyba każdy. Nie dałam się jednak przy tej pozycji ponieść sentymentom, bo wspaniała animacja Disney'a to zupełnie inna para kaloszy. O tej konkretnej książce, niestety, niewiele mogę dobrego powiedzieć. To de facto krótkie, jałowe streszczenie,właściwie gdyby nie ładne ilustracje, nie interesujące na równi dla dziecka jak i dla rodzica. Dalszych pozycji z serii na pewno nie kupię, a i tę szczerze odradzam, szczególnie gdy rynek obfituje w piękne historie dla najmłodszych.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Dla dzieci
  • Bajki
  • Książki z dzieciństwa
  • Przeczytane dawno temu

Dodaj cytat z książki Król Lew