rozwińzwiń

Pisma wybrane tom III

Okładka książki Pisma wybrane tom III Janusz Korczak
Okładka książki Pisma wybrane tom III
Janusz Korczak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1978-06-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
83-10-08697-0
Tagi:
wychowanie szkoła dziecko
Średnia ocen

8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
766
354

Na półkach: , ,

Janusz Korczak jest niewątpliwie geniuszem intelektualnym i moralnym. Kto z nas nie słyszał przecież o jego działalności społecznej, propagowaniu praw dziecka, wreszcie o heroicznej pracy z dziećmi w getcie oraz „ostatniej drodze” z wychowankami na Umschlagplatz. Portretowany wielokrotnie w książce, biografii i filmie, mimo to nam umyka. Korczak staje się postacią z pomnika, jak Kościuszko, Uljanow albo Wyszyński. Tymczasem to postać o poglądach sprecyzowanych i nierzadko kontrowersyjnych, np. był przeciwnikiem tradycyjnej rodziny.
Wszyscy dzisiejsi nauczyciele i wychowawcy powinni przeczytać dzieła Korczaka. Ja na razie zatrzymałem się na III tomie „Dzieł Wybranych”. Znajdziemy tu części „Troski Okresu Szkolnego”, krótkie opowiadania, „Szkoła Życia” – projekcję idealnej szkoły według autora, „Jest Szkoła” – spostrzeżenia nt. samorządu szkolnego, dopiero w latach międzywojnia wprowadzanego, szkolnej gazety, obserwacje pedagogiczne. Jest także powieść „Kiedy znów będę mały”, która stanowi program poglądowy Korczaka na społeczność dziecięcą.

Dlaczego nazwałem Korczaka geniuszem? Między innymi przez jego nowatorskie rozwiązania, które z powodzeniem stosuje się dzisiaj: indywidualne podejście do dziecka, zapewnienie mu opieki zdrowotnej (fizycznej i psychicznej),postulowanie samorządu. Korczak mówi o drobnym kredycie (kilkugroszowym),który może rozwiązać wiele problemów i wręcz często jest panaceum na największe kłopoty. Przecież to idea, którą całkiem niedawno nagrodził komitet noblowski! Korczak mówi o ankietach szkolnych, jako o poważnym narzędziu pracy z dziećmi. Dziś stosuje się je w szkole często.
Oprócz proponowanych rozwiązań prekursorskich jest Korczak doskonałym pisarzem, literatem. Szczególny jest opis budzącej się z drzemoty ludzkości – to po prostu swoista poetyka pedagogiczna. Korczak dostrzega (szczególnie w „Kiedy znów będę mały”) podobieństwa i różnice pomiędzy dziećmi a dorosłymi, na które jeszcze 50-60 lat temu prawie nikt nie zwracał uwagi. Myślą przewodnią jest upośledzenie dorosłych w uczucie, których dzieci mają nadmiar. Ponad to wskazuje na szereg przewag, choćby tych najprostszych – fizycznych, którymi dorośli dysponują. W tym miejscu uwaga: Dziś z upośledzeniem dzieci jako grupy społecznej mamy do czynienia już mniej, spora w tym zasługa Korczaka właśnie. Ale już przewaga typowo szkolna: Gdy nauczyciel jest zdenerwowany, ma zmartwienie – klasa tym bardziej musi być grzeczna, gdy dotknie to ucznia – tym bardziej narażony jest na szkolne represje.
I mówi też Korczak o niedopasowaniu ról społecznych i o gorszych standardach w pracach, twórczości dla dzieci. W wielu przypadkach to jest prawda do dziś. Wreszcie w stosunku do edukacji, oświaty mówi o tym, że szkoła powszechna jest dobrem na którym nie powinno się eksperymentować. Ministrowie, przeczytajcie te słowa – chce się rzec w bezsilnej złości.

„Kto Polakom dobrze życzy to Polak” – trudno o bardziej humanistyczną wykładnię narodowości. Myślę, że Korczak dobrze życzył także hitlerowcom. Ci ostatni jednak wyrzucili dzieła pandoktora do kosza. Wyciągnijmy je dziś, bo warto.

Janusz Korczak jest niewątpliwie geniuszem intelektualnym i moralnym. Kto z nas nie słyszał przecież o jego działalności społecznej, propagowaniu praw dziecka, wreszcie o heroicznej pracy z dziećmi w getcie oraz „ostatniej drodze” z wychowankami na Umschlagplatz. Portretowany wielokrotnie w książce, biografii i filmie, mimo to nam umyka. Korczak staje się postacią z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    4
  • Książki, z którymi mieszkam
    1
  • Szukam
    1
  • Pro publico
    1
  • M3 Domownicy
    1
  • 1aa) Posiadam
    1
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
    1
  • B 6
    1

Cytaty

Więcej
Janusz Korczak Pisma wybrane tom III Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także