Podanie o Piaście i Popielu

historia religia Polska Piastów podania
historia
978-83-01-16170-5
historia religia Polska Piastów podania

Świetne odczytanie podania o początkach dynastii Piastów w kontekście mitologicznym. Ilość materiału porównawczego momentami przytłacza, ale wnioski są tak ciekawe, że trudno się nie zachwycać. Do tego ten rozbrajający wstęp, w którym autor rozkłada na łopatki krytykę.

Znacie podanie o Piaście i Popielu? O nie, Moi Drodzy, tylko Wam się tak wydaje! Zresztą mi się też wydawało. Pojęcia nie miałam, jak odkrywcza może być analiza jakiegoś zjawiska w kontekście całej kultury indoeuropejskiej. Banaszkiewicz wyszukuje mnóstwo analogii w opowieściach celtyckich, biblijnych, greckich, nordyckich, fińskich. Znajduje je w życiu jeszcze starożytnej...

Niniejsza pozycja żyje już swoją własną legendą. Nie ma się czemu dziwić. Książka autorstwa Jacka Banaszkiewicza broni się przede wszystkim swoją erudycją i logicznym dyskursem (modne słowo), a przy tym jest napisana językiem żywym i w żadnym wypadku nużącym (może poza pierwszym, teoretycznym rozdziałem; no ale wiadomo - metodologia...).
Zaskakujących faktów jest parę. Co...

Świetna pozycja, obowiązkowa dla zainteresowanych średniowieczną Polską. Trójpodział Dumezila w legendzie o Piaście i Popielu.

• Historia
  • Średniowiecze