Cyceron i jego współcześni

Okładka książki Cyceron i jego współcześni Kazimierz Kumaniecki
Okładka książki Cyceron i jego współcześni
Kazimierz Kumaniecki Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
Czytelnik
1989-01-01
1989-01-01
83-07-01455-7
kumaniecki cyceron starożytność

Pouczająca lektura. Bardzo wiernie oddająca duch starożytnego Rzymu. Z narzucającymi się odniesieniami do czasów współczesnych.
"Historia nauczycielką życia"? Jak najbardziej, stale i wciąż.
No. Raczej.
Ponieważ pozycja jest bardzo obszerna, nie polecam na łykend. Raczej na kilka, spokojnych, "zaczytanych" w skupieniu łykendów. A może i więcej niż kilka.

"Historia nauczycielką życia"? Jak najbardziej, stale i wciąż.
No. Raczej.

Doskonałe opracowanie płomiennych mów Cycerona. Wszechstronne i uzupełnione obszerną bibliografią. Ta książka pokazuje, że polityka jeśli jest ciekawie opisana potrafi fascynować i rozpalać umysł. Obala mit idealizujący czasy rzymskie i nadużywany schemat o "złotych czasach" kiedyś i zepsuciu dzisiaj. Świetnie się czyta. Każda strona pobudza do rozważań. Serdecznie polecam.

Solidna i wzorowa praca naukowa. Bo nie ma co się oszukiwać, że to literatura popularna. Trzeba mieć chociaż podstawową wiedzę i pewne obycie w kulturze i historii starożytnej, żeby nie pogubić się w natłoku postaci, miejsc i wydarzeń.
Ale kiedy już ma się tę podstawową wiedzę, i kiedy już ma się zacięcie i zainteresowanie tematem, wtedy "Cycerona..." czyta się wyśmienicie - jak najlepsze biografie i najciekawsze książki historyczne.
Wielkie chapeau bas dla prof. Kumanieckiego za ogarnięcie takiej ilości materiałów źródłowych! Nie bez powodu jest uważany za największego filologa klasycznego XX wieku.

Znakomita monografia poświęcona życiu i twórczości (jakże bogatej!) Marka Tulliusza Cycerona. Autor podjął temat Arpinaty na szerokim tle wydarzeń schyłku Republiki, jest to więc nie tylko opracowanie filologiczne, ale i historyczne, oparte o ogromną ilość źródeł, zwłaszcza listów i mów samego Cycerona. Książka prezentuje stan badań sprzed kilkudziesięciu lat, niemniej osoba Autora, który był jednym z najwybitniejszych znawców zagadnienia, gwarantuje bardzo wysoki poziom wykładu.

Od razu dodam, że zupełnie nie zgadzam się z krytycznymi opiniami przedmówców: "Cyceron i jego współcześni" jest pracą stricte naukową i nie można go oceniać kategoriami odpowiednimi dla literatury pięknej (ciekawy - nudny). Aparat bibliograficzny i cytaty źródłowe są przecież w literaturze tego typu nieodzowne. Zresztą nie mam większych zarzutów do języka i sposobu prowadzenia narracji: Kumaniecki zdecydowanie nie zanudza. A zupełnie inną sprawą jest to, że lektura przeznaczona jest dla czytelników mających już pewne pojęcie o przedstawianym zagadnieniu, może więc to brak wiedzy, a nie "błąd w sztuce" Autora jest dla niektórych problemem nie do przeskoczenia?

Tomasz Babnis

Przebrnęłam przez pierwsze 70 stron, po czym zasnęłam na książce, niestety chyba więcej przeczytać jest niezwykle trudno...

• Starożytność
  • Biografie
  • Rzym
  • Historia (Robocza bibliografia)
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Cyceron i jego współcześni