Boska komedia

8373891927
Edward Porębowicz
Złota Seria
czyściec piekło raj

Na razie jedyna szkolna lektura, przez którą zwyczajnie nie udało mi się przebrnąć. Język zupełnie mnie pokonał, a sam pomysł na opisanie każdego kręgu piekła z początku wydawał się ciekawy, później zaczął zwyczajnie nużyć swoją powtarzalnością.

Tłumaczenie Porębowicza bardzo mnie wymęczyło. Muszę sięgnąć po nowsze, lżej strawne.

Fabuła jest dobra, ale samo wykonanie już gorsze.

Dzieło życia, swoją "Boską Komedię" Dante pisał jeszcze w późnym średniowieczu, choć nie brakuje w nim renesansowego zainteresowania człowiekiem. Dante podejmuje istotne problemy dotyczące celu istnienia człowieka na ziemi. Osią utworu są rozważania nad miłością, pochodzeniem szczęścia i cierpienia, nad śmiercią, zbawieniem. W swoim poemacie motyw wędrówki głównego bohatera...

Z pewnością to świetna opowieść, ale muszę wierzyć na słowo. Jaką wiedzę bym musiał posiadać, jak dobrze znać historię, albo głęboko analizować, szukać i dociekać, żeby choć połowę zrozumieć. Miele się to i miele, a nic z tego do mnie nie dociera- człowieka z teraźniejszości ;)

Kolejna pozycja której nigdy, ale to przenigdy nie powinno się przerabiać w szkole. Nienawidziłem tej książki. Wróciłem do Dantego bo gdzieś tam usłyszałem cytat z Bramy Piekła i coś mi się tam przekręciło we łbie. Postanowiłem przebrnąć przez lekturowy koszmar liceum.
Kiedyś już to pisałem, jednak powtórzę. Do każdej książki trzeba dorosnąć.
"Boska komedia" jest ciężka,...

To nie jest opowiastka z dziedziny science-fiction. Wędrówka w zaświaty to metafora niekończącej się walki dobra ze złem. Boska to autobiograficzny manifest Dantego - życie bez miłości nie ma sensu.

Nieustannie inspirujące, niezwykle ciekawe duchowe doświadczenie, po prostu.

Sporo eleganckiego hejtu ze strony Dantego na florenckich dostojników, którzy wygnali go z miasta, sporo kopania leżących w grobach wrogów... Tak, niezwykła książka jak na arcydzieło kultury europejskiej i chrześcijańskiej

Czego tu nie było?! Takie określenia najpierw nasuwa się na myśl, kiedy wspominam lekturę "Boskiej Komedii". Gdyby nie zbyt mocno zarysowane polityczne poglądu Dantego, które w dużym stopniu determinują fabułę, dałbym komplet gwiazdek.

Żadne słowa nie oddadzą bogactwa tej książki.

6 799
    4 780